Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Szkoła z potencjałem

Dzielnica III Prądnik Czerwony wzbogaciła się o kolejną wyspecjalizowaną placówkę edukacyjną. 22 października został oficjalnie otwarty Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego przy ul. Miechowity 6. Radni z Komisji Edukacji mieli okazję obejrzeć obiekt.

Poprzednia siedziba szkoły znajdowała się przy ul. Matejki 11, jednak decyzją Urzędu Miasta, ze względu na słabe warunki lokalowe dla tego typu placówki zdecydowano się na przeniesienie szkoły do dzielnicy III. Oprócz zmiany lokalizacji szkoła także przeszła transformację jakościową. Szkoły zachowały poprzednią liczbę oddziałów, a dodatkowo wprowadzono nowe kierunki, które mają być skierowane także do uczniów z niepełnosprawnościami. W skład Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Krakowie wchodzą: Technikum Przemysłu Spożywczego nr 22, Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 23 oraz VIII Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych. W Zespole uczy się obecnie 504 uczniów, którzy kształcą się w siedmiu zawodach: technik technologii żywności, technik żywienia i usług gastronomicznych, kelner, kucharz, cukiernik, piekarz, wędliniarz.

Dodatkowo władze miasta wyraziły zgodę na poszerzenie oferty edukacyjnej o dwa nowe zawody: przetwórca ryb i pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, z myślą o uczniach z orzeczeniem o niepełnosprawności intelektualnej. W roku szkolnym 2016/2017 nie udało się wprawdzie zrekrutować kandydatów do tych zawodów ale możliwości bazowe, jakie stwarza nowa lokalizacja, dają duże szanse na przyszłość. Obecnie ZSPS to najnowocześniejsza szkoła branży spożywczej w Krakowie. Ma nowoczesne i w pełni wyposażone pracownie, przystosowane zarówno do nauki zawodu, jak i do przeprowadzania egzaminów zawodowych. Radni mieli okazję obejrzeć pracownię piekarsko-cukierniczą, dwie pracownie gastronomiczne, pracownię obsługi kelnerskiej. Szkoła ma również pracownię analizy żywności i pracownię technologiczną. W przeciwieństwie do poprzedniej lokalizacji nowa siedziba szkoły ma również rozbudowane zaplecze sportowe: pełnowymiarową salę gimnastyczną (o powierzchni 242 m2), boisko wielofunkcyjne i kort tenisowy. Jedynym mankamentem tej placówki jest brak środków finansowych na zakup artykułów spożywczych do zajęć praktycznych dla uczniów. Radni zobowiązali się i jednogłośnie poparli sporządzenie wniosku w sprawie umożliwienia przekazania dofinansowania na ten cel.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Data publikacji: 2016-10-27
Data aktualizacji: 2016-10-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź