Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Weekendowy rozkład jazdy - sprawdź, co dzieje się na mieście!

Ten weekend upływa kulturalnie pod znakiem muzeów i teatrów. Kolejna edycja Drzwi Otwartych Krakowskich Muzeów skutecznie przyciągnie tłumy zwiedzających. Poza tym na deskach krakowskich teatrów mamy mnóstwo świetnych spektakli, a przede wszystkim dwie ważne premiery - w Teatrze Starym oraz Ludowym. Nie zapominamy też o fanach X Muzy czy koncertowych wyjadaczach. Sprawdźcie nasz kulturalny rozkład jazdy!

Fot. mat.prasowe/Teatr Bagatela

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

To pierwsza premiera Teatru Starego w tym sezonie artystycznym - ale za to jaka! W sobotę na scenie zobaczyliśmy "Kosmos" Witolda Gombrowicza w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego. Witold, główny bohater "Kosmosu"  – w tej roli Jaśmina Polak – opuszczając Warszawę, rozbita, roztrzęsiona, wytrącona, wyrusza w podróż do Zakopanego, lecz czy przyniesie jej upragnione ukojenie? Czy też może bezpowrotnie zepchnie ją w przepaść, w czarną dziurę bytu? Dramat Gombrowicza jest wymagającym i symbolicznym dziełem, które z drugiej strony jako bardzo plastyczne z powodzeniem można wystawić na scenie. Jak uda się to twórcom w Teatrze Starym? Ostateczna ocena przyjdzie po spektaklu! Możecie go też zobaczyć dzisiaj o godz. 19.15.

Drugą teatralną premierą tygodnia jest "Sekretne życie Friedmanów" w Teatrze Ludowym. W warstwie fabularnej to historia rodziny, której ojciec i najmłodszy syn zostali słusznie lub niesłusznie skazani za pedofilię, a przed wyrokiem sądu dokonano na nich swoistego aktu “polowania na czarownicę”. W sferze realizacji - to spektakl odbywający się we wszystkich przestrzeniach teatralnych budynku Stolarnia. Interaktywne przedstawienie wymaga od widza ciągłego przemieszczania się w ślad za aktorami i wydarzeniami w sztuce. Przestrzeń między aktorem a widzem zmniejszona jest do minimum. jeżeli nigdy nie uczestniczyliście w tak niecodziennym wydarzeniu teatralnym - serdecznie polecamy! Przedpremiera odbyła się w piątek, a regularny spektakl - w niedzielę o godz. 19.

W weekendowy nastrój na pewno idealnie wpisze się Teatr Bagatela! Na scenie na ul. Sarego 7 w niedzielę przedstawia "Ławeczkę"! On – Jura, Kola, Alosza lub Fiedia (zależy od sytuacji), monter konstrukcji stalowych w wiecznej delegacji lub zaopatrzeniowiec wirtuoz względnie kierowca autobusu podmiejskiego; rozwodnik i erotoman ze skłonnością do alkoholu, który wkłada całą duszę w każdy romans – nawet dwugodzinny. Ona – Wiera, kontrolerka jakości w fabryce trykotaży, rozwodnica z synem i pamięcią fotograficzną, nieuleczalna romantyczka oraz – jak sama twierdzi – nienormalna idiotka, oddająca obcym klucze do mieszkania. Pewnego popołudnia spotykają się w parku… A w interpretacji Ingmara Villqista: w muzeum. Romantyczna historia w sam raz na weekendowe wyjście we dwoje! Spektakl rozpocznie się o godz. 19:15.

Nie kończymy teatralnego maratonu - w Teatrze Barakah zobaczycie "Jednorękiego ze Spokane", czyli komedio-kryminał na podstawie sztuki irlandzkiego dramatopisarza, zdobywcy Oscara, Martina McDonagha. Para przypominająca Bonnie i Clyde’a, mężczyzna bez ręki, boj hotelowy niczym Ted z „Czterech pokoi”. Oprawa wizualna nawiązująca do estetyki starych filmów gangsterskich. To wszystko w klimacie Quentina Tarantino, Davida Lyncha czy Jima Jarmuscha, z gitarowymi riffami w tle. O klimat nie musimy się obawiać, będzie ciekawie! Sprawdźcie w niedzielę o godz. 19.

Teatr KTO zaprosił w piątek na spektakl "Leon i Matylda". To osobliwa, pełna humoru a zarazem emocjonalnego napięcia opowieść o pewnym małżeńskim związku. Historia zaczyna się w naszych czasach a kończy w bliżej nieokreślonej przyszłości. Obydwoje, skazani tylko na siebie, żyjąc w oddaleniu od prawdziwej rzeczywistości pielęgnują swoje codzienne rytuały, gesty, sytuacje w których zatarta jest granica między miłością a nienawiścią, między potrzebą życia z drugim człowiekiem a jego odrzuceniem. Tę dziwną, czasem nieznośną i niejednokrotnie absurdalną atmosferę przenika mroczna tajemnica z czasów ich młodości. Jesteśmy pewni, że spektakl poruszył emocje i sprowokował przemyślenia!

Miejscem bardzo nieoczywistym, ale wartym odwiedzenia jest Teatr MIST! W sobotę mogliśmy zobaczyć spektakl "Romantycy z Solvayu. 1940". To fabularyzowana opowieść o losach grupki młodych teatralnych zapaleńców, którzy podczas hitlerowskiej okupacji znaleźli zatrudnienie w krakowskich zakładach Solvay. Przedstawienie nawiązuje do wojennej biografii Karola Wojtyły, który rzeczywiście był w tamtym czasie robotnikiem w tej fabryce. Do historii należy także zaangażowanie młodego Wojtyły w prace podziemnego teatru Mieczysława Kotlarczyka. Lokalna historia oczyma artystów właśnie z okolic tytułowego Solvayu. Brzmi ciekawie, polecamy zapamiętać Teatr MIST!

Zapraszamy też do muzeum! Dzisiaj po raz 12. krakowskie muzea otwarły swoje drzwi dla zwiedzających i bezpłatnie oferują nie tylko swoje wystawy, ale też pozwolają wejść za kulisy swojej pracy. To Dzień Otwartych Drzwi Krakowskich Muzeów! W tym roku w akcji biorą udział 23 instytucje, w tym Muzeum Narodowe, MOCAK, Cricoteka, Muzeum Historyczne Krakowa i wiele innych. Jako dodatkowe atrakcje będzie można wziąć udział w spacerach edukacyjnych, warsztatach dla dzieci i nie tyko czy nawet obejrzeć spektakl teatralny. Sprawdźcie dokładny program wydarzeń, stwórzcie swój plan i chodźcie do muzeum!

Wielkie święto muzyki w ICE Kraków! Wystąpi tam dziś legenda francuskiej sceny muzycznej, zdobywca trzech Oscarów oraz pięciu statuetek Grammy, najwybitniejszy kompozytor, dyrygent, aranżer i pianista przełomu XX i XXI wieku - Michel Legrand. Skomponował muzykę do ponad 200 musicali, filmów i seriali. Z okazji swoich 85. urodzin muzyk odbywa ogólnoświatową trasę koncertową, podczas której wykona najwybitniejsze dzieła ze swojej twórczości. Jednym z przystanków na tej trasie jest Kraków, gdzie wystąpi z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. To obowiązkowe wydarzenie dla fanów muzyki filmowej! Początek koncertu w ICE o godz. 19.

Wśród wielu krakowian i turystów to najbardziej "pirackie" i przywołujące "morskie opowieści" miejsce w mieście. Stary Port, bo o nim mowa, przyciąga nie tylko swoją atmosferą, ale też muzyką. W każdy jesienny weekend możemy tam usłyszeć koncerty zespołów z różnych muzycznych światów, a wstęp na nie jest bezpłatny. W piątek na scenie Portu wystąpiła grupa Black Job. Muzyka zespołu oscyluje wokół bluesa, blues-rocka i funky, a grają nie tylko covery, ale i swoje utwory. Z kolei w sobotę impreza obowiązkowa dla fanów tego miejsca - 15. urodziny Starego Portu! Na scenie rządzili Mirek Kowalewski i Zbyszek Murawski. Kolejne koncerty już w następny weekend.

Chcecie w kinie trochę zaskoczenia? Często macie problem z tym, jaki film wybrać? Centrum Kinowe Ars już dawno o tym wie! Dlatego w każdy piątek zaprasza na Tajemniczy Pokaz Specjalny. W ten piątek również tak było, i dobrze - któż nie lubi niespodzianek? Kolejne filmowe randki w ciemno już w kolejny piątek o godz. 23:25!

Czytanie zwykle kojarzy się z samotnym wieczorem pod kocem z książką i herbatą w ręku. Jasne, wszyscy to lubimy, ale czemu nie spotkać się i poczytać w większej grupie? Na taki pomysł wpadli organizatorzy wydarzenia Silent Reading Party, które już po raz trzeci odbyło się w Księgarni Bona. Można przynieść swoją lekturę albo wybrać coś na miejscu, usiąść wygodnie, poznać się z innymi i ... przez dwie godziny w ciszy czytać! Razem czyta się raźniej! Potem można wymienić się czytelniczymi wrażeniami i polecić ulubione dzieła. To małe, ale ważne święto czytania rozpoczęło się w sobotę o w księgarni Bona. Kolejne takie spotkanie dokładnie za miesiąc! TUTAJ możecie dołączyć do wydarzenia na Facebooku.

Jeżeli w sztuce lubicie eksperymenty i nie boicie się przełamywać kolejnych granic poznania, to w ten weekend odbywa się festiwal idealny dla Was. Audio Art Festival od piątku gości do dziś w kilku miejscach, m.in. Bunkrze Sztuki, Cricotece czy Akademii Muzycznej. Nie zabraknie odważnych instalacji i dźwiękowych machin rodem z filmów SF. Za sprawą projektu "Snare Box" poczujemy się jak na planie filmowym kolejnej części serii o Batmanie. Dzieło Roberta Knutha i Sebastiana Maca to obrotowa, dźwiękowa rzeźba, napędzana trzepotem skrzydeł mrocznych „nietoperzy” uwięzionych w półprzezroczystych skrzynkach. "Light Bulb Music" Michaela Vorfelda to z kolei, jak sama nazwa wskazuje, muzyczna instalacja powstała na bazie żarówek. "The Bike Ensemble Project" Daniela Davidovsky’ego spodoba się zapewne cyklistom. Nie bójcie się poeksperymentować!

Alchemia zaś należy dziś do grupy Dikanda! To uznany już za granicą  szczeciński zespół grający world music. W swojej twórczości Dikanda stawia na autentyczność stylu – poszukuje nowych nurtów i większość utworów jest oryginalnymi kompozycjami. Muzyczne inspiracje czerpie z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu – od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie. W ich utworach można usłyszeć głównie brzmienia bałkańskie i cygańskie. Wieczorem, dokładnie o godz. 20:30, Dikanda weźmie Was w muzyczną podróż dookoła świata.

pokaż metkę
Autor: NATALIA WÓJS
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-11-20
Data aktualizacji: 2016-11-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź