Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków seniorom

Kraków, w którym 21 proc. mieszkańców to osoby powyżej 60. roku życia, jest ważnym punktem na mapie polskiej polityki senioralnej, aktywnie uczestniczy też w europejskich inicjatywach podejmowanych na rzecz osób starszych. Mowa o tym była podczas posiedzenia Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Mieszkalnictwa.

O tym, jak w praktyce wygląda krakowska polityka senioralna, opowiadała radnym Anna Okońska-Walkowicz, Doradca Prezydenta Krakowa ds. Polityki Senioralnej.

Głównym założeniem krakowskiej polityki senioralnej jest włączanie seniorów we wszystkie inicjatywy i projekty realizowane dla osób starszych przez Miasto. Chodzi więc o to, aby działania w ramach polityki senioralnej były prowadzone nie tylko dla seniorów, ale przede wszystkim z seniorami. Wykonaniem tego założenia są chociażby Centra Aktywności Seniorów czy też powołanie Rady Krakowskich Seniorów.

Dwa główne cele polityki senioralnej to tworzenie warunków do godziwego i aktywnego przeżywania starości oraz zmiana wizerunku osób starszych, tak by ten naturalny okres w życiu każdego człowieka nie był kojarzony z niemocą, osamotnieniem i rezygnacją z marzeń, lecz z etapem, na którym otwierają się nowe możliwości samorealizacji i spełnienia.

W marcu 2015 r. Rada Miasta Krakowa przyjęła Program Aktywności Społecznej i Integracji Osób Starszych na lata 2015–2020 (PASIOS), przygotowany przez Urząd Miasta Krakowa wraz z Radą Krakowskich Seniorów i Krakowskim Centrum Seniora. To najważniejsze dokonanie krakowskiego samorządu w dziedzinie polityki senioralnej. Na podstawie programu powstają Centra Aktywności Seniorów, czyli miejsca integracji oraz aktywizacji społecznej i prozdrowotnej osób starszych – mieszkańców Krakowa w wieku 60+. Do końca 2020 r. sieć lokalnych CAS-ów ma liczyć 54 punkty – po trzy w każdej dzielnicy. W tej chwili funkcjonuje 16 centrów.

Krakowowi wiele udało się już osiągnąć w tak kluczowych obszarach polityki senioralnej, jak: aktywizacja, integracja oraz partycypacja osób starszych.

Następnie była mowa o MOPS-ach i pomocy seniorom świadczonym przez nie. Pomoc MOPS-u przyznawana jest osobom, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób, a są jej pozbawione. W 2015 roku wykonano blisko 800 tys. godzin usług opiekuńczych. W 2015 roku usługami opiekuńczymi objęto 2 390 osób. Nakłady finansowe Gminy Miejskiej Kraków na świadczenie usług opiekuńczych w roku 2015 wyniosły prawie 10 mln zł. W pierwszym półroczu 2016 roku wykonano ponad 400 tys. godzin usług opiekuńczych. W pierwszym półroczu 2016 roku usługami opiekuńczymi objęto 2 025 osób. Osoby powyżej 65 lat stanowią 84,5% ogółu świadczeniobiorców.

Komisja na koniec pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie przyjęcia oraz ogłoszenia tekstu jednolitego uchwały nr XXI/272/07 Rady Miasta Krakowa z 26 września 2007 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad przyznawania przez Gminę Miejską Kraków pomocy w formie usług opiekuńczych, zakresu czynności wchodzących w skład usług opiekuńczych oraz szczegółowych zasad ustalania wysokości odpłatności za usługi opiekuńcze – druk nr 1366.

pokaż metkę
Autor: Błażej Siekierka
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Data publikacji: 2016-11-22
Data aktualizacji: 2016-11-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź