Komunikat archiwalny

Zmiany w parkowaniu

Zgodnie z zaleceniami wojewody ZIKiT musi zlikwidować około 2 tys. miejsc parkingowych. Najwięcej ich ubędzie w strefie P8, czyli części Krowodrzy. Jak będą przebiegać te zmiany? To miedzy innymi interesowało radnych z Komisji Infrastruktury.

Zmiany w parkowaniu
Fot. mi.krakow.pl

W marcu tego roku została przeprowadzona kontrola miejsc parkingowych w mieście. Niestety wykazała ona wiele uchybień w rozmieszczeniu wyznaczonych miejsc. W wielu z nich nie zostawiono przepisowej odległości na chodnik, czyli 2 m (w sytuacjach wyjątkowych 1,5 m). Wystąpienie pokontrolne Wojewody Małopolskiego wskazało na nieprawidłowości, szczególnie w obrębie Kazimierza. Dlatego do tej pory zlikwidowano tam już ok. 100 miejsc parkingowych. Dodatkowo wojewoda zalecił skontrolowanie całej strefy płatnego parkowania. Szacowana liczba miejsc postoju pojazdów we wszystkich strefach SPP, przeznaczona do likwidacji to ponad 2 tys. Najwięcej w strefie P8, najmniej w strefie P6V (Królewska - Racławicka - Wrocławska - Prądnicka - Kamienna - Słowackiego).

W styczniu zostanie przygotowana korekta projektu organizacji ruchu dla wszystkich stref, a następnie założenia zmian (oraz ewentualne działania pomocne w celu zachowania części miejsc parkingowych) zostaną przedstawione radom dzielnic. ZIKiT zapewnia, że ustalenia powinny być znane w lutym, a na przełomie marca i kwietnia powinny być wdrażane.

Radny Aleksander Miszalski zaproponował, aby były przeprowadzone szerokie konsultacje wśród mieszkańców i wprowadzone rozwiązania kompromisowe. – Ważnym jest aby zarówno mieszkańcy mieli gdzie parkować, jak i pieszy, szczególnie matki z wózkami czy niepełnosprawni mogli swobodnie poruszać się po mieście. Moim zdaniem można zastosować ruch jednokierunkowy na ulicach w centrum. Oczywiście po konsultacjach z mieszkańcami – zaproponował Miszalski.

Pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Zobacz także