Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zmiany w radzie

Koniec 2015 i cały 2016 rok przyniosły Radzie Miasta Krakowa wiele zmian personalnych. W klubie Prawa i Sprawiedliwości pięciu radnych musiało zdecydować o rezygnacji z mandatu, a na ich miejsce powołano kolejnych radnych. Arkady Rzegocki został ambasadorem w Londynie, a Józef Pilch Wojewodą Małopolskim. Niedawno z klubu Przyjazny Kraków odszedł radny Jerzy Friediger, którego miejsce zajął Łukasz Wantuch.

Zmiany w składzie radnych nie są nowością w samorządach lokalnych. Najczęstszą przyczyną są rezygnacje związane ze sprawowaniem innych funkcji publicznych, które nie mogą być łączone z pracą w radzie. Tak było w przypadku każdego z radnych, którzy w VII kadencji RMK zrezygnowali z  zasiadania w radzie. Pierwsza ze zmian nastąpiła już w sierpniu 2015 roku, kiedy to po wyborze na prezydenta kraju Andrzej Duda powołał na stanowisko Podsekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, radnego Wojciecha Kolarskiego. Kolarski mandat radnego zdobył w dzielnicach: I Stare Miasto, VI Bronowice, VII Zwierzyniec. W Radzie zasiadał w komisjach: Mienia i Rozwoju Gospodarczego, Innowacji i Wykorzystania Funduszy Unijnych, Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska oraz Rewizyjnej. Obecnie minister Wojciech Kolarski pełni nadzór merytoryczny nad Biurem Dialogu i Inicjatyw Obywatelskich oraz Biurem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego miejsce w Radzie zostało obsadzone 23 września 2015 r. przez Stanisława Rachwała, który mandat radnego sprawuje już od IV kadencji RMK, czyli 2002 roku. W poprzednich kadencjach pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miasta, a także przewodniczącego Komisji Mieszkalnictwa.

Także pod koniec 2015 roku zrzekł się mandatu radnego Józef Pilch, który został powołany na stanowisko Wojewody Małopolskiego. Józef Pilch był radnym przez trzy kadencje od 2006 roku. W latach 2009-2010 pełnił również funkcję przewodniczącego Rady. Mandat po nim objął radny dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie – Andrzej Mazur, który pełnił tę funkcję przez trzy kadencje. W Radzie Miasta angażuje się nie tylko w pracę komisji, jest także członkiem Kapituły honorowego tytułu „Przyjaciel Sportu”.

2016 rok przyniósł kolejne zmiany w składzie Rady Miasta Krakowa. Z mandatu radnego zrezygnowała wówczas radna klubu Prawo i Sprawiedliwość – Małgorzata Popławska. Zasiada obecnie na stanowisku wiceprezesa Krakowskiego Parku Technologicznego. W radzie pełniła funkcję wiceprzewodniczącej komisji Mienia i Rozwoju Gospodarczego, a także rzeczniczki prasowej klubu radnych Prawo i Sprawiedliwość. Miejsce Popławskiej w radzie zajął Łukasz Słoniowski, który podobnie jak Stanisław Rachwał, był wcześniej rajcą miejskim. Sprawował tę funkcję w czasie IV i V kadencji (lata 2002-2010). Wówczas także zasiadał w zespole zadaniowym ds. przygotowania koncepcji merytorycznej i programowej Muzeum Ruchu Harcerskiego. Dziś jest przewodniczącym Komisji Edukacji.

W marcu tego roku wygasł także mandat radnej Barbarze Nowak, która zrzekła się pełnienia funkcji ze względu na objęcie stanowiska Małopolskiego Kuratora Oświaty. Nowak była radną przez dwie kadencję – VI i VII, w tym czasie także pełniła również funkcję, najpierw wiceprzewodniczącej (VI kadencja), a następnie przewodniczącej Komisji Edukacji. Jej miejsce w Radzie zajął Adam Grelecki, wieloletni radny dzielnicy XV Mistrzejowice (w latach 2002 – 2006 oraz 2006 – 2010). Grelecki to aktywny działacz i społecznik. Jest między innymi wiceprezesem Stowarzyszenia pomocy bezrobotnym i osobom pokrzywdzonym przez los.

Kolejnym, który opuścił klub radnych Prawo i Sprawiedliwość był Arkady Rzegocki (na zdjęciu – podczas audiencji w pałacu Buckingham). Radny otrzymał nominację na stanowisko ambasadora RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W Radzie Miasta Krakowa przewodniczył Komisji Innowacji i Funduszy Europejskich. Rozpoczął interesującą współpracę pomiędzy Radą a organizacjami naukowymi. Jego miejsce wśród rajców zajął Dariusz Wicher, radny dzielnicy III Prądnik Czerwony. Wicher jest z zawodu politologiem i pracuje w Komisjach Zdrowia i Profilaktyki oraz Uzdrowiskowej, Ekologii i Ochrony Powietrza oraz Edukacji.

Na sesji RMK 9 listopada szeregi radnych opuścił Jerzy Friediger, członek klubu radnych Przyjazny Kraków. Friediger był radnym przez dwie kadencje (VI i VII) i w tym czasie sprawował dwukrotnie funkcję przewodniczącego Komisji Zdrowia i Profilaktyki oraz Uzdrowiskowej. Zrzekł się mandatu ze względu na wygraną w konkursie na dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W jego miejsce, 23 listopada, mandat radnego objął Łukasz Wantach. Wantuch to radny dzielnicowy z Prądnika Czerwonego.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Data publikacji: 2016-11-24
Data aktualizacji: 2016-12-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź