Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Streetworking w Krakowie ma już 10 lat

Od 10 lat Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie wykorzystuje pracę socjalną metodą streetwork w docieraniu do osób, które nie korzystają z dostępnego wsparcia instytucjonalnego i pomaga im w rozwiązywaniu trudności życiowych. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi, w których wykorzystywany jest streetworking. W ten sposób udało się dotrzeć do blisko 1000 osób i zaproponować im skorzystanie z oferty.

 - Streetworkerzy pracują w przestrzeni publicznej, gdzie przebywają dzieci i młodzież oraz osoby bezdomne. W okresie zimowym we współpracy ze Strażą Miejską docierają do miejsc, w których przebywają osoby bezdomne. Współpraca z organizacjami pozarządowymi pozwala na skuteczniejsze docieranie do młodzieży i dzieci. Efektem tego jest skuteczna pomoc wszystkim osobom, które są narażone na marginalizację. Wierzę, że dzisiejsze spotkanie będzie okazją do wzajemnej wymiany doświadczeń, ale przede wszystkim do wspólnego wypracowania nowych pomysłów, które pozwolą na dalszy intensywny rozwój metody pracy socjalnej streetwork nie tylko w Krakowie, ale w całej Polsce - powiedział Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta podczas jubileuszowego spotkania z okazji 10-lecia streetworkingu w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Krakowie, które we wtorek, 29 listopada odbyło się w magistracie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele MOPS oraz organizacji pozarządowych.

Streetwork jest formą pracy socjalnej, nastawioną na zindywidualizowanie prowadzonych oddziaływań, które w jak największej mierze mają być dopasowane do potrzeb i możliwości osób narażonych na marginalizację społeczną.

Historia pracy metodą streetwork w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Krakowie miała swój początek w ramach prowadzonej od roku 2000 „Akcji Zima” skierowanej do osób bezdomnych. Pracownicy socjalni docierali do osób przebywających w okresie zimowym na klatkach schodowych bloków czy w altanach.

W styczniu 2005 roku MOPS opracował propozycję obszarów współpracy międzynarodowej dla miast partnerskich, która objęła problematykę związaną z opieką nad dziećmi i młodzieżą oraz przeciwdziałaniem wykluczeniu społecznemu poprzez pracę terenową pracowników socjalnych z osobami młodymi (streetworking).

W listopadzie 2005 roku przedstawiciele MOPS oraz Urzędu Miasta Krakowa wzięli udział w sympozjum nt. „Komunalnej sieci socjalnej” w Lipsku (Niemcy), gdzie poruszane były tematy związane z profilaktyką uzależnień, bezdomności i streetworkingu. W latach 2006 – 2007 pracownicy MOPS odbyli praktyki zawodowe z wykorzystaniem metody streetwork w miastach partnerskich Lipsku i Frankfurcie nad Menem, które były efektem realizacji projektu „Streetwork – skuteczny kontakt z klientem” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich. Działania skierowane były do dwóch grup docelowych: osób bezdomnych oraz młodzieży w wieku 15-24 lata.

Obecnie w MOPS w Krakowie zatrudnionych jest 9 osób pracujących z dziećmi i młodzieżą oraz 3 osoby pracujące z bezdomnymi.

 

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-11-29
Data aktualizacji: 2016-12-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź