Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Jest nowy raport Europejskiej Agencji Środowiska na temat jakości powietrza

Na stronie Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) dostępna jest już najnowsza edycja raportu o jakości powietrza. Polska i inne kraje Europy Środkowej nadal w czołówce.

Fot. Paweł krawczyk / krakow.pl

Jak informuje portal gios.gov.pl, w najnowszym raporcie EEA dokonała analizy jakości powietrza w Europe w okresie od 2000 do 2014 r. Zasięg analizy obejmuje ponad 40 krajów, w tym ponad 400 miast. W analizie wykorzystano dane przesyłane ze stacji monitoringu powietrza w Europie, w tym z polskich stacji działających w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. 

Nowymi elementami raportu są między innymi aktualne dane, za 2014 r., o emisji i stężeniu zanieczyszczeń oraz narażeniu mieszkańców miast,mapy pokazujące stężenie tlenku węgla, benzenu, arsenu, kadmu, ołowiu i niklu, a także analiza zmian w stężeniu pyłu, ozonu, dwutlenku azotu i benzo(a)pirenu w danym okresie.

Z najnowszego raportu EEA wynika, że Polska jest nadal w czołówce krajów, które mają problem szczególnie z pyłami zawieszonymi, powstającymi głównie w wyniku spalania paliw stałych. W przypadku PM 10 najwięcej dni z przekroczeniami normy notuje się w Bułgarii. W dalszej kolejności jest Polska, Chorwacja, i Grecja. Najbardziej zanieczyszczoną „piątkę” zamyka Republika Czeska, gdzie problem z ponadnormatywnymi stężeniami pyłu PM10 występuje przede wszystkim z miastach wschodnich Czech, m.in. w Karvinie czy Ostrawie. To ostatnie miasto, z którego pochodzi Rudolf Roháček, trener hokeistów Cracovii, zasłynęło m.in. złożeniem pozwu wobec rządu czeskiego za brak działań antysmogowych. Wśród krajów europejskich, gdzie w zasadzie  nie występuje problem pyłu PM 10 są Irlandia, Estonia, Finlandia i Wielka Brytania.

Kraje Europy Środkowej nadal są też w czołówce pod względem zanieczyszczeń pyłem PM 2,5. W tej części Europy notuje się też największe przekroczenia w przypadku benzo(a)pirenu, który jest silnym związkiem rakotwórczym, powstającym między innymi przy spalaniu w nieprzystosowanych do tego instalacja odpadów (głównie plastiku). Niestety liderem w tej kategorii jest Polska, na drugim miejscu Chorwacja, a na trzecim – Republika Czeska (wschodnia część kraju).

Polska i sąsiadujące z nami kraje mają za to mniejsze problemy w przypadku zanieczyszczeń dwutlenkiem azotu (emisja komunikacyjna). Tu liderem są Niemcy, za którymi na drugiej pozycji uplasowała się Holandia

Jak podaje portal gios.gov.pl najnowszy raportu EEA wskazuje, że jakość powietrza w Europie uległa istotnej poprawie. Nadal jednak wielu mieszkańców miast narażonych jest na przekraczające dopuszczalne normy stężenia zanieczyszczeń. Zanieczyszczenia szkodzą zarówno bezpośrednio człowiekowi, jak i środowisku przyrodniczemu.

Europejska Agencja Środowiska wskazuje na potrzebę głębokiej analizy przyczyn emisji zanieczyszczeń i wprowadzenia zmian nie tylko w gospodarce, ale też w stylu życia.

Przypomnijmy, że 23 listopada 2016 r., w ramach prac nad nowelizacją dyrektywy o krajowych pułapach emisji zanieczyszczeń powietrza, Parlament Europejski przegłosował wprowadzenie nowych limitów głównych zanieczyszczeń dla krajów UE.

Przypomnijmy, że również opublikowany wiosną br. raport Światowej Organizacji Zdrowia wskazuje, że największe problemy z powietrzem mają Polska i Bułgaria. Według WHO, najbardziej zanieczyszczonym miastem na naszym kontynencie jest Żywiec. Na drugim miejscu znalazła się Pszczyna, a na trzecim bułgarski Dimitrovgrad. Kraków otwiera drugą dziesiątkę zajmując 11 pozycję.

 

pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-12-02
Data aktualizacji: 2016-12-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź