Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Konkurs „Kraków bez barier” rozstrzygnięty

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Dom Ronalda Mc Donalda oraz Integracyjny Ogródek Jordanowski przy ul. Meissnera  - to miejsca nagrodzone w tegorocznej, dziesiątej edycji konkursu architektonicznego „Kraków bez barier”. Wyróżnienia w kategorii obiekt użyteczności publicznej otrzymały: Pawilon Józefa Czapskiego oraz Młodzieżowy Dom Kultury Dom Harcerza. Wyniki zostały ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbyła się w Sali im. Siemiradzkiego w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach 5 grudnia. Konkurs organizowany jest przez Urząd Miasta Krakowa.

Celem konkursu jest promowanie budownictwa dostępnego dla wszystkich, w tym w szczególności z uwzględnieniem potrzeb osób mających problemy z poruszaniem się, osób z niepełnosprawnością, starszych, rodziców z wózkami.

Na konkurs napłynęło łącznie 16 zgłoszeń. Jury oceniało 16 zgłoszeń, z czego siedem dotyczyło obiektów użyteczności publicznej, dwie przestrzeni publicznej, sześć kategorii „obiekty i przestrzenie zabytkowe” oraz jedno kategorii „obiekty mieszkalne”.

W kategorii obiekty użyteczności publicznej nagrodę otrzymał Dom Ronalda McDonalda przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu. Autorami projektu są mgr inż. arch. Tomasz Flejterski oraz mgr inż. arch. Alicja Szojda.

Nagroda została przyznana za kompleksowość zastosowanych rozwiązań oraz za pełną dostępność dla osób z dysfunkcją ruchu i wzroku, a także za atrakcyjne wykończenie wnętrz. Nagrodzony obiekt jest przykładem tzw. „dobrej praktyki”, i jako pierwszy tego typu obiekt w Polsce, może stanowić wzór dla kolejnych, tak bardzo potrzebnych rozwiązań na terenie całego kraju.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” w Krakowie oraz Pawilon Józefa Czapskiego w kompleksie Muzeum im. Emeryka Hutten - Czapskiego oddziale Muzeum Narodowego.

Wyróżnienie dla MDK „Dom Harcerza” przyznano za kompleksowe przystosowanie istniejącego obiektu wraz z nową salą gimnastyczną do potrzeb użytkowników z dysfunkcją ruchu i wzroku. Staranne wykonanie całego otoczenia obiektu, z miejscami do parkowania oraz zielenią są kolejnym przykładem tzw. „dobrej praktyki”. Autorem projektu jest mgr inż. arch. Barbara Gilarska.

Pawilon Józefa Czapskiego został wyróżniony za kompleksowe rozwiązanie nowego obiektu oraz przystosowanie go w pełnym zakresie do potrzeb użytkowników z dysfunkcją ruchu i wzroku. Starannie wykonane detale wnętrz, jak i całe otoczenie – czynią Pawilon nowoczesnym  obiektem o atrakcyjnej, współczesnej architekturze, współgrającej z zabytkowym otoczeniem i równocześnie będącym nowym, ciekawym miejscem w centrum Krakowa. Autorkami projektu są mgr inż. arch. Danuta Fredowicz oraz mgr inż. arch. Olga Fredowicz.

OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA

Kraków bez barier

W kategorii obiekty i przestrzenie zabytkowe nagrodę przyznano Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. Jury doceniło rozwiązania przystosowawcze w zabytkowym obiekcie, licznie odwiedzanym przez turystów z całego świata. Na podkreślenie zasługuje etapowe udostępnianie całego obiektu osobom z dysfunkcją ruchu (winda w zabytkowej klatce schodowej, dostępne toalety, pochylnie między kolejnymi salami oraz organizowanie od 2012 roku wydarzeń „Dotknij kultury” dla osób z dysfunkcją wzroku, podczas których zainteresowani mogą poznać wiele eksponatów i obrazów w grafice dotykowej oraz reliefie - np. Medal Nagrody Nobla Wisławy Szymborskiej.

W kategorii przestrzeń publiczna nagrodę przyznano dla Integracyjnego Ogródka Jordanowskiego przy ulicach Meissnera i Ślicznej. Za realizację projektu odpowiada ZIKIT. Autorem projektu jest Pracownia Projektów „MODUS”.  Nagroda została przyznana z uwagi na innowacyjny  charakter zadania. Zastosowanie urządzeń do zabaw dla dzieci na wózkach inwalidzkich oraz dla dzieci z dysfunkcją wzroku (atrakcyjne, żywe kolory urządzeń, elastyczna, zróżnicowana kolorystycznie bezpieczna nawierzchnia, dobre oświetlenie, pieszo-jezdne alejki) czynią ten obiekt pierwszym w Krakowie w pełni integracyjnym miejscem do zabaw. Należy podkreślić stałą konsultację z ekspertami w trakcie przygotowywania projektu.

W kategorii obiekty mieszkalne nagrody i wyróżnienia nie przyznano.

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-12-06
Data aktualizacji: 2016-12-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź