Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nowe statuty i parki krajobrazowe

Komisja Dialogu Obywatelskiego nie zajęła się opiniowaniem projektu budżetu miasta na 2017 rok – ten punkt obrad został przeniesiony na kolejne posiedzenie. Za to radni wysłuchali informacji na temat zmian w statutach dzielnic oraz parkach krajobrazowych znajdujących się na terenie Gminy Miejskiej Kraków.

Nowelizacja statutów obejmuje kilkanaście zmian i ma przede wszystkim za zadanie wzmocnienie roli dzielnic. Przewodniczący Komisji Dialogu Obywatelskiego – Dominik Jaśkowiec zapowiedział, że obecny projekt musi być jeszcze konsultowany na forum społecznym i w dzielnicach.

Obszar najważniejszych zmian obejmuje:

  • Wzmocnienie roli dzielnic w procesie konsultacji społecznych,
  • Realizację rekomendacji ewaluacji Budżetu Obywatelskiego,
  • Deregulację przepisów związanych z gospodarką finansową,
  • Wprowadzenie rezerwy finansowej,
  • Nowe przepisy w zakresiekomunikacji z mieszkańcami (gazetki dzielnicowe),
  • Zmiany porządkowe i organizacyjne.

Najważniejsze zmiany to przede wszystkim  deregulacja przepisów w zakresie budżetu obywatelskiego dzielnic, wprowadzenie możliwości przeprowadzania przez dzielnicę konsultacji społecznych w sprawach lokalnych, wprowadzenie rezerwy celowej w wysokości 5% środków wydzielonych do dyspozycji dzielnicy oraz doprecyzowanie zapisów związanych z procedurą Wniosku Obywatelskiego. Ponadto w nowelizacji znajdą się zapisy dookreślające kompetencje dzielnic w zakresie infrastruktury edukacyjnej opieki nad dziećmi najmłodszymi, infrastruktury sportowej, skreślenie szkolnictwa gimnazjalnego w przypadku wejścia w życie reformy systemu szkolnego. Wprowadzenie możliwości delegowania radnych do uczestnictwa w wizjach lokalowych. Projekt uchwały w tej sprawie ma pojawić się w I kwartale 2017 roku.

Radni zajęli się także informacją na temat parków krajobrazowych znajdujących się na terenie gminy. Nadzór nad tymi obszarami sprawuje zarząd województwa. Co 5 lat opracowywany jest plan ochrony przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. Prezydent Miasta Krakowa ma jedynie prawo opiniować plan odnośnie zakazów wprowadzanych na terenie parków krajobrazowych. Na terenie Miasta mamy trzy parki krajobrazowe, są to:

  1. Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy,
  2. Tenczyński Park Krajobrazowy,
  3. Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie.

Parki krajobrazowe obejmują 14,5% obszaru miasta, część z nich powinna być objęta mianem użytku ekologicznego. Radni zapowiedzieli, że będą wspierać takie pomysły, gdyż są to inicjatywy samych mieszkańców. Planuje się objęcie mianem użytku ekologicznego m.in. lasu łęgowego w Przegorzałach, kamieniołomu w Budzowie, Lasku Mogilskiego i Łąk Olszanickich. Ten ostatni pomysł powstał w ramach działalności Stowarzyszenia "Nasza Olszanica". Ekspertyza przyrodnicza, która posłużyła jako uzasadnienie wniosku o ustanowienie takiego użytku, została w całości sfinansowana ze składek członków Stowarzyszenia "Nasza Olszanica", a wniosek złożony został w UMK już w sierpniu br. Uzyskał pozytywne opinie: Komisji Dialogu Obywatelskiego Miasta Krakowa ds. Środowiska  oraz Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody. W tym momencie Stowarzyszenie czeka na opinię Zarządu i Rady Dzielnicy VII Zwierzyniec. Więcej na ten temat można przeczytać na fanpage'u Stowarzyszenia - Na marginesie warto dodać, że wnioskowany przez Stowarzyszenie "Nasza Olszanica" teren wcześniej był proponowany przez urzędników miejskich jako lokalizacja dla śmieciowiska - mówi Tomasz Fiszer ze Stowarzyszenia "Nasza Olszanica".

Radni tematem użytków ekologicznych będą się jeszcze zajmować na kolejnych posiedzeniach komisji.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Data publikacji: 2016-12-07
Data aktualizacji: 2016-12-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź