Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Szkoła zwana Sapiehówką uczy od 140 lat

Do jej budowy dorzucił się sam cesarz Franciszek Józef, kilka dekad później arcybiskup Adam Sapieha poświęcił nowy budynek, a w 1929 r. uczniów zaszczycił wizytą prezydent Ignacy Mościcki, kiedy zmierzał do Pleszowa przez Czyżyny. Podręcznikowych postaci w historii Szkoły Podstawowej nr 156 nie brakuje – w końcu 140 lat to szmat czasu!

Fot. Wiesław Majka

Taki właśnie wiek osiągnęła w tym roku czyżyńska podstawówka. Z tej okazji uczniowie, nauczyciele i przyjaciele szkoły spotkali się w sali teatralnej Nowohuckiego Centrum Kultury. W jubileuszowej uroczystości wzięli również udział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz wiceprezydent ds. edukacji i sportu Katarzyna Król.

– Jubileusz 140-lecia szkoły nawet w Krakowie, tak starym mieście, jest czymś nadzwyczajnym. Jeżeli szkoła doczekała tak pięknego wieku, to znaczy, że jest szkołą wyjątkową. Ma nie tylko znakomity poziom nauczania i kadrę, ale również jest wpisana w małą ojczyznę, którą w tym przypadku są Czyżyny – powiedział Jacek Majchrowski. – Ta szkoła od wielu lat kultywuje tradycje dzielnicowe. Bo jak wiemy, Kraków złożył się w pewnym momencie z różnych miejscowości, m.in. z Czyżyn, i dlatego dzielnice starają się dziś zachowywać swoje tradycje, a czasami stają się one nawet tradycjami całego miasta, jak na przykład zwierzyniecki Lajkonik – dodał prezydent.

Wspomniał też o znakomitych wynikach edukacyjnych osiąganych przez uczniów szkoły jubilatki, czego dowodem są czołowe miejsca w krakowskiej olimpiadzie młodzieży. W tym szczególnym roku szkoła zorganizowała też kilka konkursów: Międzyszkolny Konkurs Literacki „Szkoła wczoraj, dziś i jutro”, Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Poeci – patroni czyżyńskich ulic” oraz grę miejską „Szkoła przez dziurkę od klucza”. Zwycięzcy tych zawodów otrzymali podczas gali jubileuszowej nagrody.

Głównym punktem uroczystości jubileuszowej była opowieść o bogatej historii czyżyńskiej podstawówki – w formie prezentacji multimedialnej wzbogaconej o scenki odgrywane przez uczniów na deskach sali teatralnej Nowohuckiego Centrum Kultury. Pierwsza ze scen przedstawiała okoliczności, w których na potrzeby szkoły pozyskano pierwszy budynek, a właściwie – malutką drewnianą chatę pokrytą słomą, bez komina. To w niej w 1874 roku utworzono jednoklasową szkołę w Czyżynach. Do nowego budynku przeniesiono ją dopiero w 1879 roku. Z kart szkolnej kroniki wynika, że cesarz Franciszek Józef zasilił fundusz budowy kwotą 200 zł reńskich. W 1914 roku budynek szkolny został zajęty przez wojska austro-węgierskie, a w 1925 roku szkołę przekształcono w pięcioklasową. Była ona jednak w opłakanym stanie, brakowało podstawowych pomocy dydaktycznych, a dokumentacja stała się dobrym kąskiem dla wygłodniałych myszy. W 1930 roku, dzięki zaangażowaniu i wsparciu finansowemu księcia kardynała Sapiehy, wzniesiono nowy budynek szkolny. Prężną działalność szkoły przerwała II wojna światowa. W budynku Niemcy urządzili magazyn zboża i siedzibę wojska. W 1961 roku w Łęgu oddano do użytku nową szkołę jako pomnik 1000-lecia. Pięć lat później nadano jej imię Marii Dąbrowskiej. W 1973 roku budynek szkoły w Czyżynach zajęło przedsiębiorstwo budowlane „Oświata". Dzięki staraniom czyżyńskiego środowiska budynek odzyskano w 1991 roku, a rok później uroczyście otwarto szkołę. Nadano jej imię ks. kard. A.S. Sapiehy. Dziś tradycją szkoły jest Dzień Patrona, obchodzony corocznie w maju – miesiącu urodzin kardynała Sapiehy. W 2010 roku szkołę odwiedziła księżna Renata Sapieha z Wielkiej Brytanii. W 2012 w szkole stworzono salę muzealno- multimedialną „Sapiehówka”, czyli małe muzeum patrona i historii placówki.

Dziś czyżyńska podstawówka z powodzeniem angażuje uczniów i rodziców w różnego rodzaju akcje społeczne i charytatywne, uczy samodzielności i kształtuje postawy obywatelskie. Społeczność szkolna bierze udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, Górze Grosza, wspiera Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza”. Dyrektor Małgorzata Markiewicz od 2004 roku jest szkolnym koordynatorem akcji „Adopcja na odległość”, w ramach której dziewczynka z Zambii oraz chłopiec z Burundi otrzymali środki na utrzymanie i edukację. W 2012 r. szkoła włączyła się do akcji „Szlachetna Paczka”. Wzięła również udział w akcji UNICEF-u „Wszystkie kolory świata”, by pomóc dzieciom z Południowego Sudanu – uczniowie wykonali szmaciane laleczki, które następnie sprzedawali. Na uznanie zasługuje fakt, że uczniowie szkoły już od pierwszej klasy czynnie uczestniczą w życiu dzielnicy i miasta, kultywują lokalne tradycje, uczestniczą w miejskich spacerach, poznają Czyżyny i Kraków.

 

OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA

 

SP 156 gala

 

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: MARCIN FABER
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2016-12-15
Data aktualizacji: 2016-12-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź