Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ułatwić życie niepełnosprawnym

O życiu i funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych w krakowskiej przestrzeni publicznej rozmawiano podczas posiedzenia Komisji Kultury i Ochrony Zabytków. Okazuje się, że barier i ograniczeń wciąż jest zbyt dużo.

Zaproszone na posiedzenie osoby niepełnosprawne mówiły przede wszystkim o utrudnieniach, jakie wciąż są w Krakowie. W sierpniu 2007 r. Kraków dołączył do ogólnokrajowej kampanii „Polska Bez Barier”, mającej na celu poprawę dostępności obiektów i przestrzeni publicznej dla osób niepełnosprawnych. Nowo wybudowane obiekty, jak np. ICE Centrum Kongresowe, są niepełnosprawnym bardzo przyjazne i mają wiele udogodnień, pozwalających takim osobom poruszać się po obiekcie bez ograniczeń. Niestety, w budynkach starszych, zabytkowych, brakuje elementów ułatwiających niepełnosprawnym poruszanie się. Goście komisji przekonywali, że nie potrzebują litości, lecz zrozumienia. Zrozumienia dla ich potrzeb, które są  bardzo podobne do potrzeb reszty krakowian. Osoby niepełnosprawne też chcą korzystać z wydarzeń kulturalnych, chodzić do kin, teatrów, a często nie mogą, gdyż nie mają takiej możliwości. Bogdan Dąsal pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych obiecał, że zwróci uwagę na niedociągnięcia, jednocześnie argumentując, że i tak w tej kwestii zostało bardzo dużo zrobione i robi się nadal.

Ponadto komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały XXIV/302/11 Rady Miasta Krakowa z dnia 14 września 2011 r. w sprawie ustanowienia nagrody Miasta Krakowa, zwanej "Nagrodą Teatralną im. Stanisława Wyspiańskiego" - według druku nr 1466.

pokaż metkę
Autor: Błażej Siekierka
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Data publikacji: 2016-12-21
Data aktualizacji: 2016-12-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź