Komunikat archiwalny

Sobieski Parlament, czyli licealiści w roli posłów

W czwartek, 12 stycznia w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbędzie się posiedzenie młodzieżowego sejmu – na jeden dzień uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego zamienią się w posłów w drugiej edycji projektu „Sobieski Parlament”. Młodzież podzieli się na kluby poselskie i będzie debatować m.in. o prawie adopcyjnym, dostępie do broni palnej i obniżeniu wieku wyborczego do lat 16.

Sobieski Parlament, czyli licealiści w roli posłów
Fot. Magiczny Kraków

Pomysł zorganizowania symulacji obrad Sejmu RP narodził się rok temu. Jego autorami są uczeń II LO Wojciech Firek oraz nauczycielka tej szkoły dr Olga Błyskal. – Celem projektu jest zachęcenie młodych ludzi do czynnego udziału w życiu społecznym i politycznym. Nasz projekt ma uświadomić nastolatkom, czym jest demokracja, i pokazać, jak należy z niej korzystać – mówią organizatorzy.

Obrady rozpoczną się o godz. 9.30. Młodzi posłowie złożą ślubowanie, a po nim odbędzie się debata nad pięcioma projektami ustaw przygotowanymi przez młodzieżowe kluby poselskie. Najpierw procedowana będzie ustawa dotycząca obniżenia wieku wyborczego w wyborach samorządowych do lat 16, po niej – projekt ustawy regulujący prawo adopcyjne. Licealiści zajmą się też ustawami o środkach masowego przekazu, ochronie żeglugi i portów morskich, a na końcu – projektem dotyczącym dostępu do broni oraz granic obrony koniecznej.

Udział w Sobieskim Parlamencie rozwija umiejętność dyskusji i budowania argumentacji. – Dzięki projektowi nauczyłem się szybko odpowiadać na różne pytania, nie tylko w samym parlamencie, ale też  podczas zakulisowych dyskusji. Wystąpienia były bardzo krótkie, więc musiałem reagować bardzo szybko i skutecznie przekonywać innych do swojego zdania – mówi uczeń III klasy „Dwójki”, uczestnik zeszłorocznej edycji projektu.

– Ten projekt to okazja do przełamania lęku przed wystąpieniami publicznymi, poszerzenia kręgu znajomych i poznania ludzi o podobnych zainteresowaniach.  Na pewno pomoże zrozumieć zasady funkcjonowania sejmu i polskie prawo. Poza tym tworzenie ustawy wymaga kreatywności – wymienia uczennica klasy I, która w tym roku po raz pierwszy wcieli się w posłankę.

Łącznie w projekcie bierze udział ponad 100 uczniów i zaproszeni goście. Licealiści dobrali się w kilkunastoosobowe zespoły i utworzyli pięć klubów parlamentarnych o szerokim przekroju światopoglądowym: Wolność i Tradycja, Partia Silnych Niezależnych Kobiet, Narodowa Partia Wolności, Postępowa Partia Ludzi Lewicy oraz Sobieski Komitet Socjalliberalny. Najlepszy mówca II Sobieskiego Parlamentu otrzyma indeks na wymarzony kierunek studiów na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

sobieski parlament

Pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także