Komunikat archiwalny

Nowa kultura

Teatr Nowy w Krakowie w tym roku obchodzi 10. rocznicę istnienia. Z tej okazji jego założyciel Piotr Sieklucki został zaproszony na posiedzenie Komisji Kultury, by opowiedzieć o bogatej działalności tej instytucji.

Nowa kultura
Fot. iteatr.tvp.pl

Koniec ubiegłego roku przyniósł pozytywne zmiany w Teatrze Nowym Proxima, przede wszystkim z małej piwnicy przy ul. Gazowej przeniósł się do wielkiego stuletniego gmachu przy Krakowskiej 41. Wystawiono kilka nagrodzonych premier. Teatr ma w swym repertuarze wiele utytułowanych spektakli, w tym kontrowersyjny spektakl „Lubiewo”, który otrzymał nagrodę Festiwalu Prapremier.

Dyrektor Piotr Sieklucki opowiadał także o nietypowych działaniach Teatru. – Prowadzimy cykliczne akcje społeczne wraz z seniorami oraz młodzieżą. Pierwsza z nich nosi nazwę „60+ nowy wiek kultury” i ma na celu pomoc oraz aktywizację seniorów i osób niepełnosprawnych z małych miejscowości i gmin, tam gdzie nie docierają instytucje kultury – mówił Sieklucki.

„60+ nowy wiek kultury” to warsztaty, ćwiczenia i spotkania organizowane dla osób starszych, którzy w swych małych miejscowościach nie mają możliwości na aktywizację kulturalną, a także wspólne działanie. Podobnie jest w przypadku drugiego projektu „Be brave – młodzi w kulturze”, który z kolei aktywizuje młodzież z małych gmin. – Ta inicjatywa ma przede wszystkim wzbudzić  w młodych ludziach poczcie własnej wartości, indywidualności oraz odnaleźć i rozwinąć pasje – dodał Piotr Sieklucki.

Pod wrażeniem inicjatyw Teatru Nowego była radna Teodozja Maliszewska. – Widzę, że jest pan zapaleńcem, a takich ludzi nam potrzeba. Bardzo dziękuję za tę akcję ze starszymi osobami. Pokazujecie, że każdy niezależnie od wieku, wykształcenia i miejsca zamieszkania jest godny szacunku – stwierdziła radna.

Pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Zobacz także