Komunikat archiwalny

Krakowianin w kadrze szczypiornistów na mistrzostwach świata

Meczem z Norwegią polscy szczypiorniści rozpoczną dziś udział w tegorocznych mistrzostwach świata piłkarzy ręcznych we Francji. Początek spotkania o godzinie 20.30. Zapraszamy do kibicowania naszej drużynie, tym bardziej, że w składzie reprezentacji Polski znajduje się krakowianin Arkadiusz Moryto – wychowanek Szkolnego Klubu Sportowego Kusy, działającego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 1 na os. Handlowym w Nowej Hucie.

Krakowianin w kadrze szczypiornistów na mistrzostwach świata
Fot. Fot. MKS Zagłębie Lubin SA

Utalentowany, 19-letni skrzydłowy, od tego sezonu zawodnik Zagłębia Lubin, jest synem byłego koszykarza Hutnika i Wisły Jacka Moryty. Zanim wybrał ostatecznie piłkę ręczną, przez kilka lat trenował także judo w UKS Grot pod okiem olimpijczyka Krzysztofa Wojdana.

Powołanie Arkadiusza Moryty przez Tałanta Dujszebajewa do reprezentacji na tegoroczne MS seniorów sprawiło, że po 35 latach krakowianin zagra znów w imprezie tej rangi. W 1982 r.  w Niemczech nasze miasto miało aż trzech przedstawicieli, znakomitych szczypiornistów Hutnika: Jerzego Garpiela, Zbigniewa Gawlika i Alfreda Kałuzińskiego.

Arkadiusz Moryto ma już za sobą debiut w pierwszej reprezentacji, wcześniej odnosił sukcesy w rozgrywkach młodzieżowych. Na zgrupowania kadry seniorów był powoływany jeszcze przez poprzedniego selekcjonera Michaela Bieglera.

Podczas mistrzostw świata we Francji biało-czerwoni wystąpią w mocno zmienionym składzie, w porównaniu do poprzedniego Mundialu w Katarze (2015 r.) i ME w Polsce (2016 r.). Kilku graczy zrezygnowało z kariery reprezentacyjnej, paru innych z udziału w turnieju wyeliminowały kontuzje.

W MŚ 2017 o medale rywalizują 24 zespoły, podzielone w pierwszej fazie na cztery grupy. Z każdej po cztery drużyny awansuje do fazy pucharowej. Zmagania zakończą się 29 stycznia.

Reprezentacja Polski  znalazła się w grupie A i zmierzy się kolejno z Norwegią (12 stycznia), Brazylią (14 stycznia), Rosją (16 stycznia), Japonią (17 stycznia) i broniącą tytułu Francją (19 stycznia).

Wszystkie mecze naszej drużyny pokaże TVP 2, inne spotkania – w TVP Sport.

Pokaż metkę
Autor: KATARZYNA KRASOŃ, ZIS
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także