Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Aby upamiętnić powstańców, napiszą klasówkę

20 marca przypadnie 96. rocznica plebiscytu na Górnym Śląsku, po którym wybuchło III Powstanie Śląskie. Aby upamiętnić te wydarzenia, a jednocześnie upowszechnić wiedzę o śląskich zrywach niepodległościowych, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach organizuje wielki test wiedzy – „Klasówkę powstańczą”. Do udziału zaprasza także krakowian. Patronat nad wydarzeniem objął m.in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Fot. Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

W 2016 r. klasówkę pisało kilka tysięcy uczniów z prawie 200 szkół oraz wiele osób publicznych i mieszkańców w wersji online.

– Chcemy kontynuować, a zarazem rozszerzać co roku zasięg pisania klasówki, tak by w 2021 r., a więc w 100-lecie III Powstania Śląskiego, pisała ją cała Polska. W roku szkolnym 2016/2017 podtytuł klasówki „Polska dla Powstańców Śląskich” został wybrany, żeby pokazać udział i zaangażowanie Polaków w różnych działaniach, w wielu miejscach poza Śląskiem, na rzecz III Powstania Śląskiego – mówią organizatorzy.

Do udziału zapraszają wszystkich chętnych nie tylko z województwa śląskiego, ale też z województw ościennych: łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, świętokrzyskiego, a także z  Zaolzia. 20 marca uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych napiszą klasówkę w swoich szkołach, osoby publiczne – w Auli PWST w Krakowie, a wszyscy inni chętni – w wersji online. Na zgłoszenia chętnych organizatorzy czekają do 28 lutego.

Powstania Śląskie (1919–1921) to trzy zrywy ludności polskiej, w których życie oddało kilka tysięcy osób. Do dziś nie wiadomo, ilu ludzi walczyło. Podaje się liczbę kilkudziesięciu tysięcy. Nie znamy jednak wszystkich nazwisk. II i III Powstanie Śląskie były powstaniami zwycięskimi.

Klasówka organizowana jest we współpracy z Instytutem Historii Uniwersytetu Śląskiego i Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach. Patronat nad wydarzeniem objęli Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego, Prezydent Krakowa, Prezydent Świętochłowic oraz Śląski Kurator Oświaty.

Szczegółowe informacje na stronie klasówki.

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-01-12
Data aktualizacji: 2017-01-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź