Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Radni zapoznali się z projektem sieci szkół

W dniu 25 stycznia, podczas sesji Rady Miasta Krakowa odbyło się pierwsze czytanie projektów tzw. uchwał sieciowych, których celem jest dostosowanie siatki krakowskich szkół do nowego ustroju szkolnego, przewidującego likwidację gimnazjów i powrót ośmioletnich szkół podstawowych. Tym samym radni rozpoczęli procedurę ustalania nowej sieci szkół, która obejmuje dwa etapy i musi zakończyć się do 31 marca.

Taki wymóg wynika z ustawy z dn. 14.12.2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 60), zgodnie z którą plan sieci publicznych szkół podstawowych i gimnazjów (to samo dotyczy planu sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych) jest ustalany przez organ stanowiący właściwej jednostki samorządu terytorialnego w formie uchwały w dwustopniowej procedurze. Oznacza to, że Rada Miasta Krakowa ma obowiązek podjąć uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego (tzw. uchwała intencyjna) oraz przedłożyć tę uchwałę do zaopiniowania przez kuratora oświaty i związki zawodowe.

Opinia kuratora ma zawierać w szczególności ocenę zgodności z prawem rozwiązań zaproponowanych w tej uchwale oraz ocenę w zakresie zapewnienia przez gminę możliwości realizacji obowiązku szkolnego, a także rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego, dla wszystkich dzieci zamieszkałych na terenie danej gminy. Kurator oświaty i właściwe organizacje związkowe mają 21 dni na wydanie opinii w sprawie tego projektu. Po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty Rada Miasta Krakowa do 31 marca podejmie uchwałę w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe (tzw. uchwała ostateczna).

Na ostatniej sesji RMK, w dniu 25 stycznia, radni zapoznali się z dwoma projektami uchwał:

  • w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe (druk 1554);
  • w sprawie projektu dostosowania sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych mających siedzibę na terenie Gminy Miejskiej Kraków do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe oraz ustalenia sieci szkół ponadpodstawowych i specjalnych mających siedzibę na terenie Gminy Miejskiej Kraków (druk 1555).

Pierwszy z wymienionych dokumentów zawiera projekt planu sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez GMK, warunki przekształcenia dotychczasowych samorządowych gimnazjów w ośmioletnie szkoły podstawowe oraz granice obwodów tych szkół na okres przejściowy obejmujący dwa lata szkolne: od 1 września 2017 r. do 31 sierpnia 2019 r. Określono w nim również projekt planu sieci gimnazjów i klas dotychczasowych publicznych gimnazjów prowadzonych przez GMK w szkołach podstawowych, liceach ogólnokształcących, Technikum Mechanicznym nr 30 funkcjonującym w Zespole Szkół Mechanicznych nr 4, Branżowej Szkole I Stopnia nr 22 oraz warunki włączenia tych gimnazjów do ośmioletnich szkół podstawowych, a także warunki włączenia Gimnazjum nr 1 do XXI LO, Gimnazjum nr 9 do Technikum Mechanicznego nr 30 funkcjonującego w Zespole Szkół Mechanicznych nr 4 i przekształcenia Gimnazjum nr 4 w XLI LO, a także obwody publicznych gimnazjów i klas dotychczasowych publicznych gimnazjów prowadzonych przez GMK oraz przez osoby fizyczne i prawne inne niż GMK na okres od 1 września 2017 r. do 31 sierpnia 2019 r. Określa on też projekt planu sieci publicznych ośmioletnich szkół podstawowych prowadzonych przez GMK oraz granice obwodów tych szkół od 1 września 2019 r.

ZOBACZ TAKŻE: Po konsultacjach zaproponowano nową sieć szkół w Krakowie

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-01-28
Data aktualizacji: 2017-01-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź