Komunikat archiwalny

85 koncepcji przebudowy schodów w Podgórzu

W grudniu zeszłego roku Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich (SARP) ogłosili konkurs na opracowanie koncepcji przebudowy schodów, będących przedłużeniem ulicy Śliskiej w Starym Podgórzu. Skala zainteresowania przeszła oczekiwania, ponieważ do konkursu zgłosiło się i zostało zakwalifikowanych aż 85 pracowni architektonicznych. Na konkursowe prace czekamy do 24 marca.

85 koncepcji przebudowy schodów w Podgórzu
Fot. ZIKiT

Podgórskie schody, między ul. Kalwaryjską a ul. Zamoyskiego, znajdują się w malowniczym miejscu i mają szansę stać się wizytówką dzielnicy. Niestety w ciągu ostatnich lat ich stan znacznie się pogorszył, dlatego ogłoszony został konkurs. Już wiadomo, że chęć uczestnictwa w nim zgłosiło 85 osób i pracowni, m.in. z Krakowa, Warszawy, Katowic, Poznania i Kielc.

- Spodziewałem się zainteresowania tym konkursem, choć nie na taką skalę – komentuje Rafał Zawisza z SARP, sekretarz konkursu. – Zgłosiły się pracownie z całej Polski, w tym jedna współpracująca z firmą z USA. Choć nie są to największe pracownie, to wśród kandydatów mamy kilka rozpoznawalnych nazwisk, laureatów innych konkursów – dodaje.

Być może za popularnością ogłoszenia przemawia to, że w tym konkursie tak naprawdę  główne nagrody są dwie: zdobywca I miejsca otrzyma 10 tys. zł oraz zostanie zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki dotyczących przygotowania dokumentacji projektowej. Druga nagroda wynosi 7.500 zł, a trzecia III – 5.000 zł. Będą też przyznawane wyróżnienia o wartości: 2.500 zł.

Na projekt i przebudowę schodów są także zarezerwowane środki finansowe: w 2017 roku jest to 250 tys. zł, w 2018 r. - 1 mln zł.

Finał i rozstrzygnięcie konkursu, publiczne ogłoszenie wyników oraz otwarcie wystawy pokonkursowej zaplanowane są na 7 kwietnia tego roku. Prace oceni sąd konkursowy obradując w składzie: Przewodniczący Michał Szymanowski – SARP Kraków, Paweł Wieczorek (SARP Kraków), Maciej Kowalczyk (SARP Warszawa), Grażyna Fijałkowska (Radna Miasta Krakowa), Jacek Bednarz (Przewodniczący Rady Dzielnicy XIII Stare Podgórze), Piotr Pakaszewski (Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie), Piotr Chuchacz (MPOIA Kraków, SARP Kraków).

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także