Komunikat archiwalny

Kulturalny wtorek w Krakowie - sprawdź nasze propozycje!

Wtorkowy wieczór możecie spędzić na planowaniu kolejnych podróży - wiosna już w końcu zbliża się wielkimi krokami! Stąd nasze propozycje wydarzeń dla podróżników. Poza tym powieść Doroty Masłowskiej na scenie Teatru Starego, a hiszpańska sztuka Goyi na dużym ekranie Kina Kijów. Sprawdźcie, co dziś mamy dla Was w kulturalnym rozkładzie jazdy!

Kulturalny wtorek w Krakowie - sprawdź nasze propozycje!
Fot. mat.prasowe/Teatr Stary

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

W Teatrze Starym zobaczymy dziś "Pawia Królowej", czyli jedną z najpopularniejszych powieści Doroty Masłowskiej w reżyserii Pawła Świątka. Znajdziemy tu pełną humoru galerię postaci, groteskowych scenek i przerysowanych portretów, błyskotliwych i ciętych obserwacji. Spektakl uwodzi przede wszystkim różnorodnością językową – czerpiąc z wielu stylistyk (piosenek, reklam, telewizji, sloganów politycznych, slangu młodzieżowego i środowiskowego), tworzy z nich unikalny, odrębny styl. Na scenie zobaczymy zmagania czwórki bohaterów o to, by stać się sławnym - to ich największe marzenie i życiowy cel. Jak im pójdzie i do czego doprowadzi ich żądza sławy? Jedno jest pewne, w trakcie oglądania sztuki policzki będą bolały Was od śmiechu, czasami bardzo gorzkiego. Spektakl rozpocznie się o godz. 19:30.

W Kinie Kijów zobaczymy dziś kolejny film z cyklu "Wystawa na ekranie", który zaprezentuje nam historię życia oraz twórczości jednego z najważniejszych artystów w dziejach sztuki. Tym razem będzie to film "Goya. Widzenie ciała i krwi". Francisco Goya jest bez wątpienia najbardziej znanym artystą hiszpańskim, uważanym za jednego z ojców sztuki nowoczesnej. Był nie tylko genialnym obserwatorem codzienności i burzliwej przeszłości Hiszpanii, ale także utalentowanym portrecistą i komentatorem życia społecznego. Jego geniusz wyczerpująco zaprezentowała przekrojowa wystawa w The National Gallery w Londynie. Film wykorzystuje to wydarzenie, aby spojrzeć w głąb bogatego życia Goi. Odmalowuje je zarówno dzięki przeglądowi unikatowych dzieł mistrza zgromadzonych na wystawie, jak i dzięki lekturze jego listów, i malowniczym zdjęciom z miejsc związanych z jego życiem. Nieważne, czy dobrze znacie jego twórczość, czy będzie to dla Was zupełna nowość - polecamy dziś seans w Kijowie o godz. 19!

Klub Gwarek zaprasza na kolejny pokaz koncertu w ramach cyklu "wzROCKowisko", gdzie oglądamy transmisje najlepszych występów słynnych artystów. Tym razem zobaczymy zarejestrowany 12 września 2013 roku w 02 Arena w Dublinie materiał dokumentujący jeden z najlepszych koncertów Cohena z wyprzedanej trasy z lat promującej krążek "Old Ideas", ale będących doskonałą retrospektywną wycieczką po wszystkich okresach jego twórczości. Niedawno zmarły Cohen na koncertach stwarzał swoim głosem niezwykłą atmosferę. Leonard śpiewa tu z towarzyszeniem zespołu, który zdaniem krytyków jest najlepszym, jaki kiedykolwiek udało mu się skompletować a niezwykły nastrój towarzyszący całemu wydarzeniu oddaje cały klimat tamtej trasy. Usłyszycie takie utwory jak "Dance Me to the End of Love" czy "I'm Your Man". Wpadajcie do Gwarka już o godz. 18!

Wędrówki Pub na ul. Podwale zaprasza dziś na aż dwa slajdowiska podróżnicze! Zaczniemy od "Siedmiu smaków Azji", czyli opowieści Włodka Nielipińskiego. Popularny "Pan Czosnek" przez blisko 3 miesiące odkrywał smaki Azji płd. wsch., odwiedzając takie kraje jak Tajlandię, Laos, Wietnam, Kambodżę, Borneo, Malezję i Singapur. W tym czasie pracował na farmie za posiłki, uczył dzieci angielskiego za nocleg, rozdawał zabawki i przybory szkolne w Laosie, poznał mnóstwo przyjaznych ludzi i na motorze, bez prawa jazdy przejechał cały Wietnam. Jeśli jesteście ciekawi jego historii, rozpocznie jej opowiadanie o godz. 18! Dokładnie dwie godziny później w tym samym miejscu na scenę wyjdzie Monika Milewska, która pokaże, że "Nie taki Meksyk straszny jakim go malują". Monika podróżowała tam przez miesiąc i już wie, że Meksyk potrafi zaskoczyć nie tylko pięknymi krajobrazami i licznymi ruinami miast Azteków czy Majów. Są tam również liczne plaże, gdzie można na spokojnie odpocząć, ale także podziwiać siłę natury, patrząc na ogromne fale na oceanie. Nad rzeką dostrzec można czyhające na ofiarę krokodyle, a gdzieś w dżungli chowają się jaguary i węże. Nie zdradzimy Wam wszystkiego, bądźcie w Wędrówkach o godz. 20.

W temacie podróży na koniec polecamy Wam spotkanie w Cafe Szafe, które zorganizuje Trawers. Slajdowisko "Nowa Zelandia, czyli no worries man" zaprezentują Ania i Maciek. Opowiedzą nam o kraju, w którym na jednego mieszkańca przypada 12 owiec, dzikość i różnorodność przyrody jest wszechobecna, gdzie piaszczysta plaża może być legalną drogą dla samochodów i „nieubłaganie biegnący czas Cię nie dopadnie”, a najczęściej słyszane słowa to „No worries man”.  Usłyszymy, co najciekawszego odkryli poza turystycznymi atrakcjami - pozostałościami po ekranizacji trylogii Tolkiena. Posłuchajcie ich opowieści od godz. 20:30!

 

Pokaż metkę
Autor: NATALIA WÓJS
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także