Komunikat archiwalny

Ostatki w Nowej Hucie

Już za tydzień ostatni czwartek karnawału. Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta zaprasza dorosłych i seniorów na ostatkowe wydarzenia w nowohuckim Klubie Karino. 23 lutego o godz. 17 wystartuje Babski Comber.

Ostatki w Nowej Hucie
Fot. Maciej Grzyb

Comber to ludowa zabawa zapustna, wywodząca się jeszcze ze średniowiecza. W Krakowie miała ona szczególny przebieg. W tłusty czwartek krakowskie handlarki, dowodzone przez wybraną spośród siebie marszałkinię, opanowywały miasto. Na czele pochodu niesiono wielką słomianą kukłę wyobrażającą mężczyznę, zwaną combrem. Kraków zamieniał się w Rzeczpospolitą Babską. Jedno ze znaczeń słowa combrzyć to właśnie swawolić.

Imprezie w Klubie Karino towarzyszyć będą wesołe zabawy karnawałowe i degustacja tłustoczwartkowych specjałów. Na stołach królować będą pączki, faworki i różane ciasteczka. Program artystyczny przygotowali aktywni seniorzy z Klubu Karino. Będzie można poznać historię tłustego czwartku oraz posłuchać ciekawostek o krakowskich handlarkach, które w ten dzień wywoływały popłoch wśród mężczyzn. Od urodziwych żądały buziaka, a od bogatych dworzan i urzędników – datków. Podczas imprezy nie zabraknie więc zabaw ze słomianą kukłą, zwaną combrem.

Pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także