Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Mieszkanie Plus - Kraków włącza się w program

Około tysiąca nowoczesnych mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności może w najbliższym czasie powstać w województwie małopolskim w ramach programu Mieszkanie Plus. Do pozyskanych wcześniej gruntów dołączyły nieruchomości w Krakowie. To efekt listów intencyjnych podpisanych w czwartek, 23 lutego przez BGK Nieruchomości SA z wojewodą małopolskim Józefem Pilchem oraz prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim.

- Gmina Miejska Kraków wskazała osiem atrakcyjnych lokalizacji, które są obecnie przedmiotem analizy przez BGK Nieruchomości SA pod kątem możliwości wykorzystania ich na cele programu. Podpisanie listu intencyjnego jest istotnym krokiem umożliwiającym budowę nowoczesnych mieszkań na gruntach stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków. Mamy nadzieję, że oferta mieszkań na wynajem spotka się z dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta, a w szczególności młodych rodzin, jak również tych mniej zamożnych – powiedział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Podpisane w czwartek listy intencyjne zakładają współpracę w celu realizacji projektów inwestycyjnych obejmujących budownictwo mieszkaniowe oraz infrastrukturę społeczną i techniczną – zarówno na terenie samego Krakowa, jak i całego województwa małopolskiego. Porozumienia dotyczą nieruchomości wstępnie wytypowanych przez Małopolski Urząd Wojewódzki (w Krakowie, Skawinie i Tarnowie) oraz Urząd Miasta Krakowa - na terenie Gminy Miejskiej Kraków.

Kraków wytypował osiem nieruchomości, na których może być realizowany program Mieszkanie Plus. Niewątpliwą zaletą tego programu jest możliwość szybkiego wybudowania budynków wielorodzinnych, co pozwoli na rozszerzenie i wzbogacenie zasobów mieszkaniowych na terenie miasta.

Listy intencyjne, dotyczące wytypowanych przez województwo małopolskie i miasto Kraków działek, są wstępem do przeprowadzenia szczegółowych analiz, niezbędnych w przypadku każdego procesu inwestycyjnego. Uzyskanie pozytywnej oceny ekonomicznej i prawnej inwestycji na wskazanych gruntach pozwoli na określenie programu funkcjonalnego ich zabudowy oraz ewentualne zawarcie ostatecznych umów inwestycyjnych.

OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA

Podpisanie listu intencyjnego między Gminą Miejską Kraków a BGK Nieruchomości w sprawie programu MIESZKANIE PLUS

Kraków wytypował 8 nieruchomości, na których może być realizowany program Mieszkanie Plus:

  • Nieruchomość przy ul. Kolistej pomiędzy ulicami Zamiejską i Lubostroń o powierzchni ok. 2 ha. Dla nieruchomości tej złożono wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Z przygotowanej przez UMK analizy wynika, że możliwa jest na tym terenie budowa zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych, obejmujących ok. 170 mieszkań wraz z 50 garażami i 80 miejscami postojowymi.
  • Ponadto, wytypowanych zostało siedem kompleksów nieruchomości położonych w rejonie ulic Strażackiej i ul. Golikówka. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obszaru „Rybitwy Północ” grunty te przeznaczone są na zabudowę mieszkaniową jednorodzinną.

Mieszkanie Plus to rządowy program m.in. budowy dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, z opcją dojścia do własności. Program będzie prowadzony na zasadach rynkowych i zarządzany przez BGK Nieruchomości SA Inwestycje mieszkaniowe będą realizowane na nieruchomościach będących obecnie w posiadaniu Jednostek Samorządu Terytorialnego, Skarbu Państwa i spółek z jego udziałem oraz  inwestorów prywatnych, z wykorzystaniem finansowania z Funduszu zarządzanego przez BGK Nieruchomości SA.

Mieszkanie Plus jest jednym z elementów Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM), który przewiduje także inne instrumenty, m.in. wsparcie dla systematycznego oszczędzania na mieszkanie oraz zwiększenie liczby budowanych mieszkań dla najmniej zarabiających w ramach budownictwa gminnego oraz realizowanego we współpracy z gminą (np. przez towarzystwa budownictwa społecznego lub spółdzielnie mieszkaniowe).

Gmina Miejska Kraków stara się pozyskiwać lokale mieszkalne na różne sposoby: poprzez zakupy, remonty pustostanów, adaptację pomieszczeń o innym przeznaczeniu niż mieszkalne i poprzez realizację inwestycji własnych. W sumie, dzięki wszystkim tym działaniom, w latach 2003-2016 mieszkaniowy zasób Gminy powiększył się o 2160 lokali. Jak podkreśla Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski Kraków jest jedną z nielicznych gmin w Polsce, które postawiły na samodzielne inwestycje na własnym terenie: "Nasze doświadczenia pokazują, że jest to najtańszy sposób pozyskiwanie mieszkań. I tę właśnie – budowlaną linię konsekwentnie kontynuujemy. Cały czas szukamy kolejnych terenów, na których w przyszłości będą mogły powstać nowe mieszkania komunalne. Jednocześnie staramy się korzystać z każdej okazji, by jak najlepiej zaspokoić potrzeby mieszkaniowe krakowian. Mam więc nadzieję, że podpisany dziś list intencyjny otwiera przed nami możliwość poszerzenia działań w tym zakresie."

W latach 2017-2027 planowana jest do oddania następująca liczba mieszkań:

  • Inwestycja pn. „Budowa zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ul. Wańkowicza”- 170 mieszkań,
  • Inwestycja pn. „Zaprojektowanie i wybudowanie zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ul. J. K. Przyzby i ul. Zalesie w Krakowie” – 357 mieszkań,
  • Inwestycja pn. „Przygotowanie i realizacja budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ul. Fredry w Krakowie” – ok. 50 mieszkań.

 

pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-02-23
Data aktualizacji: 2017-02-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź