Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

VANITAS - dwa spojrzenia na Stabat Mater

W Wielki Piątek, dzień upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu, usłyszymy słynne i poruszające Stabat Mater Giovanniego Battisty Pergolesiego. Dzieło zabrzmi w Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków o godz. 20.

Fot. materiały prasowe/KBF

Włoscy kompozytorzy późnego baroku tacy jak Alessandro Scarlatti i Antonio Vivaldi chętnie sięgali po przejmujący tekst średniowiecznej sekwencji wielkopostnej. Swoje muzyczne opracowanie Stabat Mater stworzył również związany z Neapolem Giovanni Battista Pergolesi, który mimo przedwcześnie zakończonego życia (żył zaledwie 26 lat) przeszedł do historii muzyki jako wybitny twórca oratoryjny i operowy. W wyniku pogorszenia zdrowia młody kompozytor przeniósł się do klasztoru w Pozzuoli niedaleko Neapolu. Tam właśnie, w ostatnich tygodniach jego życia, powstało dzieło, któremu zawdzięcza sławę. Wizerunek Matki Boskiej płaczącej pod krzyżem zainspirował Pergolesiego do poszukiwań nowych środków muzycznej ekspresji, czego wyrazem jest „Vidit suum dulcem natum”.

Stabat Mater Pergolesiego usłyszymy w znakomitej międzynarodowej obsadzie. Obok francuskiej formacji Le Poème Harmonique pod kierunkiem Vincenta Dumestre’a, na scenie ICE Kraków wystąpi fenomenalna rosyjska sopranistka, ulubienica krakowskiej publiczności – Julia Lezhneva, debiutująca w Polsce francuska alcistka Anthea Pichanick oraz soliści występujący po raz pierwszy w Krakowie: tenorzy Serge Goubioud i Hugues Primard oraz bas Emmanuel Vistorky.

W Wielką Sobotę, tradycyjnie już Misteria Paschalia przeniosą się do Kopalni Soli w Wieliczce. Koncert odbędzie się o godz. 18.00 w znajdującej się 101 metrów pod ziemią zabytkowej Kaplicy św. Kingi, sprzyjającej wielkosobotniej zadumie. Usłyszymy Stabat Mater autorstwa XVIII-wiecznego włoskiego kompozytora, mistrza stylu galant – Luigiego Boccheriniego. Znany z muzyki kameralnej Boccherini swój utwór, skomponowany w 1781 roku, przeznaczył na sopran i kwintet smyczkowy złożony z dwojga skrzypiec, altówki i dwóch wiolonczel. Dzieło usłyszymy w wykonaniu francuskiego zespołu Le Concert de la Loge Olympique specjalizującego się w wykonawstwie muzyki XVIII wieku. Formacją pokieruje jej założyciel, skrzypek Julien Chauvin. Solistką będzie natomiast portugalska sopranistka Eduarda Melo, która niedawno zdobyła II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Tuluzie. Dla wszystkich występujących w Kaplicy św. Kingi artystów będzie to pierwszy występ na krakowskim festiwalu.

Zapraszamy do Krakowa na 14. odsłonę Festiwalu Misteria Paschalia w terminie od 10 do 17 kwietnia 2017 roku. Organizatorami wydarzenia są Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Strategicznym partnerem medialnym Festiwalu jest francuska telewizja Mezzo.

pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-02-28
Data aktualizacji: 2017-02-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź