Komunikat archiwalny

„Tadeusz Kościuszko. Historia, współczesność, przyszłość. Relacje i zależności”

24 marca o godzinie 10:30, na krakowskim Rynku Głównym po stronie Wieży Ratuszowej, odbyła się inauguracja obchodów Roku Tadeusza Kościuszki. Z tej okazji na Politechnice Krakowskiej odbyła się konferencja o patronie uczelni pt. „Tadeusz Kościuszko. Historia, współczesność, przyszłość. Relacje i zależności”.

„Tadeusz Kościuszko. Historia, współczesność, przyszłość. Relacje i zależności”
Fot. materiały prasowe

Jak piszą organizatorzy: „Jest to z pewnością postać honorowana, szeroko znana i powszechnie rozpoznawalna. Uznany został za ważnego bohatera narodowego, którego zasługi są bezdyskusyjne, niekwestionowane. W każdym polskim mieście honorowany jest nazwą ulicy, placu, bulwaru. Tysiące szkół i uczelni nosi jego imię, dla których jest patronem o istotnych konotacjach narodowościowych. Jako zasłużony również dla Stanów Zjednoczonych służy wielu stowarzyszeniom, fundacjom jako symbol genialnego stratega, doskonałego żołnierza i polityka. Jego pomniki, przedstawienia malarskie, medaliony zajmują znaczące miejsce w historii sztuki, jako że wykonywali je najbardziej cenieni artyści. Powszechnie poznane są jego portrety, wizerunki na banknotach, znaczkach czy monetach. Stał się też bohaterem obrazów filmowych, w tym dokumentalnych, a także znalazł się w literaturze jako wzór człowieka odważnego, pełnego zaangażowania w podejmowane przedsięwzięcia i misje. W tym miejscu pozostaje zastanowić się można czy postać Tadeusza Kościuszki nadal wzbudzać może zainteresowanie, nadal stanowić przedmiot badań, czy wszystko zostało już powiedziane, napisane, wyrzeźbione i namalowane. Wydaje się, że mimo powszechności i uniwersalności wiedzy o tym wyróżniającym się Polaku wciąż pozostają obszary, w których coś można uzupełnić lub dopowiedzieć, skorygować, czy też rozszerzyć stan badań”.

Te, i wiele innych kwestii poruszyli podczas konferencji na Politechnice Krakowskiej specjaliści, znawcy życiorysu i dokona Tadeusza Kościuszki. Więcej informacji o konferencji można znaleźć na stronie internetowej: www.konferencjakosciuszko.pk.edu.pl.

 

Kościuszko, plakat

 

Pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także