Kościuszko - historia w ożywionym obrazie

W sobotę 25 marca ok. godz. 12:00 na Rynku Głównym w Krakowie odbyło się niezwykłe wydarzenie. Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych realizuje cykl filmów edukacyjnych pod nazwą „Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach". Cykl powstaje przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z okazji inauguracji Roku Tadeusza Kościuszki mieszkańcy Krakowa i turyści mogli obejrzeć inscenizację obrazu Wojciecha Kossaka „Przysięga Kościuszki na Rynku w Krakowie w dniu 24 marca 1794 roku".

Kościuszko - historia w ożywionym obrazie
Fot. Wojciecha Kossak, Przysięga Kościuszki na Rynku w Krakowie w dniu 24 marca 1794 roku

Cykl edukacyjny „Historia w ożywionych obrazach" jest próbą przedstawienia kluczowych momentów historii Polski w formie filmowo „ożywionych" obrazów klasyki polskiego malarstwa historycznego.

Widzowie mieli niepowtarzalną okazję, aby niejako wejść do wnętrza obrazu, przyjrzeć się jego bohaterom, usłyszeć ich rozmowy, a także poznać kontekst historyczny, w jakim znajdowała się Polska tuż przed momentem, kiedy wszyscy bohaterowie zastygli zamknięci w klatce czasu i ramie malarskiego dzieła. Warstwie fabularnej towarzyszył komentarz wybitnych historyków, znawców historii Polski. Taka forma edukacji może być przyczynkiem do lepszego zrozumienia zagadnień historycznych, pretekstem do dyskusji, a także znakomitym uatrakcyjnieniem zajęć szkolnych.

W roku 2016 Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych ukończyła pracę nad cyklem ekranizacji obrazów autorstwa Jana Matejki. Ekranizacje te powstały przy zaangażowaniu wybitnych polskich twórców filmowych.

Zwyczaj składania publicznie najważniejszych przysięg przez władców i wodzów ma bardzo długą tradycję. Przyrzeczenie, którego świadkami byli nie tylko wybrani ale wszyscy poddani, miało moc podwójnie wiążącą. Z drugiej strony, akt taki zobowiązywał także jego biernych uczestników podnosząc morale w trudnych dla narodu chwilach.

Obraz Wojciecha Kossaka powstał w 1911 roku i znajduje się w Muzeum Tadeusza Kościuszki w Solothurn w Szwajcarii. Muzeum im. Tadeusza Kościuszki w Solurze, istniejące od jesieni 1936 roku, znajduje się w mieszkaniu, w którym Kościuszko spędził ostatnie dwa lata swego życia i gdzie zmarł w 1817.

Pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także