Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Klasówka Powstańcza tym razem w Krakowie

Druga edycja Klasówki Powstańczej dla osób publicznych odbędzie się już dziś w Krakowie. W stolicy Małopolski, w Auli im. S. Wyspiańskiego PWST na pytania będą odpowiadać m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, duchowni i artyści. W blisko 150 szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z pięciu województw: śląskiego, łódzkiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i opolskiego oraz czeskiego Zaolzia swoją wiedzę sprawdzą uczniowie, a w internecie będą mogli zrobić to wszyscy chętni. To wydarzenie odbędzie się już dziś.

Fot. materiały prasowe

Tego dnia wokół Plant będzie jeździć tramwaj powstańczy, promujący drugą edycję Klasówki. Mieszkańcy otrzymają m.in. zakładki plebiscytowe i powstańcze, przepustki cyrkulacyjne, a akordeonista zagra i zaśpiewa powstańcze piosenki. Finał klasówki dla najlepszych uczniów zaplanowano 25 kwietnia w Domu Śląskim (oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa). Ponadto w internecie swoją wiedzę będzie mógł sprawdzić każdy zainteresowany tą tematyką.

Organizatorami sprawdzianu są: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach.

Pierwszą Klasówkę Powstańczą zorganizowano w ubiegłym roku. W sali Sejmu Śląskiego w Katowicach do testu przystąpili politycy, dziennikarze i artyści, a w szkołach test napisało kilkuset uczniów.

Warto pamiętać, że klasówka jest pisana 20 marca, w 96. rocznicę plebiscytu na Górnym Śląsku.

W kolejnych latach Klasówka będzie organizowana w innych częściach Polski (2018 r. - woj. dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie, pomorskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie; 2019 r. – woj. lubelskie mazowieckie, podkarpackie, podlaskie, warmińsko-mazurskie), tak by w 2020 r. zrobić próbę generalną na Górze św. Anny i w 2021 roku w 100. rocznicę III Powstania Śląskiego napisała ją cała Polska.

19-21 maja 2017 r. wystawa „Sfrunął na Śląsk orzeł biały ….” o Powstaniach Śląskich i plebiscycie będzie prezentowana w ramach Nocy Muzeów w Krakowie na placu Inwalidów.

Wszystkie wyżej wymienione i kolejne działania dedykowane są zarówno upamiętnieniu kolejnych rocznic Powstań Śląskich i plebiscytu, jak też przywróceniu pamięci i upowszechnieniu wiedzy o wydarzeniach, które miały miejsce prawie 100 lat temu.

pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-03-20
Data aktualizacji: 2017-03-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź