Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Niezwykli pracownicy na koncertach Misteria Paschalia

Jest ich sześcioro. Wszyscy interesują się muzyką, są otwarci, zdyscyplinowani i bardzo chcą pomóc. Po raz pierwszy w historii Festiwalu Misteria Paschalia, przy obsłudze widowni będą pomagać podopieczni Stowarzyszenia na rzecz rozwoju osobowości dzieci Graal. To druga w Polsce – po zeszłorocznym projekcie Przystanek SZEKSPIR realizowanym przez Fundację JA TEŻ i Gdański Teatr Szekspirowski – odsłona inicjatywy mającej na celu włączenie osób z zespołem Downa do życia zawodowego w instytucjach kultury.

Fot. Krakowskie Biuro Festiwalowe

- Dla naszych podopiecznych możliwość bycia częścią wydarzeń, o których dotychczas mogli tylko usłyszeć w mediach to niezwykle cenne doświadczenie. Zwłaszcza, że kontakt z drugim człowiekiem to chyba najsilniejsza strona osób z zespołem Downa – podkreśla Magdalena Chaszczyńska, prezes Stowarzyszenia Graal. -Cieszymy się, że będziemy mogli pomóc aż przy trzech koncertach: w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i w Niedzielę Wielkanocną - zaznacza.

Dla części podopiecznych Stowarzyszenia zaangażowanych w pomoc przy organizacji festiwalu to już nie pierwsza praca. Dwoje - Ania i Łukasz - są zatrudnieni w Spółdzielni Socjalnej A-pacze, której członkiem jest m.in. Stowarzyszenie na rzecz rozwoju osobowości dzieci Graal. Cała szóstka, wspólnie z pracownikami Krakowskiego Biura Festiwalowego, uczestniczy teraz w cyklu szkoleń przygotowujących do pracy w czasie festiwalu. Poznają budynek Centrum Kongresowego ICE Kraków, w którym odbędą się koncerty, uczą się planu widowni i podejścia do widzów. W przygotowaniach do pracy wspierają ich pracownicy KBF odpowiedzialni za obsługę widowni.

Służą pomocą nie tylko w integracji z resztą zespołu, ale przede wszystkim wspierają w razie wątpliwości i pomagają znaleźć rozwiązanie trudnych sytuacji. Wspólnie pracują nad czytaniem biletów, komunikacją, pewnością siebie, zakresem obowiązków, sekwencją czynności i bezpieczeństwem. Potencjalne problemy korygowane są na kolejnych spotkaniach. Za swoją pracę – jak każda zatrudniona osoba – podopieczni fundacji otrzymają wynagrodzenie.

- Dla naszego zespołu ta współpraca też jest wyzwaniem. Od naszych nowych koleżanek i kolegów codziennie czegoś się uczymy. Pokazują nam nie tylko, że trzeba się cieszyć nawet z małych rzeczy, ale też jak profesjonalnie podchodzić do pracy – podkreśla Magdalena Łukasik, zastępca dyrektora KBF. - Wspólnie ustaliliśmy, że nasze przygotowania zamiast teoretycznych wykładów, powinny mieć charakter warsztatów na miejscu wydarzenia. Spotykamy się więc raz w tygodniu i inscenizujemy scenki, w których wspólnie uczymy się podejścia do widzów, współpracy w zespole i diagnozujemy możliwe trudności. Podopieczni stowarzyszenia czują się dzięki temu dużo pewniej w nowym miejscu, a to w ich pracy podczas koncertów będzie bardzo ważne - dodaje.

Radości ze współpracy Stowarzyszenia Graal i KBF nie kryje także Magdalena Bulczak, prezes gdańskiej Fundacji JA TEŻ. „To potwierdzenie, że nasza praca w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim przyniosła oczekiwane efekty. Dla nas to bardzo ważne, żeby koncepcja upowszechniła się. Projekt łączący Gdańsk i Kraków może nadać jej wymiar ogólnopolski.”

Festiwal Misteria Paschalia to pierwsza w takim zakresie, ale z pewnością nie ostatnia, współpraca KBF i Stowarzyszenia Graal. Do końca roku podopieczni stowarzyszenia będą pomagać przy obsłudze widowni jeszcze na co najmniej dwóch wydarzeniach. Na pewno będzie wśród nich cieszący się ogromną popularnością majowy Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie.

Więcej o Festiwalu: www.misteriapaschalia.com
 

pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ STANKIEWICZ
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-03-30
Data aktualizacji: 2017-04-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź