Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Sesja naukowa „Jak pomóc cichym bohaterom”?

Przedstawiciele nauki, pracownicy organów administracji samorządowej i rządowej, praktycy współpracujący z organizacjami hospicyjnymi, a przede wszystkim rodzice i opiekunowie osób niesamodzielnych oraz studenci krakowskich uczelni 7 kwietnia wzięli udział w sesji naukowej „Jak pomóc Cichym Bohaterom? Opieka wyręczająca jako potrzeba społeczna”. Konferencja odbyła się w Centrum Opieki Wyręczającej dla Przewlekle i Nieuleczalnie Chorych Dzieci im. Hanny Chrzanowskiej przy ul. Odmętowej 4. Wydarzenie otworzył prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Fot. andryreis / freeimages.com

Wydarzenie odbyło się w ramach Tygodnia Pracy Socjalnej. Opieka wyręczająca to forma pomocy, która ma zapewnić rodzinom ciężko chorych dzieci możliwość czasowego odciążenia od codziennej, wyczerpującej opieki, dając szansę na wytchnienie i nabranie sił na dalszą troskliwą, domową opiekę.

Małopolskie Hospicjum dla Dzieci jako pierwsze w Polsce, podjęło się realizacji kompleksowego programu opieki wyręczającej m.in. poprzez utworzenie w Krakowie Centrum Opieki Wyręczającej dla Przewlekle i Nieuleczalnie Chorych Dzieci im. Hanny Chrzanowskiej. Ze względu na potrzebę wsparcia opiekunów osób zależnych, działając we współpracy z Członkami Rady Naukowej Hospicjum, przeprowadzono badania tej grupy społecznej w Województwie Małopolskim, w zakresie potrzeby opieki wyręczającej, których wyniki zaprezentowane zostaną podczas sesji.

Przypomnijmy; 15 grudnia 2016 r. zostało oficjalnie otwarte pierwsze i jedyne w Polsce Centrum Opieki Wyręczającej dla Przewlekle i Nieuleczalnie Chorych Dzieci, w Nowej Hucie przy ul. Odmętowej 4. Patronką Centrum jest Hanna Chrzanowska, krakowska pielęgniarka i prekursorka pomocy obłożnie chorym w domach, inicjatorka pierwszych form opieki wyręczającej.

Budynek powstał na terenie przekazanym Hospicjum w użytkowanie wieczyste przez Miasto Kraków. Centrum nie jest stacjonarnym hospicjum. To drugi dom dla przewlekle i nieuleczalnie chorych dzieci, który pozwoli na zapewnienie im opieki na najwyższym poziomie przez 14 dni, w otoczeniu najlepszych opiekunów, pielęgniarek, lekarzy i wolontariuszy.

W jednym czasie pod opieką Centrum może przebywać 14 podopiecznych, w komfortowo wyposażonych pokojach. Podopieczni Centrum mogą korzystać także
ze specjalistycznej opieki stomatologicznej i ortopedycznej, w ramach utworzonej w ośrodku sali zabiegowej.

Działalność ośrodka skierowana jest do dzieci i młodych dorosłych, chorujących na nieuleczalne i przewlekłe schorzenia, którymi na co dzień opiekuje się rodzina, w formie domowej.

Inicjatorem budowy jest Małopolskie Hospicjum dla Dzieci, które od ponad 10 lat prowadzi domową opiekę hospicyjną nad nieuleczalnie chorymi dziećmi i ich rodzinami w całej Małopolsce. Budynek w całości powstał w systemie szkieletu drewnianego jako pierwszy obiekt użyteczności w Polsce budowany w takiej technologii. Został zbudowany i wyposażony w 19 miesięcy od chwili rozpoczęcia budowy w kwietniu 2015 roku.

Projekt współfinansowany był z grantu THE VELUX FOUNDATIONS, a także środków pochodzących z 1% podatku, zbiórek i darowizn.  Projekt współfinansowany jest także ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

Więcej informacji na www.mhd.org.

 

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-04-08
Data aktualizacji: 2017-04-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź