Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Świąteczny kulturalny rozkład jazdy!

Wielkanoc to rodzinny, świąteczny czas. Znaleźliśmy dla Was jednak kilka powodów, by opuścić suto zastawiony stół i poświętować na mieście! Wesołych i kulturalnych świąt z rozkładem jazdy!

Fot. Tomasz Stankiewicz / krakow.pl

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Świąteczny czas warto poświęcić na odwiedzenie Targów Wielkanocnych na Rynku Głównym. W Wielkanocny Poniedziałek o godz. 14 możecie świętować tam Śmigus Dyngus po krakowsku i zobaczycie zwyczaj zwany Siuda Baba! O co chodzi? Siuda Baba to mężczyzna przebrany za usmoloną kobietę w podartym ubraniu. Chodzi od domu do domu w towarzystwie Cygana i kilku krakowiaków, zbierając datki i szukając młodych panien by wysmarować je sadzą. Warto to zobaczyć!

Wielkanocny czas to również dobra okazja, by pozwiedzać inaczej niedostępne miejsca w Krakowie. Jeżeli nigdy nie byliście w - normalnie niedostępnym - klasztorze ojców kamedułów na Bielanach, to Wielkanocny Poniedziałek to jedny z dwunastu dni w roku, kiedy klasztor mogą odwiedzić... kobiety. Warto zaplanować tę wycieczkę i zwiedzić kościół oraz jego okolice. Oby dopisała pogoda!

W Wielkanocny Poniedziałek zapraszamy Was do wszystkich oddziałów Muzeum Narodowego, ale do jednego szczególnie. W Galerii Sztuki Cerkiewnej Dawnej Rzeczypospolitej (Pałac Biskupa Erazma Ciołka na ul. Kanoniczej) można oglądać cenną Ikonę Zmartwychwstania Pańskiego, która niedawno wzbogaciła zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie. Ilustruje ona wydarzenia Wielkiego Tygodnia według  tradycji prawosławnej. – Oto Chrystus, tuż po śmierci na krzyżu, zstępuje do Otchłani, by wyzwolić z niej pierwszych rodziców, Adama i Ewę. Na znak tryumfu nad śmiercią trzyma w dłoni krzyż na długim drzewcu i depcze wrota piekieł. W Pałacu Biskupa Erazma Ciołka odnajdziemy znacznie więcej dzieł sztuki o tematyce wielkanocnej, m.in. prawosławne mandyliony, czyli ikony przedstawiające odbicie twarzy Chrystusa na chuście św. Weroniki, czy rzeźba Wita Stwosza ze sceną modlitwy w Ogrójcu. Muzeum możecie odwiedzać w Wielkanocny Poniedziałek między 10 a 16.

Tradycyjnie w Poniedziałek Wielkanocny odbędzie się doroczne wspólne świętowanie na Zwierzyńcu. Na „Przystanek Emaus” organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zapraszamy od godziny 9:00 do 17:00 do Domu Zwierzynieckiego. Będziecie mogli zwiedzić wystawy: „Prawie wszystko o Zwierzyńcu” oraz „Mieszkanie przedmiejskie przed stu laty”, dzieci wezmą udział w warsztatach „Gry i zabawy emausowe”, zobaczymy też wystawę konkursowych drzewek emausowych, a o godz. 12 poznamy zwycięzcę tego konkursu. Brzmi jak świetny i tradycyjny sposób na spędzenie Wielkiego Poniedziałku!

Macie ochotę wybrać się w święta do kina? Ars i Kino pod Baranami nie zamykają się na Wielkanocny Poniedziałek, ale zapraszają wszystkich spragnionych filmowych nowości. W Arsie poza tym wciąż trwa akcja Sztuka za Siódemkę, dzięki której nadrobicie najlepsze filmy minionego sezonu. W Wielkanocny Poniedziałek można zobaczyć m.in. dramat „Światło między oceanami” z Alicią Vikander i Michaelem Fassbenderem, czeską komedię Petra Zelenki pt. "Zagubieni" czy nagrodzoną Oscarami "Przełęcz ocalonych" Mela Gibsona. Kino pod Baranami w Wielkanocny Poniedziałek zaprasza m.in. na Oscarowy "Manchester by the sea" ze świetną rolą Casey'a Afflecka czy poruszające "Milczenie" Martina Scorsese czy duńską komedię z Marcinem Dorocińskim, czyli "Małżeńskie porachunki".

pokaż metkę
Autor: NATALIA WÓJS
Osoba publikująca: MARCIN DROBISZ
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-04-17
Data aktualizacji: 2017-04-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź