Komunikat archiwalny

Weekend z książką – zaczynamy!

Trwa najbardziej zaczytany weekend w roku! W Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich zaułki i place Krakowa – pierwszego polskiego Miasta Literatury UNESCO wypełnią się książkami, a księgarnie i biblioteki zamienią się w prawdziwe centra życia kulturalnego miasta.

Weekend z książką – zaczynamy!
Fot. materiały prasowe/KBF

23 kwietnia to szczególny dzień dla światowej literatury – m.in. rocznica śmierci Williama Szekspira i Miguela de Cervantesa. Pomysł święta „najpiękniejszej zabawy, jaką sobie ludzkość wymyśliła” narodził się w Barcelonie, gdzie co roku z okazji Dnia św. Jerzego ulice stają się wielkim targiem książki pod gołym niebem. Także stolica Małopolski ma swój Krakowski Kiermasz Książki, który w weekend 22-23 kwietnia ożywi urokliwy plac św. Marii Magdaleny, położony w połowie drogi między Rynkiem Głównym a wzgórzem wawelskim.

W godz. 11:00-18:00 na placu zaprezentuje się kilkunastu antykwariuszy i bukinistów z Krakowa i okolic. Bogatą ofertę książek z drugiego obiegu uzupełnią warsztaty, pokazy i czytanki – dowiemy się m.in., jak działa powielacz białkowy do drukowania prasy opozycyjnej, odbędzie się spacer szlakiem antykwariatów i warsztaty rysowania komiksów.

Z okazji przyznania Eduardo Mendozie prestiżowej Nagrody Cervantesa na dni otwarte zaprosi biblioteka pobliskiego Instytutu Cervantesa; na kiermaszu będzie można się też napić kawy i spróbować przekąsek. Kwietniowy kiermasz to zapowiedź całorocznego cyklu, którym Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, pragnie przypominać i promować bogate tradycje handlu książką używaną pod Wawelem.

Od 23 do 24 kwietnia odbędzie się XVI edycja Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”. Liczne atrakcje przygotowała z tej okazji tradycyjnie Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, a także biblioteki i księgarnie z Krakowa i Małopolski. Czeka nas m.in. spotkanie z o. Leonem Knabitem OSB, gala finałowa konkursu „Drzewo recenzji”, warsztaty krytycznego pisania, literacka gra terenowa i specjalna edycja akcji bezpłatnej wymiany książek Drugie Życie Książki. Miłej niespodzianki mogą się także spodziewać pasażerowie Kolei Małopolskich – organizatorzy akcji rozdawać będą w wagonach książkowe upominki!

Szczególnie intensywny i bogaty program przygotowały krakowskie księgarnie. W ramach ogólnopolskiego Weekendu Księgarń Kameralnych (22-23 kwietnia) w siedmiu podwawelskich księgarniach zaplanowano koncerty, wystawy, spotkania i warsztaty, a nawet jedyną w swoim rodzaju imprezę silent reading! Weekend Księgarń Kameralnych to druga edycja oddolnej, nagrodzonej Brązowym Spinaczem w kategorii „Event społeczny roku” akcji, zainicjowanej w 2016 roku w Warszawie, aby przypomnieć, że księgarnie to ważne centra kultury i miejsca kluczowe dla rozwoju czytelnictwa. W tym roku WKK obejmie aż 20 polskich miast, w których 70 księgarni przygotowało 150 wydarzeń! Partnerem krakowskiej edycji Weekendu Księgarń Kameralnych jest Krakowskie Biuro Festiwalowe – księgarnie to strategiczny obszar realizowanego przez KBF programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, w ramach którego prowadzony jest m.in. miejski program wsparcia działalności kulturalnej w księgarniach.

Zapraszamy do zapoznania się z weekendowym rozkładem jazdy!

  • Program Krakowskiego Kiermaszu Książki: tutaj.
  • Program XVI Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”: tutaj.
  • Program Weekendu Księgarń Kameralnych – Kraków 2017: tutaj.

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także