Komunikat archiwalny

Muzeum Historyczne w finale konkursu „Wydarzenie Historyczne Roku 2016”

Wystawa Muzeum Historycznego Miasta Krakowa „Jeńcy wojenni w okupowanym Krakowie 1939-1945” znalazła się w wąskim gronie finalistów konkursu „Wydarzenie Historyczne Roku 2016” w kategorii „Wystawa”. Oficjalne ogłoszenie wyników plebiscytu odbędzie się 4 czerwca podczas uroczystej gali. Głosować można do 14 maja poprzez stronę plebiscytu .

Muzeum Historyczne w finale konkursu „Wydarzenie Historyczne Roku 2016”
Fot. MHK / materiały prasowe

Przygotowana przez zespół pracowników Muzeum Historycznego Miasta Krakowa wystawa „Jeńcy wojenni w okupowanym Krakowie 1939-194”, która była eksponowana w salach wystaw czasowych Fabryki Emalia Oskara Schindlera, prezentowała mało znane fakty dotyczące obozów jenieckich zorganizowanych w Krakowie przez niemieckiego okupanta.

Wystawie towarzyszył katalog pod tym samym tytułem, autorstwa kustosza Tomasza Owoca. Wydawnictwo spotkało się z wysokimi ocenami historyków i zostało uznane za unikalną inicjatywę na polskim rynku wydawniczym. Uzyskała ona tytuł Najlepszej książki historycznej 2016 w plebiscycie „Historia zebrana” organizowanym przez redakcje Histmag.org i Granice.pl.

10 edycja konkursu Wydarzenie Historyczne Roku jest organizowana przez Muzeum Historii Polski wraz z portalem historia.org.pl. Komisja konkursowa, w składzie: dr hab. Michał F. Woźniak (prof. UMK, przewodniczący Rady ds. Muzeów MKiDN), dr hab. Piotr Majewski (dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów), prof. UJ dr hab. Andrzej Szczerski, Monika Matwiejczuk (kierownik Działu Wystawienniczego Muzeum Historii Polski) oraz Wojciech Duch (redaktor naczelny portalu historia.org.pl) wybrała spośród 250 zgłoszeń, które wpłynęły z kraju i zagranicy 15 najważniejszych projektów, po pięć w każdej z trzech kategorii: „Wydarzenie”, „Wystawa” oraz „Edukacja i multimedia”.

Przypomnijmy, że Muzeum Historyczne Miasta Krakowa otrzymało nagrodę główną w plebiscycie „Wydarzenie Historyczne Roku 2014” za wystawę „Krakowscy Wyklęci”.

Pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także