Komunikat archiwalny

Festiwal Premier w Teatrze Ludowym

Od 20 kwietnia do 28 maja w Teatrze Ludowym trwał będzie „Festiwal Premier”. „Kotka na gorącym blaszanym dachu”, „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku", „Beczka prochu” i „Akt równoległy” – to spektakle, które warto zobaczyć w najbliższym czasie na scenach nowohuckiego Teatru. Serdecznie zapraszamy!

Festiwal Premier w Teatrze Ludowym
Fot. materiały prasowe/Teatr Ludowy

Teatr Ludowy w Krakowie oferuje inscenizacje tekstów, które nigdy wcześniej nie pojawiły się na deskach krakowskich teatrów.

Co może się wydarzyć, gdy na imprezie tematycznej pod hasłem „brud, smród i choroby" spotka się serialowy aktor o nieco przebrzmiałej, a właściwie nigdy nie ugruntowanej sławie i zwyczajna dziewczyna z blokowisk. Konsekwencją aż nazbyt udanej zabawy staje się podróż przez noc i przez środek lasu, z przypadkowo poznanym kierowcą seicento, który posiada teściową, która posiada termomiks. Zabawa językiem i pełna nieprzewidzianych zwrotów akcji historia, której finału nikt nie jest w stanie przewidzieć. Opowieść o młodych, gniewnych, zbuntowanych i… wykiwanych jednocześnie. Teatralna jazda po bandzie. Jeden z najlepszych tekstów polskiej dramaturgii współczesnej po raz pierwszy w Krakowie! „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" Doroty Masłowskiej będzie można zobaczyć na Scenie Pod Ratuszem. Premiera już 28 kwietnia.

W co może zamienić się uroczystość rodzinna, gdy każdy z jej uczestników zostaje sprowokowany do podjęcia ostatniej walki w życiu: o pieniądze, godność, miłość, namiętność, życie i o prawdę? A będzie to brutalna i bezwzględna walka, w której nikt nie zostanie oszczędzony i nikt tak naprawdę nie wygra. Dramaty Williamsa fascynują tak bardzo, bo ciągle w nich odnajdujemy i rozpoznajemy to co dla nas najbardziej bolesne i dotkliwe. Gwałtowne emocje, wyraziste postaci, miłość, namiętność, śmierć i samotność. Opowieść o przerwanych gestach, przekłamanych rozmowach, ulotności szczęścia, względności prawdy i bezwzględności życia. „Kotka na gorącym blaszanym dachu” będzie miała swoją premierę 6 maja na Dużej Scenie Teatru Ludowego.

„Beczka prochu” – przetłumaczony na wiele języków tekst macedońskiego dramaturga Dejana Dukovskiego można zobaczyć od 20 kwietnia na Scenie Stolarnia. Grana na wielu scenach europejskich historia opisana w kontekście wydarzeń na Bałkanach fascynuje swoją bliskością i aktualnością. Beczka prochu, która może wybuchnąć w każdej chwili. Pochód namiętności, miłości i tańca, ale w tle wciąż czai się coś groźnego, niepokojącego. Ostry, brutalny język. Aktorskie połączenie siły młodości, energii, talentu, pasji, wrażliwości i doświadczenia. Dyplom studentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, przy udziale aktorów Teatru Ludowego w Krakowie.

„Akt równoległy” to jeden z najbardziej zabawnych tekstów, jaki kiedykolwiek został napisany dla teatru. Opowieść o trudach tego „pierwszego” skoku w boku i małżeńska komedia omyłek, ale czy tylko? Tak naprawdę jest jeszcze jeden ważny, tajemniczy bohater - zupełnie niegroźny, nieco fajtłapowaty, nieco powolny. To wszystko będzie można zobaczyć na Dużej Scenie Teatru Ludowego. Premiera odbędzie się 28 maja.

Szczegóły repertuaru znaleźć można na stronie Teatru Ludowego.

Pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także