Komunikat archiwalny

Zsolnay - węgierska secesja od dziś w MCK

W środę, 19 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie otwarta została wystawa prezentująca secesyjną ceramikę z węgierskiej manufaktury Zsolnay. Wystawę otworzyli Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i Prezydent Miasta Peczu Zsolt Páva, którzy objęli wydarzenie honorowym patronatem.

Zsolnay - węgierska secesja od dziś w MCK
Fot. Wiesław Majka/krakow.pl

MCK odkrywa przed polską publicznością znakomitą sztukę powstałą w Peczu, mieście połączonym z Krakowem oficjalną współpracą już od 1987 roku.

Od 19 kwietnia do 2 lipca 2017 r. w galerii MCK prezentowanych będzie ponad 100 obiektów ze słynnej manufaktury ceramiki Zsolnay, która jest jednym z synonimów węgierskiej secesji. Różnorodność wzorów i innowacyjność stosowanych technologii sprawiły, że fabryka Zsolnay znana była nie tylko w Austro-Węgrzech, ale i w całej Europie, a jej wyroby porównywane są z pracami Massiera czy Tiffany’ego.

Na krakowskiej wystawie, obok urzekającej ceramiki dekoracyjnej o charakterystycznych miękkich liniach i iryzująco-metalicznych barwach, znajdują się także rysunki i detale architektoniczne z kolekcji Pécsi Néprajzi Múzeum - Janus Pannonius Múzeum Néprajzi Osztálya w Peczu. To pierwsza prezentacja zbiorów i samego zjawiska w Polsce.

Więcej informacji na stronach internetowych Międzynarodowego Centrum Kultury.

Wystawa przygotowana we współpracy z Janus Pannonius Múzeum w Peczu. Na wystawę wypożyczono również obiekty ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Wystawa realizowana w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce. Partnerem wydarzenia jest Węgierski Instytut Kultury w Warszawie.

 

OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA

mck wernisaż

Pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także