Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Prezentujemy Antologię Kursu Kreatywnego Pisania Kryminałów

10 pracowitych weekendów, 16 prowadzących, 100 godzin zajęć, 25 wykładów i warsztatów, m.in. z Katarzyną Bondą, Mariuszem Czubajem i Katarzyną Puzyńską – tak skrótowo przedstawia się druga edycja Kursu Kreatywnego Pisania Kryminałów Miasta Literatury UNESCO. Z dumą prezentujemy efekt warsztatów, czyli Antologię, złożoną z opowiadań 12 absolwentów zajęć, trwających od września 2016 do stycznia 2017 roku. Organizatorem Kursu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Fot. materiały prasowe/KBF

Organizując drugą edycję Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO, tym razem poświęconą wyłącznie kryminałom, opracowano dla dwunastu uczestników intensywny plan zajęć przygotowujący ich do odważnego wejścia na rynek wydawniczy. Podczas dziesięciu zjazdów weekendowych młodzi twórcy spotkali się z Katarzyną Bondą, Katarzyną Puzyńską i Mariuszem Czubajem. Oprócz wykładów z pisarzami, czekały na nich: rozmowy z psychologiem twórczości, zajęcia z ekspertem od prawa autorskiego, konsultacje z najważniejszymi redaktorami największych krakowskich wydawnictw, dyskusje z krytykiem literackim, a także prezentacje z ekspertem od wystąpień publicznych i specjalistą od marketingu literatury. Do napisania kryminalnych opowiadań przygotował ich nawet policyjny profiler, który opowiedział o tworzeniu wiarygodnego bohatera powieści kryminalnej. Nie obyło się też bez ćwiczeń redaktorskich i wytężonej pracy pod okiem Filipa Modrzejewskiego, redaktora w wydawnictwie W.A.B., który od lat pracuje z Zygmuntem Miłoszewskim. Dla grupy kursantów stał się nieocenionym przewodnikiem po tworzeniu powieściowych perełek.

Sprawdzianem formy dla młodych pisarzy okazał się ostatni projekt – napisanie opowiadania kryminalnego na podstawie nabytej wiedzy. Dwanaście niezwykłych, różnorodnych historii trafiło do przygotowanej Antologii, którą można przeczytać na stronie Kursu.

Cztery wyróżnione przez organizatorów opowiadania zostały umieszczone na początku książki. Astronauci Bartka Boruckiego to literackie nawiązanie do Whiplash!, czyli kameralna i wyrafinowana historia o niezwykłej przygodzie artystycznej i muzycznej. Przez krew Pawła Graczaka to opowieść wykraczająca poza klasycznie rozumiany kryminał, zręcznie łącząca w sobie elementy thrillera i powieści grozy. Zderzacz albo zimowa opowieść Joanny Łopusińskiej jest przemyślaną i niespiesznie rozwijającą się narracyjną układanką, ze świetnie zarysowaną warstwą obyczajową, zaś wciągające i pełnokrwiste Demony Jakuba Trzeciaka udowadniają, że młody twórca ma wszelkie zadatki na rasowego pisarza, gotowego, by dołączyć do grona popularnych autorów.

Wszystkich absolwentów Kursu, których opowiadania trafiły do Antologii, gorąco polecamy uwadze zarówno czytelników, jak i wydawców. Z pewnością powtórzą oni sukcesy absolwenta pierwszej edycji Kursu – AhsanaRidha Hassana – który ma na swym koncie współpracę z trzema wydawnictwami oraz największą w Polsce agencją literacką, BookLab. Jego wciągające książki – debiutancka Wieża (wyd. Novae Res), powieść fantasy Trupojad i dziewczyna (wyd. GeniusCreations), a także opowiadanie w zbiorze Eksplozje (wyd. Wielka Litera) – znalazły wiernych czytelników i udowodniły, że pisania można się nauczyć. Równie imponujące osiągnięcia czekają też na absolwentów tegorocznej edycji. Zapraszamy do lektury!

Kurs, którego koncepcję merytoryczną opracowały Karolina Macios i Magdalena Zielińska – redaktorki z wieloletnim doświadczeniem – jest elementem programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie Mieście Literatury UNESCO. Należy do niego także przyznawana corocznie Nagroda Conrada, mająca wyróżnić najlepszych debiutantów i ułatwić im dalszą karierę, a także comiesięczne, weekendowe warsztaty pisania z prozaikami, dziennikarzami i reporterami organizowane w ramach cyklu Kursu Kreatywnego Pisania. Wiedzę młodych pisarzy uzupełniają również otwarte spotkania z redaktorami nabywającymi polską prozę dla największych wydawnictw w kraju. Wszystkie te wydarzenia zapowiadają trzecią edycję Kursu Kreatywnego Pisania, która rozpocznie się już w październiku.

pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-04-27
Data aktualizacji: 2017-05-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź