Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wyjdźmy z Wyspiańskim na pole!

Już dziś odbędą się pierwsze wydarzenia zaplanowane w projekcie „Kraków – miasto Stanisława Wyspiańskiego”. Na inaugurację akcji zapraszamy przed Gmach Główny Muzeum Narodowego – tam mieszkańcy wraz z edukatorami i wolontariuszami z Muzeum Narodowego w Krakowie i ogrodnikami z Zarządu Zieleni Miejskiej sadzić będą rośliny Wyspiańskiego, a spod Domu Józefa Mehoffera wyruszy w  miasto wędrowny warsztat szablonowy inspirowany twórczością artysty. Na popołudnie zaplanowano projekcję „Wesela” w reżyserii Andrzeja Wajdy, a po niej spektakl-koncert „Wyspiański wyzwala. Maski”.

Program wydarzeń w ramach projektu „Kraków – miasto Stanisława Wyspiańskiego”:

godz. 10-13 – Rodzinna akcja sadzenia roślin Wyspiańskiego (plac przez Gmachem Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, al. 3 Maja 1). Prowadzenie: edukatorzy i wolontariusze z Muzeum Narodowego w Krakowie oraz ogrodnicy (Zarząd Zieleni Miejskiej). W czasie akcji rozdawane będą: mapa Szlaku Stanisława Wyspiańskiego,  „Jednodniówka” o Stanisławie Wyspiańskim, z zaproszeniem do wzięcia udziału w rodzinnym konkursie na zielnik.

godz. 11-14 – Wędrowny warsztat szablonowy inspirowany Wyspiańskim (rozpoczęcie Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26). Do akcji można włączyć się przez cały czas jej trwania (11.00–14.00), szukając przedstawicieli MNK na trasie: ul. Krupnicza – Teatr Bagatela – następnie Plantami w stronę Dworca: pod Pałac Sztuki – koło Akademii Sztuk Pięknych – zakończenie przy Teatrze im. J. Słowackiego.

godz. 11:00, 13:00, 15:00 – „Spacery z Wyspiańskim” z przewodnikiem z MNK. Trasa: start Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26 – Teatr Bagatela – Plany – Pałac Sztuki – Akademia Sztuk Pięknych – zakończenie przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Na zakończenie każdego spaceru uczestnicy zostaną zaproszeni do zwiedzenia Domu Rzemiosł Teatru im. J. Słowackiego. Udział w spacerach bezpłatny, lecz konieczne są wcześniejsze zgłoszenia: tel. 12 433 57 44 (w dni powszednie, w godz. 9.00–16.00) lub e-mail: rezerwacja@mnk.pl. Rejestracja została uruchomiona 3 kwietnia.

godz. 16-18 – Kino Kijów – „Wesele” w reż. Andrzeja Wajdy; Sala Studyjna; wstęp bezpłatny.

godz. 20-21 – „Wyspiański wyzwala. Maski” Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. 

Całość wydarzenia rozpocznie się wokół pomnika Wyspiańskiego, przed Muzeum Narodowym. Tam toczyć się będzie akcja happeningowa zapraszająca, wprowadzająca i nakierowująca widzów na postać Wyspiańskiego i otwierająca możliwości różnych interpretacji jego dzieł. Tam również Bartosz Szydłowski odczyta swój manifest na temat dzisiejszej potrzeby czytania, słuchania i twórczego dialogu z twórczością Wyspiańskiego. Następnie widzowie zostaną zaproszeni do gmachu Muzeum, gdzie w hallu odbędzie się  spektakl-koncert na podstawie dialogu Konrada z Maskami z „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego.

Będzie to wariacja na temat polskości, wolności i samoistności. Twórcy będą poszukiwać w Wyspiańskim momentów granicznych, gdzie „wyczerpuje się jego myśl”, a na jej miejsce musi nieuchronnie pojawić się inna, nowa, często bełkotliwa, zradykalizowana, bluźniercza. Szukanie wersji alternatywnych jest podstawą tego projektu. Szukanie w sobie, między ludźmi (aktorami, widzami), a także na styku słowa i muzyki. To spektakl, w którym aktorzy i muzycy grają pomiędzy, wokół widowni, tworząc z zebranej publiczności świadków, ale i uczestników wspólnego poszukiwania nowych dróg. Istotnym elementem spektaklu będzie występ wybitnego śpiewaka, instrumentalisty i kompozytora – Adama Struga.

reżyseria: Małgorzata Warsicka;
kompozytor: Karol Nepelski;
scenografia, światła, projekcje: Marcin Chlanda;
inspicjent: Anna Wójcicka;
obsada: Agnieszka Judycka, Lena Schimscheiner, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Tomasz Augustynowicz, Daniel Malchar, Rafał Szumera;
gość specjalny: Adam Strug;
lirnik: Hipolit Woźniak;
orkiestra pod dyrekcją Macieja Koczura.

Wstęp wolny.

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-04-29
Data aktualizacji: 2017-04-29
Powrót
Znajdź