Komunikat archiwalny

Kraków chroniony zapisami prawnymi

–  Kraków jest przygotowany od strony prawnej do Młodzieżowych Mistrzostw Europy UEFA U21. Interesy naszego miasta chronią zapisy w umowach wynegocjowanych i podpisanych z UEFA, PZPN i Cracovią. Mamy więc pewność, że nie poniesiemy żadnych nadprogramowych kosztów tej imprezy – mówi mecenas Sylwia Skupińska z Biura Radców Prawnych UMK.

Kraków chroniony zapisami prawnymi
Fot. pixabay.com

Umowy to nieodzowny element przygotowań do tego typu imprezy, bo regulują one zasady współpracy podmiotów biorących udział w wydarzeniu, precyzują, kto za co płaci, oraz służą zabezpieczeniu interesów organizatora w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń.

Kraków podpisał cztery takie główne dokumenty. Jeden z nich to umowa ramowa dotycząca ogólnych warunków współpracy zgodnie z europejskimi standardami UEFA. ­– Oprócz wytycznych, których należy się trzymać, umowa definiuje również terminologię – to ważne, aby była jednolita i nie powodowała problemów interpretacyjnych – tłumaczy Sylwia Skupińska. Pozostałe trzy dokumenty to umowy z UEFA, PZPN oraz Cracovią, czyli operatorem stadionu, na którym rozegrane zostaną mecze Euro U21.

Negocjacje towarzyszące podpisywaniu tych umów trwały prawie dwa lata. – Staraliśmy się dołożyć wszelkich starań, aby było one jak najbardziej korzystne dla miasta – podkreśla mecenas. Negocjowano m.in. harmonogram działań, kwestie naświetlenia murawy na stadionie Cracovii, czas oddania stadionu w użytkowanie UEFA oraz sposoby promocji turnieju. – Wiele rzeczy udało nam się wywalczyć, np. to, żeby murawa na stadionie Cracovii nie musiała być wymieniana w całości, a jedynie częściowo w ramach bieżącego utrzymania. Ustaliliśmy również, że turniej będziemy promować imprezami powiązanymi z mistrzostwami, takimi jak Krakowski Festiwal Piłkarski, co sprawia, że promocja jest tańsza, a równie dobrej jakości – co więcej, przynosi realne korzyści mieszkańcom miasta – wymienia Sylwia Skupińska.

Warto również zwrócić uwagę, że wszystkie wynegocjowane kwoty zawarte w umowach są ryczałtowe, Gmina Miejska Kraków zoptymalizowała zarówno wydatki, jak i zminimalizowała ryzyko związane z organizacją takich imprez.

Pokaż metkę
Autor: KATARZYNA KRASOŃ
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe