Komunikat archiwalny

Za nami 14. Noc Muzeów!

W nocy z piątku 19 maja na sobotę 20 maja odbyła się w Krakowie Noc Muzeów. Krakowianie i turyści mogli odwiedzić 28 placówek z oddziałami, co w sumie dało ponad 50 obiektów. W programie 14. edycji nie zabrakło nowości: po raz pierwszy zaprezentowało się Muzeum Witrażu, a w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie można było zobaczyć „Damę z gronostajem”.

Za nami 14. Noc Muzeów!
Fot. Wiesław Majka / krakow.pl

Inauguracja Nocy Muzeów odbyła się w dawnym budynku Hotelu Cracovia, al. Focha 1 (nabytym przez Muzeum Narodowe w Krakowie).

Muzea były czynne w godz. 19.00–1.00. Biletem wstępu do wszystkich muzeów była specjalnie wybita na tę okazję pamiątkowa moneta w symbolicznej cenie 1 złotego, która upoważniała mieszkańców Krakowa, a także licznie przybywających specjalnie na tę noc turystów, do nieograniczonego wstępu do wszystkich placówek muzealnych biorących udział w projekcie.

Dodatkowo w Krakowie, dzięki podjętej przez Radę Miasta Krakowa uchwale, pasażerowie, którzy posiadali specjalnie wydany żeton (monetę) lub bilet muzealny, buli uprawnieni do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej.

Po raz pierwszy w wydarzeniu wziął udział Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Krakowie, a także Muzeum Witrażu, mieszczące się przy al. Krasińskiego 23, które od 1902 r. kontynuuje tradycje Krakowskiego Zakładu Witrażów S.G. Żeleński, perły młodopolskiego dziedzictwa artystycznego, i jest najstarszym tego typu miejscem w Polsce.

OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA

Noc Muzeów

Krakowianie i goście mogli odwiedzić m.in.: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

Nocna oferta muzeów jest niezwykle bogata. Oprócz zwiedzania wystaw stałych i czasowych placówki przygotowały specjalne atrakcje, m.in. gry miejskie, koncerty, warsztaty, nocne spacery, projekcje filmów, spotkania oraz lekcje dla dorosłych i dzieci.

Główną atrakcją tegorocznej edycji „Nocy Muzeów” była z pewnością „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci, prezentowana w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.

 

Noc Muzeów w Krakowie odbywa się od 2004 roku pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa.

plakat noc muzeów

Pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA, TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także