Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Podsumowanie konsultacji o rozwoju zieleni w Krakowie

19 maja zakończył się III etap konsultacji publicznych dokumentu „Kierunki rozwoju i zarządzania terenami zieleni w Krakowie na lata 2017-2030”. Mieszkańcy mogli przesyłać swoje uwagi i opinie pocztą, drogą mailową oraz zgłaszać je podczas specjalnych dyżurów z ekspertami w Miejskim Centrum Dialogu. Obecnie trwa opracowanie wniesionych uwag oraz nanoszenie zmian do dokumentu. Gdy tylko te prace się zakończą, protokół z konsultacji, wraz z zestawieniem uwag i informacją o sposobie ich rozstrzygnięcia, zostanie udostępniony krakowianom.

Fot. Maciej Różycki

Spośród najczęściej pojawiających się uwag dominowała ta dotycząca interpretacji stanu zieleni w Czyżynach.

– Aby w przyszłości uniknąć błędnej interpretacji i rozwiać wszelkie wątpliwości, przeredagowaliśmy niefortunny komentarz do danych statystycznych. Przypominam, że na terenie dzielnicy Czyżyny były i są wskazane obszary deficytu terenów zieleni oraz obszary zagrożone jego pogłębianiem się, a także rekomendowane są inwestycje mające poprawić dostępność do terenów zieleni na najbardziej intensywnie zabudowanym obszarze dzielnicy – podkreśla dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska Ewa Olszowska-Dej.

W trakcie konsultacji skorygowano również mapy dotyczące parku w Czyżynach, którego zasięg nie zgadzał się z zasięgiem aktualnie procedowanego przez Zarząd Zieleni Miejskiej postępowania przetargowego.

Poza wspomnianymi uwagami, często pojawiały się również wnioski dotyczące uwzględnienia planów dalszej rozbudowy sieci ścieżek rowerowych, które zostaną przekazane do właściwych jednostek.

Spora grupa uwag dotyczyła także sprzeciwu właścicieli działek wobec propozycji ustalenia form ochrony przyrody na gruntach będących ich własnością lub przyległych. Wynikały one z obawy o znaczną utratę własności takich gruntów. Wszystkie te uwagi zostały poddane szczególnej analizie, jednak należy podkreślić, że konsultowany dokument ma charakter określający strategię i kierunki rozwoju, nie przesądzający ostatecznie o konkretnych rozstrzygnięciach. Aby ustanowić dany teren np. użytkiem ekologicznym, potrzebna jest uchwala Rady Miasta, poprzedzona konsultacjami, podobnie sprawa wygląda przy ustanawianiu przeznaczenia gruntów pod tereny zieleni w planach zagospodarowania przestrzennego. Opracowanie „Kierunki rozwoju i zarządzania terenami zieleni w Krakowie na lata 2017-2030” wskazuje jedynie radnym, wydziałom UMK i jednostkom zarządzającym, że na danym terenie istnieją argumenty przyrodnicze, społeczne bądź kulturowe, które należy wziąć pod uwagę, decydując o przeznaczeniu i zagospodarowaniu tego terenu.

Z początkiem czerwca dokument ma być przekazany Radnym Miasta Krakowa, tak aby po zaopiniowaniu przez stosowne Komisje został przekazany do pierwszego czytania na ostatniej przedwakacyjnej sesji.

pokaż metkę
Autor: KATARZYNA KRASOŃ
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-05-23
Data aktualizacji: 2017-05-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź