Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny wtorek w Krakowie – sprawdź, co dzieje się w mieście!

Wtorek wcale nie jest gorszy od weekendowej soboty czy niedzieli! Również i dzisiaj dostarcza nam sporą dawkę kulturalnej mikstury. Skorzystajcie z naszego kulturalnego rozkładu jazdy – w Krakowie naprawdę dużo się dzisiaj dzieje.

Fot. Teatr STU / fot. Ryszard Kornecki

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Imperialnie kończy się Festiwal Muzyki Filmowej! FMF Youth Orchestra pod batutą Moniki Bachowskiej – powołany do życia przez organizatorów festiwalu zespół, złożony z najbardziej utalentowanych uczniów krakowskich szkół muzycznych. Młodzi muzycy w 40. rocznicę premiery „Gwiezdnych wojen” wykonają kultową muzykę do filmu. Koncert FMF Youth Orchestra Plays Star Wars” zabrzmi dziś o 19.00 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Aranżacje orkiestrowe powstały pod okiem samego Johna Williamsa. Kto ma tylko okazję, niech jedzie do Lusławic!

Jeden festiwal się kończy, drugi zaczyna – już dziś startuje kolejna edycja Copernicus Festival, interdyscyplinarnego festiwalu łączącego języki nauki i sztuki. W tym roku poświęcona jest emocjom. Spotkania, dyskusje, wykłady i koncerty organizowane ukażą rozmaite związki między ludzką emocjonalnością i tworzoną przez człowieka kulturą. Zastanowimy się, czy opozycja rozum – emocje jest zasadna; czy możliwe są społeczności złożone z istot pozbawionych emocji; jak emocje wpływają na sposób poznawania przez nas świata; czy zwierzęta odczuwają emocje tak samo, jak ludzie? Festiwal otwiera o 17.00 w Domu Rzemiosł przy ul. Radziwiłłowskiej 3 wernisaż wystawy Sztuka emocji – prezentującej dzieła z kolekcji art brut Leszka Macaka (m.in. Monsiel, Nikifor i Wnęk). W Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12) o 19.00 rozpocznie się koncert Ensemble Mandel i Sławomira Zubrzyckiego, zaś w kinie Mikro (ul. Lea 5) zobaczymy o 22.00 film Rozstanie.

Wróćmy jeszcze do muzyki: w Filharmonii Krakowskiej o 19.00 zabrzmią wieczorem najlepsze piosenki Amy Winehouse, tragicznie zmarłej muzycznej ikony XXI wieku. Pięć młodych, niezwykle zdolnych wokalistek oraz gwiazda wieczoru – Kayah, wystąpią z koncertem „Tribute to Amy Winehouse”. Zaśpiewają: Ewelina Przybyła, Joanna Azzja Mądry, Sandra Mika, Aicha Słoniec i Małgorzata Chruściel oraz wokalista Wojciech Myrczek. Koncert poprowadzi Tomasz Schimscheiner.

Nie zapominamy o teatrze – na krakowskich scenach pełnia sezonu. W Bagateli zobaczymy „Najdroższego”, w którym arcymistrz francuskiej komedii Francis Veber, wplątuje swojego ulubionego bohatera w kłopoty. François Pignon, niezaradny życiowo pechowiec, który jednocześnie stracił żonę i pracę, nieoczekiwanie staje się właścicielem ogromnej fortuny. Błyskotliwe dialogi, nieoczekiwane spotkania, zaskakujące zwroty akcji, a przede wszystkim humor w najlepszym francuskim stylu. Idźcie, naprawdę warto – spektakle o 16.00 i 19.15, na Dużej Scenie przy ul. Karmelickiej 6.

W Teatrze STU natomiast Krzysztof Jasiński postanowił nieco odświeżyć zakurzoną lekturę szkolną, jaką stała się „Zemsta” Aleksandra Fredry. W jego inscenizacji komedia o naszych przywarach i słabostkach skrzy się bezpretensjonalnym humorem i świetnie nawiązuje kontakt z młodą widownią, która zaskakująco żywiołowo reaguje na klasyczną fredrowską frazę. Jednak główną siłą tego przedstawienia są fantastyczni aktorzy. Tworzą galerię wyrazistych bohaterów, którzy, choć skryci pod stylowymi kostiumami, bardzo przypominają współczesne nam postacie. Nie omińcie takiej okazji! Teatr STU, al. Krasińskiego 16, początek o godz. 19.00.

Teatr dostarcza wzruszeń i rozrywki, ale możecie tam także podszkolić swoje umiejętności lingwistyczne! Teatr Bakałarz (ul. Ingardena 4) wystawia dziś spektakl „Bestiaire II” („Zwierzyniec II”), zrealizowany na podstawie bajek Jeana de La Fontaine i wierszy Wisławy Szymborskiej. W bajce la Fontaine’a jesteś drapieżcą lub ofiarą. Ścigasz lub uciekasz, okrążasz lub się wymykasz. Ileż tu ról i możliwości! Spektakl w języku francuskim, początek o 19.00. Wstęp wolny!

Zaś w Teatrze im. Słowackiego o godz. 18.30 zobaczymy dziś „Z biegiem lat, z biegiem dni [gdzie jest Pepi]”. Pod koniec lat 70. XX w. Andrzej Wajda wystawił na deskach Starego Teatru siedmiogodzinny spektakl „Z biegiem lat, z biegiem dni”, oparty na dramatach młodopolskich pisarzy, m.in. Gabrieli Zapolskiej, Michała Bałuckiego i Jana Augusta Kisielewskiego. Połączyła je w monumentalną całość Joanna Olczak-Ronikier. Przedstawienie cieszyło się tak wielką popularnością, że reżyser zdecydował się na przeniesienie go na ekran. Teraz Agnieszka Glińska powraca do scenariusza sprzed czterdziestu lat i konfrontując go z własną rodzinną historią, wskazuje białe plamy na barwnym młodopolskim pejzażu.

Miłośników baletu i tańca klasycznego zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu Czas na taniec!”. Gościem będzie Katarzyna Gardzina-Kubała – dziennikarka, krytyk muzyczny i baletowy, a gospodarzem Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz. Organizatorem jest Balet Cracovia Danza – jedyny zawodowy balet historyczny w Polsce i jedyny w Krakowie miejski zespół tego rodzaju. Spotkanie odbędzie się w Klubie Aktora SPATiF przy Rynku Głównym 41, o godz. 19.00, wstęp wolny.

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-05-23
Data aktualizacji: 2017-05-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź