Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wyjdź poza schemat – projekt Exit Room Afryka

Jak w atrakcyjny i innowacyjny sposób pokazać licealistom, że studiowanie to nie tylko obecność na zajęciach, zbieranie notatek i wtłaczanie wiedzy do głowy, ale także – a może przede wszystkim – badanie nowych gruntów, realizowanie pasji i uczenie się przez kreatywne działanie? Cztery studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a konkretnie Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych, znalazły na to sposób – przygotowały projekt Exit Room Afryka, we współpracy z pracownikami naukowymi: dr. hab. Robertem Kłosowiczem, dr Joanną Mormul oraz dr Magdaleną Trzcionką. Do udziału w zabawie zgłosiły się cztery drużyny licealistów: I LO z Pszczyny, V LO z Krakowa, LO im. Tadeusza Kościuszki z Krzeszowic i IV LO z Tarnowa.

Fot. Adam Filus / materiały prasowe

Uczniowie zostali zaproszeni do gry typu „escape room”, która ostatnio na rynku usług rozrywkowych odnosi wielkie sukcesy, ale w przypadku tego konkretnego projektu poza walorem rozrywkowym miała też przynieść wymierne korzyści edukacyjne związane z tematyką afrykanistyczną oraz kwestiami na co dzień poruszanymi w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ.

Uczniowie zacięcie rywalizowali na przestrzeni trzech pokojów, wewnątrz których musieli pracować z materiałami kartograficznymi, ikonografikami oraz danymi statystycznymi. Zwyciężyła drużyna I LO z Pszczyny, która wykazała się wiedzą, spostrzegawczością oraz niebywałą umiejętnością pracy w grupie.

Równolegle do gry odbył się cykl wykładów otwartych, które tematycznie oscylowały wokół problemów kontynentu afrykańskiego. Wśród prelegentów znaleźli się: dr hab. Robert Kłosowicz, który opowiedział o stosunkach międzynarodowych w Afryce Subsaharyjskiej; Ewa Piekarska, pracownik Polskiej Misji Medycznej, która wielokrotnie wyjeżdżała do Afryki; dr Joanna Mormul, która poruszyła problem Sahary Zachodniej w stosunkach międzynarodowych.

Podczas wykładów swoimi doświadczeniami podzielił się także Mateusz Gurbiel, który opowiedział o swoich doświadczeniach z Madagaskaru, gdzie przebywał z ramienia Polskiej Fundacji dla Afryki. Ostatnia prelekcja wygłoszona została przez Piotra Tomzę, uczestnika podróży „Afryka Nowaka”, śladami wybitnego podróżnika Kazimierza Nowaka.

Bogate programowo, atrakcyjne poprzez oparcie się na popularnym escape roomie i poparte merytoryczną pomocą koordynatorów projektu wydarzenie sprawiło, że temat Afryki został zauważony przez licealistów, którzy być może umieszczą ten kontynent na swojej liście „must see”.

Zespół projektu Exit Room Afryka: Marta Goleń, Agnieszka Wiecha, Agnieszka Włodarczyk, Aleksandra Wojtecka.

Więcej informacji na Facebooku.

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: TOMASZ STANKIEWICZ
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-05-26
Data aktualizacji: 2017-05-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź