Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny wtorek w Krakowie – sprawdź, co dzieje się w mieście!

Roboczy tydzień się rozkręcił się na dobre, tym bardziej macie więc powód, żeby odpocząć dawkując sobie solidną porcję kulturalnej rozrywki. A wtorek w Krakowie tętni życiem – przeczytajcie nasz rozkład kulturalny jazdy – wybraliśmy dla Was najlepsze kąski!

Fot. materiały prasowe

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Na początek nazwisko, które zna każdy miłośnik kina i muzyki: Hans Zimmer, najbardziej utytułowany kompozytor muzyki filmowej, zdobywca Oskara i Złotych Globów. Dzisiaj o 20.00 po raz kolejny pojawi się w TAURON Arenie Kraków. Zimmer wystąpi w towarzystwie orkiestry, chóru oraz 15-osobowego zespołu, z którym tworzy muzykę do najpopularniejszych produkcji. „Hans Zimmer Live on Tour” to trasa prezentująca kilka dekad najpopularniejszej muzyki filmowej. To wyjątkowe wydarzenie, którego nie można przegapić! Koncert jest podzielony na dwie części: pierwsza będzie zawierać klasyczne i wszystkim znane partytury z filmów, takich jak „Gladiator”, „Król Lew”, „Piraci z Karaibów”, „Kod Da Vinci”, „Interstellar”, druga zawiera odświeżone wersje znanych przebojów, m.in. z trylogii „Mroczny Rycerz”, czy największe przeboje z filmuIncepcja”.

W niekonwencjonalnej przestrzeni Klubu Zet Pe Te (Dolnych Młynów 10) możecie o 20.00 obejrzeć spektakl „Sztuka bez tytułu” w reż. Sebastiana Myłka. Podstawę spektaklu w reż. Sebastiana Myłka, stanowią dwa surrealistyczne, bardzo odważne i trudne dzieła Lorki: „Sztuka bez tytułu” i „Publiczność”, o których sam autor mówił, że „nie ma zespołu, który odważyłby się je wystawić ani publiczności, która tolerowałaby bez oburzenia”. Dramaty te, od lat stanowiły wyzwanie dla reżyserów i aktorów, rzadko pojawiając się na scenach teatralnych. Spektakl w realizacji Sebastiana Myłka i Joanny Oparek (dramaturg) udowadnia, że dzieła Lorki mają odzwierciedlenie we współczesności, stając się poprzez swój surrealistyczny charakter ponadczasowe. Wspólnie udało im się stworzyć spektakl na miarę naszych czasów, w którym publiczność staje się częścią przedstawienia, ulegając iluzji, że fikcja sceniczna jest realnością. Spektakl, który przełamuje tabu pokazując, że Lorkę da się wystawić, a publiczność w końcu stała się na to gotowa. Powtórka: w środę i czwartek, również o 20.00.

Akademia Filmowa Barakah zaprasza, jak zwykle we wtorek, na cykliczne tematyczne pokazy filmów, które zapisały się na stałe w historii kina, mające status arcydzieł, ale też obrazów kontrowersyjnych, mniej znanych lub zapomnianych. Dzisiaj będzie to już ostatnie majowe spotkanie z kinem drogi. Nie ma nic bardziej inspirującego, niż głęboko zakorzeniona w naszej kulturowej tradycji podróż. Nawet kiedy jako gatunek przestaliśmy być w większości koczowniczymi istotami i założyliśmy miasta, podróż, choć pełna niebezpieczeństw, pobudzała wyobraźnie poetów i snujących swe opowieści bardów. Nawet w pojęciu filozoficznym panuje popularne przecież porównanie, że nasze życie to wędrówka. Wieki minęły odkąd Odyseusz powrócił do Itaki, a my wciąż rządni jesteśmy przygód i tego, co przyniesie nam droga. Zapraszamy gorąco, start, jak zwykle o 19.30 przy Paulińskiej 28!

W kolejnym dniu 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, czekają na Was następne fascynujące i poruszające historie, opowiedziane przez mistrzów i debiutantów. Pełen program festiwalu możecie zobaczyć TUTAJ. Spojrzenie na ludzi z syndromem Aspergera ich oczami zobaczycie w głębokim filmie jurora konkursu dokumentalnego Miroslava Janka „Zwyczajny film autystyczny”. Pokaz odbędzie się w Kinie Pod Baranami o 16.30. Nieszczęście w mniejszej skali, ale równie dojmujące, o nastolatkach zmuszanych do małżeństwa i macierzyństwa w imię tradycji, pokazuje z kolei izraelski obraz „Nieletnie matki” (reż. Ronen Zaretzky, Yael Kipper) – projekcja w Małopolskim Ogrodzie Sztuki o 20.00.

Z kolei pokazy w cyklu Docs+Science, wyświetlane w budynku B8 AGH, dzisiaj dają Wam okazję zastanowić się, czy oprogramowanie OpenCog naprawdę może modelować ludzki umysł, co będziemy robić, jeśli nie będziemy musieli pracować, jak zmiany środowiska wpływają na tradycyjne społeczności Wysp Faroa. Odwiedzicie również prastary las u podnóży Krywania w Tatrach. Warto! Wstęp jest bezpłatny! O godz. 18.00 zobaczycie „Maszynę ludzkich marzeń” oraz „Farerowie i wieloryby”, natomiast o 20.00 rozpocznie się pokaz „Ciało jako archiwum” i „Nieśmiertelnego lasu”.

W Kice jeszcze do jutra kwitnie Wiosna Filmów, z najlepszymi filmami, nagradzanymi na festiwalach filmowych na całym świecie. Dzisiaj o 17.00 macie okazję obejrzeć, jeszcze przed polską premierą, „Frantza”, obraz w reż. François Ozona, a o 21.15 „Konstytucję” Rajko Grlicia.

Natomiast dla fanów muzyki klubowej mamy propozycję, której z pewnością nie ominą: w Łaźni Nowej. Do grania na żywo powraca Riverside! Dzisiaj o 19.00 wystąpi tam z koncertem „Towards The Blue Horizon Tour”. Będzie to będą pierwsza z dwóch odsłon specjalnej trasy koncertowej, „Towards The Blue Horizon Tour”. Ruszyła w kwietniu i maju, a druga wystartuje jesienią. Zespół wystąpi w zmienionym składzie i na dodatek zaprezentuje masę kompozycji, które zagra po raz pierwszy.

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-05-30
Data aktualizacji: 2017-05-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź