Komunikat archiwalny

Lotnisko rośnie w siłę

Rozwój lotniska w Balicach i nowa siatka połączeń, a także wspólne działania promocyjne miasta i Lotniska Kraków Airport. To były tematy, jakimi zajęli się radni z Komisji Promocji i Turystyki.

Lotnisko rośnie w siłę
Fot. Wiesław Majka

Krakowskie lotnisko jest największym regionalnym portem lotniczym w Polsce, z roku na rok notuje znaczące wzrosty w ilości odprawionych pasażerów. Na posiedzeniu Komisji Promocji i Turystyki przedstawiciele Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice opowiadali o swych działaniach na przyszłość. Przede wszystkim najważniejszą z inwestycji, jakie zapowiedzieli jest modernizacja pasa startowego. Jest ona potrzebna, by port lotniczy mógł się rozwijać i przyjmować coraz to nowszych przewoźników i poszerzać siatkę połączeń. Nowy pas startowy będzie przebiegał, w innej lokalizacji, gdyż kompleksowa modernizacja istniejącej drogi wiązałaby się z zamknięciem obecnego pasa na przynajmniej rok, na co lotnisko nie może sobie pozwolić. Nowy pas startowy będzie miał 2,8 tys. metrów długości i 60 metrów szerokości, co pozwoli na wykonywanie lotów transatlantyckich przez samoloty LOT Boeing 787 Dreamliner do m.in. Chicago, Nowego Jorku czy Toronto. Inwestycja szacowana na około 250 mln zł ma zostać zrealizowana ze środków spółki zarządzającej lotniskiem. Budowa może się zakończyć w 2021 roku.

W tym roku lotnisko stawia przede wszystkim na rozwój siatki połączeń. W sezonie zostanie otwartych 28 nowych połączeń lotniczych, m.in.: do Chicago, Lizbony, Barcelony, Marsylii, Glasgow, Sztokholmu, Tel Awiwu, czy Lwowa i Pragi. W 2017 roku siatka obejmuje 101 połączeń lotniczych z Krakowa, do 24 krajów i 75 miast.

Miasto wraz z portem lotniczym współpracuje od lat. Wielokrotnie lotnisko promowało Miasto w swoich publikach, stronach internetowych oraz na targach turystycznych i branżowych.

Radnych najbardziej interesowało jak wyglądają obecne statystyki. - Czy podróżni chętnie wybierają krakowski port lotniczy? – pytał przewodniczący komisji, Aleksander Miszalski. W maju 2017 roku krakowskie lotnisko obsłużyło 528 784 pasażerów – to o 16% więcej niż w 2016 roku. W ubiegłym miesiącu odnotowano 4 226 operacji lotniczych (w sumie starty i lądowania), tj. o 11% więcej niż w maju 2016 roku. Od stycznia 2017 r. z krakowskiego lotniska skorzystało o 330 tysięcy pasażerów więcej (+18%) niż w roku ubiegłym, co przekłada się na liczbę niemal 2,19 mln pasażerów.

Pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Zobacz także