Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny poniedziałek w Krakowie – sprawdź, co się dziś dzieje!

W weekend Kraków opanowały roztańczone, kolorowe smoki, ale i w poniedziałek nie zabraknie Wam wrażeń! Czerwiec to przecież prawdziwy festiwal festiwali – tych dużych i tych całkiem małych, lokalnych. Gdzie więc możecie spędzić czas na początku tygodnia? Przejrzyjcie nasz kulturalny rozkład jazdy!

Fot. materiały prasowe / Łaźnia Nowa

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Proponujemy Wam wejście w nowy tydzień tanecznym krokiem! Na placu Na Groblach Formacja Sorrir Por Favor! i zespół Batucada Cracovia pod kierunkiem Andrzeja Kaczmarczyka, wykonują oryginalne aranżacje samby carioca ze szkół samby z Rio de Janeiro! Pozytywna energia wykonawców udziela się wszystkim, a ich zaangażowanie sprawia, że każdy koncert budzi duże zainteresowanie i radość słuchaczy. Kiedy ktoś kocha sambę i gorące latynoamerykańskie rytmy, nie przejdzie obojętnie! Samba pod Wawelem, o 10.00 i 12.00.

Zostańmy jeszcze przez chwilę przy muzyce, choć z nieco innego kręgu. Na 21.00 PIEC’Art zaprasza na występ duetu Asieny: Joanna Hendrich – wokal i Arseny Rykov – fortepian. Zespół unika zdecydowanego kategoryzowania, próbując przekraczać granice muzyki jazzowej, soulowej, folkowej i rockowej. Główną ideą duetu jest równorzędność partii wokalnej i fortepianu, a głos jest nierzadko traktowany jak drugi instrument muzyczny. Joanna Hendrich stale poszukuje dźwiękowej tożsamości, w kręgu jej wokalnych zainteresowań, oprócz szeroko pojętej muzyki jazzowej, znajduje się także muzyka pop, soul i neo-soul. Arseny Rykov to rosyjski pianista jazzowy, aranżer i kompozytor, wykonuje różne rodzaje muzyki – od neo-soulu, przez contemporary jazz, do muzyki klasycznej.

A teraz coś dla miłośników teatru. Teatr Mumerus pokaże dziś „Pieśń gminną”. Wraz z wokalistkami grupy Strojone, Mumerus wychodzi z tradycyjnej kultury ludowej na spotkanie z folklorem miejskim. Przestrzenią muzycznego spektaklu staje się nieokreślone polskie miasto ostatniego stulecia. Tutaj, w szemranych zaułkach bandyci i ich ofiary snują opowieść o zbrodniach wszelkiej maści, krwawych, makabrycznych, groteskowych. Tutaj pieśń wędrownego dziada przeistacza się w miejską balladę, wieść gminną. Pieśń gminną. Spektakl zobaczycie o godz. 20.00 na podwórzu Muzeum Archeologicznego!

Natomiast Teatr Łaźnia Nowa wystawia tekst dedykowany Krzysztofowi Globiszowi –Wieloryb The Globe”. Opowiada o empatii, o wychodzeniu z choroby i niesieniu pomocy, o słowach i o tym, czego słowa nie są w stanie powiedzieć, o sile muzyki i jej uzdrawiającej mocy, o czułości, rodzeniu dzieci, o granicach wyobraźni. Krzysztof Globisz jako tytułowy Wieloryb – wielki płetwal wyrzucony na brzeg oceanu. Zuzanna Skolias i Marta Ledwoń jako działaczki Greenpeace’u, które próbują go ratować, polewają go wodą i śpiewają mu piosenki. Ale kto komu i w czym pomoże, to się jeszcze okaże. Krzysztof Globisz po udarze mózgu jako aktor powrócił na scenę rolą w przedstawieniu „Podopieczni” w reżyserii Pawła Miśkiewicza w Narodowym Starym Teatrze. Wciąż jest w trakcie rehabilitacji, dzięki której stopniowo pokonuje paraliż i afazję. Nie przegapcie tego wydarzenia. Początek przedstawienia na os. Szkolnym 25, o 19.00!

W zupełnie inny klimat wprowadzimy się w Kinie Pod Baranami. Proponujemy Wam podróż ku nieoczekiwanemu! W ramach pokazu specjalnego zobaczycie tam o 19.00 „Podróż ku nieoczekiwanemu” w reż. Wolfganga Junga i Reinharda Eichelbecka. Ponad 400 lat temu, w roku 1614, ukazało się niewielkie dzieło, „Fama Fraternitatis”. Była to jedna z trzech części tajemniczych Manifestów różokrzyża. Wydanie „Fama Fraternitatis” odbiło się szerokim echem w całej Europie, wywołując zarówno falę oburzenia, jak i entuzjastyczne głosy żywej aprobaty. Książka ta ukazała się w czasach wielkiego rozwoju nauk przyrodniczych, w czasach, w których powoli uwalniano się od religijnej kurateli. Reinhard Eichelbeck i Wolfgang Jung wyruszyli na poszukiwanie ukrytych znaczeń tego tajemniczego dzieła, badając jednocześnie kulisy jego powstania, a także skutki, jakie wywołało. Zwrócili się także do artystów, naukowców i poszukujących duchowego rozwoju, którzy dali świadectwo swej inspiracji, odwagi i wewnętrznej ciszy. Próbują stawiać pytania o sens i kierunek drogi człowieka przez życie. Czy droga ta jest podróżą, której celu nie znamy, a na jej końcu spotkamy coś, co jest absolutnie nieoczekiwane? Film, mimo że nawiązuje do starej, siedemnastowiecznej książki, może stać się podstawą do współczesnej refleksji nad kształtem naszej teraźniejszości i perspektywą przyszłości.

Dla tych, którzy lubią zadawać pytania, egzystencjalne i nie tylko – Kawiarnia Literacka zaprasza na 19.00 na spotkanie z o. prof. Andrzejem Kłoczowskim OP. Będziecie mieć okazję, żeby np. zapytać, po co filozofia religii inteligentnemu wierzącemu? Rozmowę, przy okazji wydanej książki „Drogi i bezdroża. Szkice z filozofii religii dla humanistów”, poprowadzi Adam Workowski. Teksty powstawały z myślą o różnych odbiorcach, niektóre eseje wprowadzają laików w podstawowe zagadnienia lub postaci filozofii religii, inne odnoszą się do zagadnień trudnych i skomplikowanych. Autor świetnie zmienia rejestry wypowiedzi – zależnie do sytuacji operuje językiem prostym i przystępnym lub bardzo technicznym. Pod różnorodnymi odsłonami – profesora i chrześcijańskiego myśliciela – wyłania się temperament i cięty dowcip autora.

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-06-05
Data aktualizacji: 2017-06-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź