Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Na straży historii” – nowa wystawa na placu Szczepańskim

8 czerwca na placu Szczepańskim została otwarta wystawa plenerowa z okazji 130. rocznicy powstania Archiwum Aktów Dawnych Miasta Krakowa. W wydarzeniu  wzięli udział: prezydent Krakowa Jacek Majchrowski,  przewodnicząca komisji kultury i ochrony zabytków Rady Miasta Krakowa Małgorzata Jantos, kurator wystawy Liliana Pochwalska.

- Cieszę się, że w przededniu swojego święta (9 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień Archiwów - przyp. red.) Archiwum Narodowe w Krakowie przygotowało dla nas ekspozycję, która przywołuje zasługi największego niegdyś archiwum miejskiego na ziemiach polskich – powiedział prezydent Jacek Majchrowski podczas wernisażu.

- Jubileuszowa wystawa pozwala docenić dalekosiężne skutki uchwały podjętej przez Radę Miejską 2 czerwca 1887 roku i zrozumieć specyfikę  łączących nas współcześnie wyjątkowych relacji. Bo choć Archiwum jest już od dawna instytucją państwową, niezależną od samorządu, to przecież nadal łączy nas poczucie wspólnoty celów, wspólna troska o zachowanie i promocję dziedzictwa historycznego Krakowa, i wynikająca stąd rzetelna współpraca – dodał prezydent.

Prezydent podziękował Archiwum Narodowemu za wspólne przedsięwzięcia zrealizowane w ostatnich latach: ekspozycje przygotowane z okazji święta miasta (prezentacja oryginału aktu lokacji), wystawy upamiętniające czyn legionowy oraz I Kadrową, a także historyczne wybory 4 czerwca 1989 roku, za współpracę przy opracowywaniu wydawnictw historycznych i partnerskie kontakty z miejskimi instytucjami kultury.    

W 2017 roku przypada 130. rocznica powstania Archiwum Aktów Dawnych Miasta Krakowa, instytucji miejskiej, która – wraz z działającym od 1878 roku Krajowym Archiwum Aktów Grodzkich i Ziemskich w Krakowie – stworzyła podwaliny obecnie funkcjonującego Archiwum Narodowego w Krakowie.

Rozwojowi Archiwum Aktów Dawnych Miasta Krakowa dała początek uchwała Rady Miasta z 2 czerwca 1887 roku, przyznająca mu pomieszczenia w kamienicy przy ul. Siennej 16, która to celom archiwalnym służy po dziś dzień. Archiwum Aktów Dawnych Miasta Krakowa w ciągu niespełna 65 lat istnienia jako samodzielnej instytucji, zdążyło dobrze przysłużyć się polskiej nauce i kulturze. Szczególnie doniosłą rolę odegrało na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to Kraków urósł do rangi prężnego ośrodka życia kulturalnego i duchowego Polaków.

Wystawa plenerowa przypomina dzieje i działalność, największego niegdyś archiwum miejskiego na ziemiach polskich, nietuzinkowe postacie jego dyrektorów oraz pokazuje skarby gromadzone od czasów staropolskich w archiwum miejskim. Archiwalia te dzięki intensywnym pracom digitalizacyjnym prowadzonym przez Archiwum Narodowe w Krakowie w coraz większym zakresie dostępne są online dla wszystkich zainteresowanych.

Organizator wystawy Archiwum Narodowe w Krakowie, sukcesor Archiwum Aktów Dawnych Miasta Krakowa oraz Krajowego Archiwum Aktów Grodzkich i Ziemskich w Krakowie jest obecnie w trakcie budowy nowego gmachu archiwalnego spełniającego wszystkie współczesne standardy przechowywania i zabezpieczania dokumentacji. Jak przed 130 laty przyznanie budynku przy ul. Siennej 16 umożliwiło rozwój archiwum miejskiemu, tak niedawno rozpoczęta budowa nowej siedziby przy ul. Rakowickiej 22 stwarza nowe możliwości rozwoju Archiwum Narodowego w Krakowie.

Czas trwania wystawy:

  • 6–19 czerwca - Plac Szczepański w Krakowie
  • 20 czerwca – 10 października - siedziba Archiwum Narodowego w Krakowie przy ul. Siennej 16 (dziedziniec).
pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-06-10
Data aktualizacji: 2017-06-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź