Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Gdzie spotkasz Wyspiańskiego w czerwcu?

Poniżej prezentujemy program czerwcowych wydarzeń odbywających się w ramach Roku Stanisława Wyspiańskiego. Serdecznie zapraszamy!

  • 11.06.2017 od godz. 20.30 – „BĄDŹ JAK METEOR…”
    miejsce: scena plenerowa nad Zalewem Nowohuckim przy ul. Bulwarowej w Nowej Hucie
    organizatorzy: Miasto Kraków, Teatr Łaźnia Nowa, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta

(kolejna odsłona w przestrzeni Miasta: 9.07.2017  na  pl. Wolnica)

Koncert otwierający BULWART  SZTUKI – widowisko z okazji 110. rocznicy śmierci Stanisława Wyspiańskiego. Utwory poetyckie Wyspiańskiego staną się inspiracją do muzyczno-multimedialnego widowiska. Będzie to opowieść o zmaganiach artysty z materią tworzenia i próbach dotarcia do energii pierwotnej. Warstwie muzycznej będą towarzyszyć animacje ożywionych obrazów Wyspiańskiego, które zamienią scenę w pracownię malarską, gdzie rodzi się to „inne spojrzenie” na świat wrażliwego artysty. Przestrzeń wokół zalewu nowohuckiego zamieni się w labirynt artefaktów nawiązujących do twórczości artysty.

Więcej informacji: laznianowa.pl

 

  • 17/18.06.2017 - NOC TEATRÓW oraz WRĘCZENIE NAGRODY TEATRALNEJ IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO,
    organizator: Miasto Kraków, Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK

NOC TEATRÓW to przedsięwzięcie organizowane od 2007 r. Program zakłada prezentację najciekawszych spektakli teatralnych sezonu, teatrów tańca i spektakli ulicznych. Obejmuje także spotkania z aktorami, zwiedzanie niedostępnych na co dzień dla widzów teatralnych zakamarków oraz multimedialne prezentacje. Biorą w nim udział krakowskie teatry instytucjonalne, a także grupy nieinstytucjonalne. Każdego roku wydarzenie to ściąga ok. 11 tysięcy widzów, zarówno krakowian jak i turystów, którzy mają możność obejrzenia ponad 70 spektakli i przedsięwzięć kulturalnych dla dorosłych, dzieci i młodzieży.

Podczas tegorocznej XI edycji Nocy Teatrów odbędzie się blisko 70 przedsięwzięć kulturalnych, w tym kilka przedstawień plenerowych.

WAŻNE: Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, ale na większość spektakli obowiązują nieodpłatne wejściówki. Wejściówki odbiera się w siedzibach poszczególnych teatrów oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11.

 

NAGRODA TEATRALNA IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO ustanowiona przez Radę Miasta Krakowa jest przyznawana corocznie za szczególne osiągnięcia lub wydarzenia w dziedzinie teatru w minionym roku kalendarzowym, których miejscem powstania i zasadniczej prezentacji było miasto Kraków. To nagroda indywidualna przyznawana aktorom, reżyserom, scenografom i muzykom. W uzasadnionych przypadkach może stanowić nagrodę zespołową za wspólne osiągnięcie kilku artystów.

Więcej informacji: krakowskienoce.pl

 

  • 22.06.2017 – POCHÓD LAJKONIKA
    organizator: Miasto Kraków, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Balet Dworski Cracovia Danza

Lajkonik corocznie przemierza trasę ze Zwierzyńca na Rynek Główny wraz ze swym kolorowym orszakiem przy akompaniamencie orkiestry „Mlaskoty” przygrywające tradycyjne krakowskie melodie. Jest to jedna z najważniejszych tradycji krakowskich, która łączy się z legendą o ocaleniu Krakowa przed najazdem tatarskim przez włóczków (flisaków) zwierzynieckich.

Lajkonik wraz z orszakiem liczącym ok. 40 osób przejdzie niezmienną od lat trasą: początek ok. godz. 12.15 przed siedzibą Wodociągów Krakowskim, I taniec na dziedzińcu klasztoru Sióstr Norbertanek, przemarsz ulicami Kościuszki i Zwierzyniecką, II taniec przed budynkiem Filharmonii Krakowskiej, przejście ulicami Franciszkańską i Grodzką na Rynek Główny, gdzie ok. godz. 19.00 odbędzie się spotkanie Lajkonika z władzami miasta, przekazanie należnego haraczu i III lajkonikowy taniec.

W pochodzie oraz w konkursie na najpiękniejszy dziecięcy orszak Lajkonika wezmą udział również dzieci z krakowskich przedszkoli i szkół. W 2017 r. pochód Lajkonika będzie widowiskiem zdecydowanie bardziej żywiołowym, posiadającym atrakcyjną oprawę scenograficzną oraz muzyczną, w którym będą współuczestniczyć zgromadzeni na trasie widzowie. Punktem przełomowym będzie bitwa włóczków z Tatarami na dziedzińcu klasztoru Norbertanek i na Rynku Głównym. Zaproszone zostaną też kolejne grupy szkolne i przedszkolne. Pochodowi towarzyszyć będą wydarzenia dodatkowe na scenie na Rynku Głównym (przygotowane przy współudziale Baletu Dworskiego Cracovia Danza oraz Zespołu tatarskiego „Buńczuk).

Więcej informacji: mhk.pl

 

  • 23-24.06. godz. 20.15 SPEKTAKL „WARSZAWIANKA” ST. WYSPIAŃSKIEGO
    miejsce: Teatr Odwrócony, ul. Smoleńsk 22
    organizatorzy: Miasto Kraków,  Teatr Odwrócony, Muzeum Historii Polski, Województwo Małopolskie

Pierwszy raz od 25 lat w Krakowie „WARszawianka” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Szymona Budzyka z gościnnym udziałem Jerzego Treli.

Reżyser o przedstawieniu:
„WARszawianka” jest spektaklem o pragnieniu i niemocy wybawienia narodu z rąk olbrzyma, o nadziei która była rozpłomieniona w umysłach i sercach rodaków żyjących w czasie beznadziei. O wolności której pragnęli dla nas – to my dzisiaj jesteśmy spełnieniem ich pragnień. Spektakl dedykuję polskim kobietom, bo dzięki nim, gdy mężczyzn „łany całe się kładły”, dorastały kolejne pokolenia. Czas wymaga ode mnie udowodnienia sobie i otoczeniu, że można o Polsce, naszych narodowych tragediach mówić pięknie, prosto z dystansem, nie popadając w skrajności. Odnajduję w tragedii nadzieję, to jest motywacja do ścierania się z samymi sobą, do traktowania Wyspiańskiego jak Szekspira. Szukam dystansu w napiętej jak struna rzeczywistości narodowej. Pragnę by ten spektakl napełniał ludzi powietrzem dystansu i zwracał ich uwagę na to, co ostatecznie najważniejsze, na człowieka."


Premiera w Krakowie została zrealizowana w ramach projektu: „Teatr Odwrócony 2016–2018” współfinansowanego ze środków Gminy Miejskiej Kraków.  Spektakl powstał w ramach projektu „Teatr Modrzewiowy od/nowa” realizowanego ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra” oraz ze środków Województwa Małopolskiego.

Więcej informacji: odwrocony.pl

pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ STANKIEWICZ
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-06-09
Data aktualizacji: 2017-06-09
Powrót
Znajdź