Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalna środa w Krakowie – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!

Dzisiaj dla wielu z Was środa jest piątkiem, bo właśnie zaczyna się kolejny długi weekend! Może być jednak równie ekscytująca nawet wtedy, gdy z powodu codziennych zajęć pozostanie zwykłą środą. W zanadrzu mamy przecież dla Was garść interesujących propozycji kulturalnych! Czytajcie uważnie.

Fot. materiały prasowe / Kino Pod Baranami

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Jeszcze do jutra Kino Pod Baranami wspólnie z Gutek Film oraz Instytutem Francuskim w Polsce zaprasza na 8. Przegląd Nowego Kina Francuskiego. Na dzisiaj zaplanowano pokaz filmu „Martwe wody”. To komedia czarna, jak głębokie wody francuskich zatok i absurdalna niczym Latający Cyrk Monty Pythona. Poznajcie rodzinę Van Peteghemów, w których żyłach płynie błękitna krew. Jej członkowie są prawie bez wyjątku zdeprawowani, w większości zdegenerowani, nieustannie zblazowani, a niektórzy nawet garbią się i jąkają, a przy tym są obrzydliwie bogaci. Latem uwielbiają zaszywać się w swojej okazałej nadmorskiej rezydencji, spędzając czas na wspominaniu chwalebnej przeszłości, zachwycaniu się niewinnością rybaków, próżnowaniu i zaspokajaniu swoich dekadenckich zachcianek. Jednak nawet Van Peteghemowie, którzy widzieli już prawie wszystko, nie są gotowi na to, co zdarzy się w okolicach ich letniej posiadłości. Z miejscowych plaż zaczynają znikać ludzie. W tajemniczych okolicznościach, w biały dzień, a do tego bez śladu. Rozwikłania zagadki podejmują się dwaj ekscentryczni inspektorzy policji, słynący z niekonwencjonalnych metod pracy i nieopisanej głupoty. Czarnym humorem Pod Baranami możecie zacząć się delektować od 19.00.

Natomiast w MOS-ie na Rajskiej od 20.45 już na bardzo serio zobaczycie, jak Jessica Chastain została „Sama przeciw wszystkim”. Elizabeth Sloane jest jedną z najlepszych specjalistek w swoim fachu. Ceniona przez pracodawców, jednocześnie wzbudzająca respekt u oponentów. Działa w świecie wielkiej polityki i brudnych pieniędzy, gdzie największą wartością, obok braku skrupułów, jest skuteczność bez względu na cenę oraz dyskrecja. Tak przynajmniej pracę lobbysty definiuje Elizabeth. To nie miejsce na sentymenty, okazywanie słabości czy mieszanie życia zawodowego z osobistymi doświadczeniami. Ten błąd przy okazji kolejnego „zlecenia” jednak popełnia. W efekcie zwraca się przeciwko dotychczasowym pracodawcom i wraz z niewielkim zespołem oraz charyzmatycznym biznesmenem u boku wypowiada otwartą wojnę amerykańskim producentom broni. Ale cena, jaką przyjdzie jej zapłacić za tę niesubordynację, może okazać się wyjątkowo wysoka.

Niecodziennych przeżyć dostarczy Wam również teatr. Słowacki przed wakacjami przygotował dla Was ostatnią, bardzo nietypową premierę sezonu! „Zagubieni w teatrze” mają szansę stać się turystycznym hitem wakacji. Widzowie w małych grupach (maksymalnie 15 osób) mogą się poczuć, jak rozbitkowie z serialu „Lost” i w nocy spotkać się z duchami Teatru Słowackiego. Nocny spektakl, połączony z niecodziennym zwiedzaniem budynku, przeznaczony jest tylko dla widzów o mocnych nerwach, ale niepozbawionych poczucia humoru! Premiera dzisiaj o 23.00!

Jeśli jednak nie czujecie się na siłach, aby zmierzyć się z duchami, mamy dla Was łagodniejszą propozycję. O 19.00 w Teatrze Variete zobaczcie „Śpiącą królewnę” – tym razem znaną wszystkim opowieść o królewnie, która spała sto lat, stała się kanwą do stworzenia baletu przez kompozytora Piotra Czajkowskiego. Balet Cracovia Danza postanowił bajkę odczytać na nowo, sięgając do czasów, gdy Charles Perrault opublikował swoją historię, a więc do epoki baroku. Zespół opowiada historię królewny tańcem barokowym, do pięknej muzyki z epoki. W spektaklu usłyszycie więc wybór utworów Jeana Baptisty Lully’ego i Jeana Philipa Rameau, kompozytorów tworzących muzykę dworską i baletową, ale choreografia uzupełniona elementami tańca współczesnego.

Natomiast na Scenę Pod Ratuszem zapraszamy tych, którzy chcą się wiedzieć „Wszystko o kobietach”. O 19.00 Teatr Ludowy przypomni tę napisaną z matematyczną precyzją, oczywiście przez mężczyznę, Miro Garvrana, sztukę o kobietach. Jednak każda z bohaterek bardziej niż babą, jest tutaj człowiekiem. Ich losy i powodujące nimi uczucia subtelnie i dyskretnie ocierają się o siebie, a one samie przeglądają się w sobie, jak w lustrach: matka i córki, siostry, rywalki, najlepsze przyjaciółki, koleżanki z pracy i koleżanki z przedszkola z lalką Barbie w objęciach oraz żywotne pensjonariuszki Domu Seniora. Wszystkie znalazły się w sieci skomplikowanych relacji międzyludzkich. Polecamy!

Przenieśmy się teraz do miejsc bardziej kameralnych. W klubie Na Szpitalnej 1 w tym tygodniu jest wyjątkowo tanecznie, koncertowo, mrocznie i odrobiną vaporwave! Tym razem usłyszycie w klubowych labiryntach Brutaż – autoafrimacja poprzez muzykę-kamyk, która będzie dokładnie taka jak zawsze, czyli ciężka! Początek o 22.30.

Jeśli zaś wciągną Was ulice i zakątki Kazimierza, to przy okazji zajrzyjcie do Alchemii! O 20.30 zaśpiewa tam Nat Osborne Band. Osborne studiował grę na tabli w Indiach, grał na gitarze na ulicach Budapesztu, pisał utwory na hiszpańskich balkonach, wypełniał po brzegi miejsca koncertowe w Nowym Jorku i został deportowany z Wielkiej Brytanii – a to wszystko przed ukończeniem 25. roku życia. Nat Osborn to niespokojna dusza. Pod koniec 2011 roku stworzył zespół, którego styl to wybuchowa mieszanka funky, rocka, soulu i jazzu. Wiodąca sekcja dęta, rytmiczne bity i soulowy wokal Nata szybko zdobyły publiczność. Dzisiaj macie okazję, by do niej dołączyć!

Po drodze możecie też zahaczyć o Paulińską – w ArtCafe Barakah obejrzycie cykl zdjęć „Martyr”, niecodzienne zdjęcia na codzienny temat. Do XIV wieku ubiór kobiet i mężczyzn był bardzo do siebie zbliżony, obie płcie nosiły tuniki i makijaże. W czasach nowożytnych mamy mocny podział klas społecznych, gdzie arystokrata był często słabszy fizycznie od chłopa. Dzisiejszy obraz społeczeństwa uległ całkowitej zmianie. Mężczyźni o delikatnej urodzie lub ubiorze odbiegającym od przyjętego przez społeczeństwo obrazu męskości są szykanowani, a nawet dotyka ich przemoc. Fotografie przedstawiają delikatnych mężczyzn z atrybutami kobiecymi. Pozy i miejsca są inspirowane wizerunkami męczenników z obrazów malarskich XVI i XVII wieku. Zdjęcia pokazują problem osób o odmiennym wizerunku, orientacji, poglądach.

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-06-14
Data aktualizacji: 2017-06-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź