Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny poniedziałek – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!

Przy błyskach fajerwerków zainaugurowaliśmy wakacje. Kalendarz minionego weekendu gęsto był zapisany imprezami – a przecież nie tylko Wianki dostarczyły nam takich wybuchowych atrakcji. Zapewniamy Was jednak, że i poniedziałek nie będzie gorszy, choć dla tych, którzy jeszcze nie wyjechali na urlop, może być pracowitym początkiem tygodnia. Dla równowagi mamy dla Was porcję niezawodnej rozrywki! Czytajcie uważnie, na pewno znajdziecie coś dla siebie!

Fot. materiały prasowe / Teatr im. Słowackiego

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Od soboty krakowski Kazimierz znowu jest miejscem Festiwalu Kultury Żydowskiej – jednego z największych i najstarszych na świecie festiwali tego rodzaju. W tym roku uczestnicy wędrują po wielokulturowych dzielnicach Jeruzalem. Pełen program możecie zobaczyć na stronie festiwalu, my natomiast szczególnie polecamy Wam dwa dzisiejsze koncerty: w synagodze Tempel. O 19.00 zespół Veretski Pass zaprezentuje tam mieszankę polskich melodii ludowych i muzyki klezmerskiej, a nieco później, o 21.00, w Teatrze Nowym wystąpi Nitai Hershkovits – młody muzyk z Izraela, któremu rozgłos przyniosła współpraca z Avishaiem Cohenem – zagra kawałki balansujące na granicy jazzu, folku i muzyki progresywnej, przygotowane w ramach projektu „Time Grove”.

Wspaniała letnia aura jest świetną okazją, by nie tylko dzień, ale i wieczór spędzić pod rozgwieżdżonym niebem. W kinie Agrafka macie przy tym niepowtarzalną szansę, by aż do czwartku, 29 czerwca doświadczać magii ekranu w ramach Kina Na Tarasie! Projekcje pod gwiazdami upłyną pod znakiem filmów, które w tym roku święciły triumfy na największych festiwalowych przeglądach. Początek pokazu po zachodzie słońca, o 21.30. Dzisiejszego wieczora zobaczycie przejmujący obraz „Ja, Olga Hepnarová”. Reżyserski duet Petr Kazda i Tomáš Weinreb przenosi widzów w lata 70. XX wieku, by przybliżyć postać Olgi Hepnarovej, młodej mieszkanki Pragi, która pewnego lipcowego ranka wjechała ciężarówką w przystanek tramwajowy, zabijając stojących na nim ludzi. Jakie były motywy jej zbrodni? W roli tytułowej wystąpiła polska aktorka Michalina Olszańska, której kreacja olśniewa zmysłowością, wywołuje współczucie, a jednocześnie wzbudza przerażenie. To nie był nieszczęśliwy wypadek. Działała z premedytacją. Chciała zabić jak najwięcej osób. Nie uciekała przed milicją. Nie broniła się na procesie. Była ostatnią kobietą w byłej Czechosłowacji, na której wykonano karę śmierci.

Z kolei Kino Pod Baranami na dobry początek tygodnia poleca Wam znakomite, premierowe filmy w przyjaznej cenie: „Tanie poniedziałki w Kinie Pod Baranami”. Bilety kosztują tylko 11,90 zł! Premierowo po weekendzie pokaże o 18.30 „Miłość aż po ślub”. To bezpruderyjna komedia o miłości, zdradzie i o tym, że czasem łatwiej zorganizować szczęście komuś niż sobie. Juliette zajmuje się organizacją ślubów, ale sama jest zadowoloną z życia singielką. Facetów traktuje dość lekko i ze swobodą korzysta z atutów własnej urody. Szczególnie, że w dzieciństwie była szkolnym „brzydkim kaczątkiem”. Wszystko jednak zmienia się, gdy okoliczności zmuszają ją do organizacji wesela Alexii, wyjątkowo nielubianej koleżanki z podstawówki. Co gorsza, narzeczonym Alexii okazuje się być Mathias, uroczy facet, z którym Juliette spędziła niedawno upojną noc. Trzeba być nie lada zawodowcem, by zorganizować ślub antypatycznej paniusi z mężczyzną, którego się kocha. Natomiast jeśli macie mocne nerwy, to o 20.45 zobaczcie „Tożsamość zdrajcy”, emocjonujący thriller w znakomitej obsadzie (Noomi Rapace, Orlando Bloom, Michael Douglas, John Malkovich i Toni Colette). CIA aresztuje mężczyznę podejrzanego o planowanie ataku na Londyn. Agentka Alice Racine (Rapace), niegdyś as wywiadu, dziś odsunięta od czynnej służby, zostaje niespodziewanie wezwana na miejsce przesłuchania. Szybko odkrywa, że w szeregach CIA kryje się zdrajca. Rozpoczyna się pościg, którego stawką jest życie milionów ludzi i bezpieczeństwo kraju. Choć oficjalnie Alice to niebezpieczny zbieg, tylko ona może udaremnić śmiercionośny atak biologiczny na miasto. Wśród garstki osób, którym może zaufać, jest tajemniczy Jack Alcott (Bloom), który stanie z nią ramię w ramię w walce o Londyn.

Kibiców piłki nożnej, śledzących rywalizację młodych reprezentacji w Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej U21, z pewnością zainteresuje też niecodzienne wydarzenie filmowe: od dzisiaj do czwartku, 29 czerwca, w kinie ARS, trwa tam Przegląd Filmów Piłkarskich! To najważniejsze w Polsce wydarzenie filmowe, prezentujące powstałe w ostatnich miesiącach filmy dokumentalne o tematyce piłkarskiej. Zobaczycie 11 tytułów, w tym 7 polskich premier, a całą imprezę zwieńczy pokaz specjalny najnowszego filmu Jana Kidawy-Błońskiego „Gwiazdy”. Projekcje uatrakcyjnią spotkania z dziennikarzami: Tomaszem Smokowskim, Tomaszem Ćwiąkałą i Mateuszem Święcickim. Wstęp na pokazy jest bezpłatny! Dzisiaj zobaczycie m.in. filmy: „Czyści” o 18.30, „Haiti: więcej niż futbol” o 16.30, „Ronaldo” o 14.00, „W sercu Trójkolorowych” o 18.00.

Wprawdzie w teatrach sezon zmierza już do końca, ale macie jeszcze ostatnią szansę zobaczyć kilka ciekawych spektakli. Dzisiaj o 17.30 na deskach Teatru SłowackiegoLudzie inteligentni”. To gościnne przedstawienie Teatru Imka z Warszawy. Nie ma nudnych związków, są tylko mało kreatywni partnerzy. Na szczęście bohaterowie sztuki Fayeta to ludzie inteligentni, dlatego, kiedy ich związek wkracza w nieciekawą fazę dojrzałej harmonii, potrafią znaleźć sposób na wyjście z impasu. Relacja Davida i Chloe przestaje przypominać sielankę. Po 15 latach wspólnego życia zapada decyzja o rozstaniu. On chce rozwodu. Co na to Chloe? Zgadza się. David jest zaskoczony i podejrzliwy… Jego przyjaciele Alexandre, Thomas oraz ich partnerki Gina i Marina mnożą teorie i domysły. Wnioski, do których dochodzą inteligentni ludzie oddalają ich coraz bardziej od sedna. Czyli od tego, co czują naprawdę. Trzy pary rywalizują w konkurencji „kto najlepiej wszystko wytłumaczy?”. To niebezpieczna gra, która doprowadza do absurdalnych sytuacji, szeregu komicznych nieporozumień i manipulacji. Jak w reakcji łańcuchowej, kryzys jednego związku wywołuje kolejny… A konflikty bohaterów wywołują lawinę śmiechu na widowni. Nie przegapcie! Tę przebojową i życiową komedię zagrała plejada gwiazd: Magda Boczarska, Iza Kuna, Magda Stużyńska, Szymon Bobrowski, Rafał Królikowski i Bartek Topa!

Na początku wakacji wstąpcie koniecznie do Klubu Podróżników Śródziemie w Piwnicy Pod Baranami. Od 19.00 poznacie tam Tunezję nie tylko na wakacje. Przed dwoma laty Tunezja zamarła. Zamach w hotelu pozbawił Tunezję turystów. A wpływy z turystyki do poważne źródło dochodu wielu z mieszkańców tego malowniczego kraju. Kraju, w którym tysiącletnią historię spotyka się na każdym kroku, a czyste plaże i ciepłe morze kuszą przez cały rok. To właśnie w Tunezji kręcono kultowe filmy: „Gwiezdne wojny”, „Angielski pacjent”, „Gladiator”, „Quo vadis”. A to tylko cząstka filmów nakręconych w pięknych górach Atlasu czy gajach palmowych. Młody Anakin mieszkający w mieście wykutym w skałach to nie tylko scenografia do filmu, ale prawdziwa Matmata, którą chętnie odwiedzają turyści z całego świata. Kartagina w Afryce to nie tylko nazwa z książki, ale realne pozostałości po Rzymianach, podobnie jak Termy Antoniusza czy resztki 132-kilometrowego akweduktu, doprowadzającego wodę ze źródeł Świętej Góry do Tunisu. Czy wyjazdu do Tunezji należy się bać? Nie bardziej niż wyjazdu do Paryża, Londynu czy Brukseli, przy czym w Europie ciężko o tak ciepłe morze i czyste plaże, a policja nie pilnuje turystów na każdym kroku. Jedyne, czego można się obawiać to tego, że Tunezja wciągnie. Na szczęście ceny pozwalają na tygodniowy pobyt bardziej tam, niż na podobny nad Bałtykiem...

Miłośnikom sztuki w różnych przejawach polecamy z kolei cykl wykładów towarzyszących wystawie „Sztuka w sztuce”. W ostatnim tygodniu czerwca MOCAK zaprasza Was na cykl trzech wykładów inspirowanych tą wystawą. Zaproszeni badacze opowiedzą o podobnych zabiegach artystycznych, jak te prezentowane na wystawie, ale tym razem dokonywanych na gruncie literatury, kina oraz muzyki. Spotkania rozpoczyna dzisiaj od 17.00 wykład „Literatura w literaturze”. O literaturze w literaturze opowie prof. dr hab. Anna Burzyńska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wraz z początkiem lat 60. XX wieku postmodernizm „zawładnął” literaturą. Pisarze i poeci tego okresu podjęli wielki proces dialogu – literatura zaczęła grać z czytelnikiem, stała się intertekstualna, oderwała się od rzeczywistości. Pomieszały się style i poetyki, miejsce imitowanej rzeczywistości zajęły autotematyzm, eklektyzm, zabawa. Fakty zrównały się z fikcją, a autorefleksyjność, fragmentaryczność i symultaniczność wyznaczyły nowe kierunki.

Jeśli zaś wolicie klubowe klimaty, to idźcie do PiecArtu. Od 21.00 posłuchacie tam Banaszek-Drabek-Kaźmierski Standards Trio. W skład zespołu wchodzą studenci katedry jazzu Akademii Muzycznej w Krakowie. Połączyła ich wspólna chęć do wykonywania standardów amerykańskiej muzyki jazzowej. Brzmienie tria to synteza współczesnej muzyki improwizowanej, a także tradycji gatunku, zawierającej się w gigantach amerykańskiego jazzu. Kuba Banaszek – fortepian, Kamila Drabek – kontrabas, Kacper Kaźmierski – perkusja.

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-06-26
Data aktualizacji: 2017-06-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź