Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nowa Huta alternatywnie – zapraszamy na spacery

Rusza projekt „Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie”, organizowany przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida. Do grudnia odbędzie się 10 spacerów szlakami dziedzictwa kulturowego, pięć prelekcji o nieoczywistych historiach dotyczących terenów Nowej Huty oraz BarCamp – prezentacja ciekawych nowohuckich miejsc i inicjatyw. Projekt zakończy się wydaniem tworzonej kolektywnie publikacji w formie alternatywnego przewodnika po przestrzeni i dziejach Nowej Huty.

Fot. materiały prasowe

- Poprzez projekt i przewodnik chcemy pokazać Nową Hutę z nietypowej perspektywy. Dlatego będziemy spacerować nietypowymi szlakami i poznawać nieoczywiste historie. Pokażemy też, że Nowa Huta to miejsce, które tętni życiem – powiedział Jarosław Klaś z Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, pomysłodawca i koordynator projektu.

Do prowadzenia spacerów i prelekcji, a potem do napisania tekstów, które znajdą się w przewodniku zaproszeniu zostali znawcy dzielnicy i lokalni działacze: historycy, artyści, blogerzy, pasjonaci, miejscy aktywiści, lokalni liderzy – w sumie aż 30 osób!

 – Tak duża liczba współpracowników i autorów to duże wyzwanie organizacyjne i redaktorskie, ale bardzo zależało nam, żeby projekt i sam przewodnik tworzony był kolektywnie przez ludzi, którzy działają na rzecz Nowej Huty na co dzień – dodał Jarosław Klaś.

Za stronę wizualną przewodnika odpowiada Krzysztof Piła – autor bloga i fanpage’a NH50mm. Publikacja ma być prosta w formie, jednak mocno autorska i atrakcyjna wizualnie. Drukowana publikacja dostępna będzie bezpłatnie w grudniu 2017 r. Będzie ją można wtedy pobrać także w wersji elektronicznej ze strony Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Cały projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Co nas czeka w ramach „Alternatywnego przewodnika po Nowej Hucie” w najbliższym czasie? W lipcu i sierpniu odbędą się spacery szlakiem literackim, śladami trzech wojen, po kultowych miejscówkach z przeszłości, wokół Zalewu Nowohuckiego i rzeki Dłubni czy od Łąk Nowohuckich do wałów wiślanych.

Natomiast we wrześniu i październiku czekają nas wyprawy artystyczne: związane z architekturą, muralami i graffiti, neonami i rzeźbami plenerowymi. Jesienią odbędą się także prelekcje o archeologii, ciekawostkach historycznych, muzyce lat 60., 70. i 80., gentryfikacji i starych mapach. Na przełomie listopada i grudnia spotkają się przedstawiciele nowohuckich inicjatyw oraz miejscówek, aby się poznać i zaprezentować.

Najbliższe spacery w ramach projektu „Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie”:

  • 15 lipca, godz. 17:00
    CUD MNIEMANY? LITERACKA NOWA HUTA
    start: al. Róż – Restauracja Stylowa
    Spacer literacki w ramach projektu „Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie”. Prowadzenie: Anna Grochowska (Wydział Polonistyki UJ). Wstęp wolny - zapisy do 13 lipca: j.klas@okn.edu.pl;
  • 20 sierpnia, godz. 16:00
    ŚLADY TRZECH WOJEN
    start: przystanek autobusowy „Struga” w kierunku pl. Centralnego
    Spacer prezentujący militarne pozostałości z I i II wojny światowej oraz okresu zimnej wojny w ramach projektu „Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie”. Prowadzenie: Tomasz Mierzwa (Stowarzyszenie „Rawelin”), Marcin Jakub Mikulski (Fundacja Janus – Muzeum Twierdzy Kraków). Wstęp wolny - zapisy do 17 sierpnia: j.klas@okn.edu.pl;
  • 26 sierpnia, godz. 15:00
    NOWOHUCKIE MIEJSCA FANTOMOWE
    start: MHK – Oddział Dzieje Nowej Huty, os. Słoneczne 16
    Spacer po kultowych miejscówkach z przeszłości w ramach projektu „Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie”. Prowadzenie: Maria Wąchała-Skindzier (MHK – Oddział Dzieje Nowej Huty). Wstęp wolny - zapisy do 24 sierpnia: j.klas@okn.edu.pl;
  • 27 sierpnia, godz. 17:00
    BŁĘKITNE OKO NOWEJ HUTY
    start: Zalew Nowohucki - Dom Wędkarza
    Spacer wokół Zalewu Nowohuckiego i rzeki Dłubni w ramach projektu „Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie”. Prowadzenie: Marcin Pawlik (Nowa Huta Travel, Ecotravel). Wstęp wolny - zapisy do 24 sierpnia: j.klas@okn.edu.pl;
  • 16 września, godz. 17:00
    TROPEM RZEŹBIARZY WIZJONERÓW
    start: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5
    Spacer po plenerowych rzeźbach i instalacjach nowohuckich w ramach projektu „Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie” i Zajrzyj do Huty 9. Prowadzenie: Joanna Stryrylska-Gałażyn. Wstęp wolny - zapisy do 14 września: j.klas@okn.edu.pl;
  • 17 września, godz. 10:00
    NOWOCZESNOŚĆ I NOWA HUTA
    start: plac Centralny – pomnik Solidarności
    Spacer poświęcony rozwojowi architektonicznemu najstarszej części Nowej Huty w ramach projektu „Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie” i Zajrzyj do Huty 9. Prowadzenie: dr Michał Wiśniewski. Wstęp wolny - zapisy do 14 września: j.klas@okn.edu.pl.

„Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie”

pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-06-26
Data aktualizacji: 2017-07-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź