Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalna środa w Krakowie – sprawdź, co się dziś dzieje w mieście!

W środę chętniej szukamy nowości, żeby oderwać się od monotonii roboczego tygodnia. A ponieważ trwają wakacje, mamy więcej okazji do poznawania kultur innych narodów – szczególnie tu i teraz, w Krakowie. W mieście panuje prawdziwe zatrzęsienie festiwali, które zgromadziły międzynarodowe grono wykonawców. Z programów tych imprez wybraliśmy dla Was kilka najciekawszych punktów. Rezerwujcie więc czas i przychodźcie!

Fot. materiały prasowe

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Choć panujący klimat skłania do korzystania z uroków lata w plenerze, warto poddać się magii, jaką po raz ósmy roztoczą wokół siebie Krakowskie Miniatury Teatralne. Tegoroczną edycję festiwalu śmiało można nazwać przełomową, bo po raz pierwszy wszystkie spektakle będą prezentowane na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego. To dowód na to, że Krakowskie Miniatury Teatralne cieszą się niesłabnącą popularnością, a widzów z roku na rok przybywa! Dzisiaj, w pierwszym dniu festiwalu, zobaczycie „Na czworakach” – spektakl warszawskiego Teatru Polonia w reżyserii Jerzego Stuhra, który przed krakowską publicznością da również popis swego kunsztu aktorskiego. Nie spóźnijcie się! Początek punktualnie o 19.00!

Dzisiaj na krakowskich ulicach i placach ponownie zjawią się przedziwne kolorowe postacie, które oczarują Was cyrkowymi akrobacjami, żonglerskimi sztuczkami i niesamowitymi widowiskami. W tym roku nadeszła wyjątkowa, bo jubileuszowa 30. ULICA – Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych Fahrenheit 451! Organizatorem festiwalu od samego początku jest Teatr KTO. Impreza od lat przyciąga tłumy niemal z całego świata, stając się prawdziwym świętem teatru formy. Na dobry początek spodziewajcie się muzyki na żywo, pieśni chóralnych, brawurowych wstawek cyrkowych oraz pełnych ekspresji popisów aktorskich! Od godz. 18.00 przez Rynek Główny „pożegluje” wielka parada „Odyseja ku nowym brzegom” z udziałem zespołów z Francji, Niemiec i Polski. O 21.00 natomiast zobaczycie pełne liryzmu interaktywne przedstawienie „Moonsters” grupy Wędrujące Lalki Pana Pejo z Rosji, które sprawi, że na moment przeniesiecie się do świata marzeń.

Prawdziwą gratkę będą mieć dzisiaj miłośnicy muzyki wszelkich gatunków! Ambasada Republiki Korei w Polsce i Centrum Kultury Koreańskiej zapraszają na koncert znakomitych artystów koreańskich: Bomsori Kim – skrzypce, Adam Kim – baryton i Hanna Holeksa – fortepian. Od 19.00 Małopolski Ogród Sztuki przy Rajskiej rozbrzmiewać będzie muzyką na światowym poziomie! Bilety są bezpłatne, a koncert wpisany jest do programu imprez towarzyszących 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Bomsori Kim ukończyła prestiżowy Seoul National University, obecnie studiuje w nowojorskiej Juilliard School. Jest laureatką drugiej nagrody 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Występuje w największych na świecie salach koncertowych w towarzystwie najwybitniejszych orkiestr muzyki klasycznej. Bomsori Kim gra na skrzypcach Joannesa Baptisty Guadagniniego z 1774 roku, wypożyczonych przez azjatycki Bank Instrumentów Kumho. Adam Kim (Taehyeon Kim) studiował śpiew na Yonsei University w Seulu, w Musikhochschule Hans Eisler w Berlinie oraz w Musikhochschule Hamburg. Jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów wokalnych. Występuje gościnnie na wielu prestiżowych scenach operowych na całym świecie. Natomiast Hanna Holeksa ukończyła z wyróżnieniem studia w katowickiej Akademii Muzycznej, oraz w Hochschule der Kunste Bern. Jest laureatką m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. M. Magina w Paryżu. Koncertuje w kraju i za granicą, prezentując się jako solistka i kameralistka.

Mocno słychać Festiwal EtnoKraków/Rozstaje. Jednym z pozytywów tegorocznej odsłony Festiwalu EtnoKraków/Rozstaje jest obcowanie z muzyką bezpośrednio odwołującą się do tradycji i ludowych źródeł. W kościele św. Katarzyny o 18.00 zobaczycie dzisiaj Trebunie-Tutki & Urmuli Quintet we wspaniałym wspólnym polsko-gruzińskim projekcie „Duch gór”. Absolutni klasycy polskiego folku, ceniona na międzynarodowych scenach kapela Trebuniów-Tutków spotkała na swej muzycznej drodze inną wybitną góralska formację – ormiańskie Urmuli. Wspólnie stworzyli zdumiewająco spójną i zachwycającą całość, o czym przekonuje wydana w ubiegłym roku płyta „Duch gór”. Jej koncertowa prezentacja zapowiada się wieczorem jako niebagatelne wydarzenie. Płyta nagrana wspólnie przez oba zespoły stanowi artystyczny międzykulturowy dialog, a jest też wspólną opowieścią, poruszającą, emocjonalną.

Zaś na przystanku Rozstajów w Strefie najpierw będziecie okazję o 22.30 usłyszeć Torgeir Vassvik & Ural Pop. To norwesko-fińskie niezwykłe spotkanie w kręgu muzycznego eksperymentu, opartego na pieśniach Saamów/Lapończyków i brzmieniowych wpływach ugrofińskich. Torgeir Vassvik z nowym składem – Kristiiną Ilmonen i Rauno Nieminenem połączyli głęboką wiedzę i wykonawcze mistrzostwo, by nadać dawnym tradycjom nowe, współczesne brzmienie. Projekt Ural Pop to ciągła eksploracja i improwizacja, w której główną rolę odgrywają archaiczne formy wykonawcze, instrumenty i dźwięki, a fundament stanowi najstarsza regionalna tradycja muzyki ludowej. Zaraz potem o 23.45 wystąpią Jorgos & Antoni Skolias / Kolos. Rewelacyjna rodzinna kooperacja, przynosząca odświeżającą własną wizję muzyki lekceważącej wszelkie gatunkowe ograniczenia, swobodnie czerpiąca z natchnień muzyką folkową czy tradycyjną – szczególnie grecką, ale i z innych okolic Europy, a także jazzu. Kolos to nazwa duetu, a także tytuł płyty śpiewającego Jorgosa i Antonisa grającego na perkusji. Duet realizuje wspomnienia Jorgosa z dzieciństwa oraz muzyczne inspiracje Antonisa. W muzyce pełnej improwizacji pobrzmiewa soul, rhythm and blues oraz folk, jest trochę akustycznie, trochę elektronicznie. Część tekstów to zapamiętane z dziecięcych lat strofy greckich piosenek, część to poezja Konstantinosa Kawafisa. Całość muzyki to projekt autorski skomponowany, wyimprowizowany i zagrany na żywo.

I jeszcze jeden, zdaje się nieustający, festiwal – Letni Festiwal Jazzowy. Koncertowa porcja jazzu na dziś to o 21.00 „Friends” – Music of Jarek Śmietana  (Baron / Napiórkowski / Karolak / Dębski / Czerwiński) w Piwnicy Pod Baranami.

A na koniec coś dla fanów komiksów! Poznajcie nowego Spider Mana – dzisiaj, przedpremierowo w Cinema City pokazy filmu „Spider Man: Homecoming”! Najnowsza odsłona człowieka pająka (dzieło kultowej wytwórni Marvel Studios), to historia o poszukiwaniu tożsamości i odkrywanie siebie. Spider Man po przygodzie z Avengersami musi na nowo określić siebie. Cały czas pozostaje pod czujnym okiem swego mentora Tony’ego Starka. Próbuje wrócić do normalnego życia, unikając myśli, że jest kimś więcej niż tylko „Spider Manem z sąsiedztwa”. Jednak kiedy pojawia się Vulture, nowy groźny wróg, wszystko, co dla Petera ważne, staje się zagrożone. Najnowsza odsłona Spider Mana jest pełna niesamowitych zwrotów akcji i emocji. W filmie, oprócz wystąpili Toma Hollanda, najmłodszego odtwórcy roli Spider Mana, wystąpił także Robert Downey Jr, Michael Keaton, amerykańska piosenkarka i aktorka Zendaya oraz Marisa Tomei i Donald Glover. Za reżyserię odpowiada Jon Watts. Bilety są dostępne w kasach kin oraz na stronie www.cinema-city.pl.

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-07-05
Data aktualizacji: 2017-07-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź