Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

41. sesja UNESCO dobiegła końca

Blisko 2 tysiące osób ze 126 krajów, 10 dni obrad i 250 decyzji, m.in. o wpisaniu na Listę światowego dziedzictwa 21 nowych obiektów. 41. sesja Komitetu Światowego UNESCO dobiegła końca. Polska po raz pierwszy była gospodarzem. To wielki sukces dla Krakowa. Udało się zainteresować świat naszym miastem. 

Fot. materialy prasowe / 41 WHC Krakow 2017

Przypomnijmy, że od 2 do 12 lipca Centrum Kongresowe ICE Kraków zamieniło się w olbrzymią salę debat. 1966 osób uczestniczyło w sesji, a ponad tysiąc osób było zaangażowanych w przygotowanie i obsługę. To jedno z największych przedsięwzięć zorganizowanych w ICE Kraków. W ciągu ostatnich 10 dni odbyło się aż 35 różnego rodzaju wydarzeń.

Sesja UNESCO zakończyła się w środę 12 lipca przyjęciem przez członków Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO raportu końcowego. Komitet Światowego Dziedzictwa podjął w Krakowie ponad 250 decyzji, m.in. o wpisaniu 21 obiektów na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wśród nich znalazł się piętnasty obiekt z Polski: pozostałości po kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku w Tarnowskich Górach, ale także i pierwsze w historii wpisy z Angoli i Erytrei. W trybie nagłym na listę wpisano Stare Miasto w Hebronie, które jednocześnie zostało uznane za dziedzictwo w zagrożeniu. Komitet dokonał również przeglądu stanu zachowania, ochrony i zarządzania obiektami, które są wpisane na Listę światowego dziedzictwa oraz omawiał środki, których należy użyć, aby ochrona zabytków w różnych krajach była jak najbardziej zgodna z konwencją z 1972 roku.

Każdego dnia przebieg sesji zabezpieczało od 200 do 700 policjantów i dodatkowo 38 żandarmów wojskowych, 29 tysięcy razy sprawdzano osoby wchodzące do ICE Kraków i prawie tyle samo razy prześwietlano bagaże.

 

 

 

UNESCO to nie tylko same obrady. W trakcie sesji na Rynku Głównym w Krakowie i podczas koncertu, który zorganizowano na Bulwarze Wołyńskim nad Wisłą zbierane były pieniądze na pomoc mieszkańcom syryjskiego Aleppo. Sesja zostawiła również po sobie trwały ślad w postaci Alei Kongresowej przy Centrum Kongresowym ICE Kraków i Ogrodu Nadziei Hedvy Ser przy Bulwarze Kurlandzkim.

W przyszłym roku Kraków i Katowice organizują Kongres Miast Kreatywnych UNESCO.

 

 

pokaż metkę
Autor: IGA CHYLICKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-07-12
Data aktualizacji: 2017-07-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź