Komunikat archiwalny

Remont placu Biskupiego coraz bliżej

Plac Biskupi zostanie wkrótce wyremontowany. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ogłosił przetarg na przygotowanie dokumentacji, która jest potrzebna do rozpoczęcia prac. Łącznie koszt remontu ma wynieść ok. 3 mln złotych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem nowy plac zobaczymy w 2019 roku.

Remont placu Biskupiego coraz bliżej
Fot. Bogusław Świerzowski/kraków.pl

Przypomnijmy, w zeszłym roku w sprawie nowego zagospodarowania placu odbyło się kilka spotkań konsultacyjnych, podczas których mieszkańcy wybierali najlepsze koncepcje na nowy wygląd tego miejsca.

Opracowano trzy wstępne propozycje zagospodarowania, każda z nich zachowuje historyczny kształt placu i podkreśla charakter śródmiejskiego zieleńca. W projekcie w sposób szczególny położono nacisk na wyeksponowanie istniejącej tam zieleni. – Każdy z wariantów zakłada nieco inny charakter drugiej części placu. We wszystkich jest jednak widoczny podział na strefy funkcjonalne – mówi Michał Pyclik, rzecznik prasowy ZIKiT.

Koncepcja przygotowana przez mieszkańców zakłada, że idąc od strony zachodniej będzie można przejść przez, kolejno: strefę relaksu i wyciszenia, przestrzeń placu z drzewem ozdobnym, strefę rekreacyjną gier i zabaw, a także otwartą przestrzeń placu. Na otwartym placu, w jego zachodniej części, pozostawiono miejsce do organizacji wydarzeń imprez kulturalnych. We wschodniej części posadzono dwa rzędy drzew, pod którymi luźno ustawiono ławki. Pomiędzy szpalerami umieszczono element wodny w kształcie stołu wodnego z dyszami spieniającymi. Taka forma umożliwia bezpośredni kontakt z wodą, zarówno dorosłym, dzieciom jak i osobom poruszającym się na wózkach. Umożliwiono wejście na plac od strony ulicy Krowoderskiej, między zielenią izolacyjną.

Obecnie trwa przetarg na przygotowanie dokumentacji, niezbędnych analiz i uzyskanie odpowiednich decyzji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w tym roku poznamy oficjalny projekt na zagospodarowanie, który zostanie opracowany na podstawie koncepcji mieszkańców. ZIKiT zastrzega, że możliwe jest zorganizowanie kolejnego spotkania konsultacyjnego, tak by projekt wyremontowanego placu spełniał oczekiwania krakowian.

Pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także