Komunikat archiwalny

W Krzysztoforach w imieniny św. Krzysztofa posmakujesz eliksiru szczęścia

Dziś Pałac Krzysztofory świętuje imieniny św. Krzysztofa. W tym roku motywem przewodnim jest aptekarstwo. W tym dniu z zaproszonymi gośćmi specjalnymi będzie można porozmawiać o ziołach, ziołolecznictwie i zdrowych  przyprawach. Muzeum przygotowało mnóstwo atrakcji, wśród nich również warsztaty i przedstawienie dla dzieci, a na zakończenie z koncertem „Wszystko po krakowsku” wystąpi Jacek Wójcicki.

W Krzysztoforach w imieniny św. Krzysztofa posmakujesz eliksiru szczęścia
Fot. materiały prasowe / MHK

Z bogatego programu dnia szczególnie polecamy o godz. 10.00 i 12.00 rodzinne warsztaty „Zakładamy zielnik”, podczas których dzieci dowiedzą się czym, jest zielnik, jak należy zbierać kwiaty czy zioła, jak je suszyć. Poznają, jak ważna jest przyroda i jak zwykły na pozór polny chwast okazuje się drogocenną rośliną leczniczą. Uczestnicy zajęć będą też mogli wykonać zielniki z suszonych roślin, odpowiednio je opisując; pokolorują również gotowe szablony roślin leczniczych.

O godz. 14.00 dzieci obejrzą przedstawienie Teatru Otwartego „Eliksir szczęścia”: o alchemiku mieszkającym niegdyś w piwnicach Pałacu Krzysztofory i pracującym nad wynalezieniem tytułowego eliksiru szczęścia.

Od 11.00 wszyscy zainteresowani, zarówno dzieci, jak i dorośli, zostaną oprowadzenie po wystawie „Cyberteka. Kraków – czas i przestrzeń”. Wystawa pokazuje dorobek Muzeum Historycznego w dziedzinie rekonstrukcji cyfrowych zabudowy Krakowa i jego aglomeracji oraz programu digitalizacji zbiorów muzealnych. Prezentacje multimedialne w sześciu odsłonach pokazują rozwój przestrzenny i urbanistyczny Krakowa od czasów przedlokacyjnych po lata 1909–1915,  kiedy to realizowano projekt Wielkiego Krakowa. Prezentowane są również wyjątkowo cenne artefakty ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Całości dopełniają prezentacje czterech filmów w technice 3D: „Cracovia Origo”, „Wawel 1000 lat temu”, „Cracovia Nostra Cracoviensis A.D.1650” oraz „Cracovia A.D. 1650”.

Po południu, o godz. 17.00 nastąpi „Eksplozja smaków i aromatów”. O kuchni staropolskiej i nie tylko, o smakach aromatach  i zapachach,  jakie królowały  i nadal  panują w każdej kuchni opowiedzą siostra Anastazja i siostra Salomea ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości w Krakowie. 

Święto Krzysztoforów zwieńczy o 19.00 koncert Jacka Wójcickiego „Wszystko po krakowsku”, a na zakończenie dnia będzie także słodki poczęstunek. Wszystkich Krzysztofów Muzeum zaprasza w tym dniu do bezpłatnego zwiedzania wystawy.

Pełny program znajdziecie tutaj:
www.mhk.pl/aktualnosci/imieniny-sw-krzysztofa-aptekarstwo-eliksir-szczescia

Pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: TOMASZ STANKIEWICZ
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także